Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud

Põnevat lugemist

Kasulik on teada, kuidas kasvatada taimi ja hoolitseda koduloomade ja -lindude eest, kuidas valmistada ja säilitada toitu, kuidas parandada rõivaid või teha midagi oma kätega, kuidas turgutada oma tervist.
06.04.23

Meeldejääv ja hariv elamus - lapse sünnipäev Kuie koolimajas

Miks tahtsid vanasti lapsed väga koolis käia? Mis tunne on päris ise vanaaegse sule ja tindiga kirjutada? Milliseid mänge mängisid vanasti lapsed, kui internetist ei osatud veel undki näha? Kuie koolimajas saab iga sünnipäevalaps võtta koos oma külalistega ette põneva ajarännaku vanaaja talulapse ellu.
Loe lähemalt
27.02.23

5 tegevust, mida teha talvises muuseumis

Eesti Vabaõhumuuseumis on ka talvisel hooajal küllaga teha ja avastada. Siin on hea olla, kui soovid viibida värskes õhus keset ajaloolist küla. Pakume inspiratsiooniks välja 5 vahvat ideed, mida talvises muuseumis koos perega teha. 
Loe lähemalt
24.02.23

Päev vabatahtlikuna - Kerti Sönmezi lugu

Vabaõhumuuseumis käivad abiks mitukümmend vabatahtliku, kelle panuse eest on vabaõhumuuseum väga tänulik! Milline võib olla suurürituse vabatahtliku päev? Oma mõtteid ja kogemusi jagab Kerti Sönmezi.
Loe lähemalt
21.02.23

Samovaride ajalugu

Kui vana on samovar? Kust selline seadelis pärit on?  Milline oli samovari hind? Selles loos on kirjas palju huvitavaid fakte samovari ajaloost. 
Loe lähemalt
20.02.23

Vastlapäev ja maaslenitsa - sarnasused ja erinevused

Vastlapäeva on ajalooliselt peetud väga paljudes Euroopa riikides. See tähistab paastu algust ning erinevatel riikidel ja rahvastel on selle päevaga seotud erinevad kombed ja traditsioonid. Eestis tähistatakse lisaks eestlastele omase vastlapäeva ka õigeusklike rahvaste maaslenitsat. Millised on vastlapäeva ja maaslenitsa sarnasused ja erinevused? 


Loe lähemalt
16.02.23

Eesti Vabaõhumuuseumi logomärk pälvis Patendivolinike Koja eripreemia

Teisipäeval, 14. veebruaril jagati Patendiametis auhindu 2022. aasta parimate kaubamärkide omanikele ja Eesti Vabaõhumuuseumi logomärk pälvis Patendivolinike Koja eripreemia.
Loe lähemalt
10.02.23

Vastlanädal Eesti Vabaõhumuuseumis

Vastlapäeva tähistamise komme on sajanditevanune, kuid elab siiani ja on püsinud paljuski muutumatuna. Loe lähemalt, mis muudab vastlapäeva nõnda eriliseks ja kuidas seda tähtpäeva vabaõhumuuseumis tähistatakse.
Loe lähemalt
08.02.23

Vastlapäeva kombed

Vastlapäev märgib ülestõusmispühade eelse seitsme nädala pikkuse paastu eelõhtut, mida tähistatakse tantsu ja tralli, rammusate roogade ja õues hullamisega. 
Loe lähemalt
02.02.23

Küünlapäev

Eestlaste rahvakalendris omab küünlapäev väga suurt tähendust. Sel päeval sai talv poolitatud ja loodus hakkas tasapisi kevade poole piiluma. Alati on arvatud, et just küünlapäeval valmistatud valgusallikad põlevad kõige kauem ja kõige heledama leegiga.
Loe lähemalt
23.01.23

EVMi logo valiti Patendiameti 2022. aasta detsembrikuu parimaks kaubamärgiks!

Eesti Vabaõhumuuseumi logo valiti Patendiameti 2022. aasta detsembrikuu parimaks kaubamärgiks! Loe siit lähemalt, mida vabaõhumuuseumi logo sümboliseerib.

Loe lähemalt
20.01.23

2022. aasta konserveerimistöö: ikooni „Trooniv Kristus“ konserveerimine Kanutis

Eesti Vabaõhumuuseumi Konserveerimis- ja digiteerimiskeskuses Kanut konserveeritud ikoon „Trooniv Kristus“ võitis   Eesti muuseumide aastaauhindadel 2022. aasta konserveerimistöö tiitli!

Loe lähemalt
13.01.23

Kaante vahele on jõudnud mahukas raamat seto rahvarõivastest!

20. jaanuaril kell 16.00 esitletakse muuseumi Vanatalo laudas seto rahvarõivaraamatut, mille sündi on andnud panuse Eesti Vabaõhumuuseumi teadur-kuraatorid Elvi Nassar paljude artiklite autorina ja Maret Tamjärv toimetajana. 
Loe lähemalt
01.01.23

Svjatkad

Enamus slaavlasi tähistavad jõule ka 6. ja 7. jaanuaril. Kogu talviste pühade periood – svjatkad – kestab kuni 19. jaanuarini ehk ristimise päevani. Sel ajavahemikul ei tehta tööd, vaid rõõmustatakse Kristuse sündimise üle.  6. jaanuari õhtul minnakse pühakotta, kus on pikk ja väga kaunis palvus.
Loe lähemalt
30.12.22

Muuseumiroti nominent: Piiriveere sibula- ja kalapäev

Muuseumiroti kogukonna sõbra tiitlile kandideerijate seas paistsime tihedas konkurentsis silma Piiriveere sibula- ja kalapäevaga, mille puhul on tegemist iga-aastase oodatud suursündmusega, kuhu tulevad kohale setode ja peipsivene vanausuliste kogukondade liikmed üle terve Eesti, et tähistada üheskoos mihklipäeva/sügistööde lõppu, hoida oma kultuuri elavana ja tutvustada seda ka muuseumi külastajatele.
Loe lähemalt
19.12.22

Muuseumiroti nominent: Biskviitportselanist seinakaunistuse konserveerimine

Tutvustame lähemalt Eesti muuseumide aastaauhinnale kandideerivat konserveerimisprojekti - Eesti Rahva Muuseumi kogudesse kuuluva seinakaunistuse biskviitportselanist buketi konserveerimist ja eksponeeritavuse taastamist.
Loe lähemalt
30.11.22

Tee ühes meiega heategu! Kogume ukrainlastele villaseid kudumeid

Külm ja pikk talv on ees ning sõda Ukrainas kestab. Kogume villaseid kudumeid nii Eestisse jõudnud kui ka Ukrainas sõdivatele ja varjendites peituvatele ukrainlastele. Kudumid anname üle Slava Ukrainile, kes toimetab need abivajajateni.
Loe lähemalt
20.10.22

Mida teha sügisel vabaõhumuuseumis?

Eesti Vabaõhumuuseum ei maga talveund, vaid tegutseb rahulikumas rütmis. Tule ühes perega muuseumi, võta kaasa ka vanavanemad ja veeda üks tõeliselt tore päev. Jagame teile inspiratsiooniks viite tegevust, mida kindlasti vabaõhumuuseumi külastades teha.
Loe lähemalt
01.08.22

Leivakonkurss 2022

Eesti leiva päeva puhul on sel päeval mitu aastat korraldatud parima laadaleiva konkurssi, nii ka tänavu. Sel aastal on konkursist osa võtma oodatud kõik, ka kodus küpsetajad ja kaugemates Eestimaa nurkades tegutsejad. Kui ise kohale ei jõua, saada oma leib konkursile!
Loe lähemalt
04.07.22

Mida teha suvel vabaõhumuuseumis koos lastega?

Vabaõhumuuseumi avaras metsapargis võib iga laps muretult joosta, hüpata ja hõisata. Taludes saab aga kogeda vana aja elu-olu. Lisaks ootab muuseumis veel palju põnevat avastamist. 
Loe lähemalt
15.06.22

Tule lugudest ja kirjandusest inspireeritud jaaniõhtule!

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 23. juunil Rocca al Maresse jaaniõhtut tähistama. Raamatukogude aasta puhul on õhtu programm inspireeritud lugudest ja Eesti kirjanduselus tähtsatest hetkedest. Osa saab traditsioonilistest jaanitegevustest, tantsuks mängivad armastatud Kukerpillid.
Loe lähemalt
08.06.22

Kolmapäevased ekskursioonid

Sel suvel jätkame kolmapäevaste ekskursioonidega, kus muuseumi teadurid ja kuraatorid tutvustavad parimaid palu oma valdkondadest.
Loe lähemalt
30.05.22

Lastekaitsepäeva puhul on 1. juunil peredele sissepääs tasuta

Selleks, et ärgitada peresid lastega rohkem koos huvitavalt ja kasulikult aega veetma, ning tagada kõigile lastele ja noortele parem ligipääs kultuurile on 1. juunil – lastekaitsepäeval – peredele sissepääs vabaõhumuuseumisse tasuta.
Loe lähemalt
25.04.22

Kutsume muuseumi 65. sünnipäevale pühendatud kevadlaadale

Kutsume 1. mail osa saama muuseumi sünnipäevale pühendatud suurest kevadlaadast. Taludes ja õuedel toimuv programm tutvustab muuseumitöö eri tahke ehitusest elava ajalooni. Kevadlaadal pakutakse eestimaist toidukaupa ja käsitööd.
Loe lähemalt
01.04.22

Karjalaskepäeva kombestik

Praegusel ajal on 1. aprill tuntud naljapäevana, kuid rahvakalendrist on see teada kui karjalaskepäev, mil kari lasti kas või korrakski välja ka halva ilmaga. Peamised tegevused olid sel päeval seotud ennetava maagiaga, et tagada karja tervis, loomade kojutulek ja sigimine ning tõrjuda eemale hunte ja muid ohtusid.
Loe lähemalt
30.03.22

Lubja-aasta tutvustab paekivi ja lubja traditsioonilist ning kaasaegset kasutust

Eesti Vabaõhumuuseum korraldab 2022. aastal koos ligi 20 partneriga rahvuskivi 30. sünnipäevale pühendatud lubja-aasta. Üritusterohke aasta jooksul tutvustakse paekivi ja selle töötlemisel saadud lubja kasutusvõimalusi ehituses.
Loe lähemalt
18.03.22

Tasuta sissepääs Ukraina kodanikele

Eesti Vabaõhumuuseum pakub Ukraina kodanikele tasuta sissepääsu ning eelregistreerimisega giidiekskursioone inglise, vene või ukraina keeles. 
Loe lähemalt
25.02.22

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub vastlanädalale!

Kutsume vastlapäeva ja maaslenitsa kommetest osa saama koguni kolmel päeval: 27. veebruaril, 1. märtsil ja 5. märtsil. Kolm päeva pakuvad sportlik-meeleolukat vaheldust igale vanusele ja iga ilmaga: saab vastlakombeid meelde tuletada ja neid ise proovida, tunda rõõmu toekast vastlatoidust ja õues viibimisest.
Loe lähemalt
25.02.22

Mida põnevat teha vabaõhumuuseumis?

Talvine vabaõhumuuseum tegutseb küll veidi rahulikumas rütmis, kuid pole sugugi igavlev. Siin on hea olla, kui soovid viibida värskes õhus keset ajaloolist küla. Pakume inspiratsiooniks välja 5 vahvat ideed, mida koos perega vabaõhumuuseumis teha.
Loe lähemalt
31.01.22

Parima püsinäituse autor ja aasta muuseumiarendaja on Eesti Vabaõhumuuseum

Eesti Muuseumide Aastaauhindade tseremoonial pälvis Eesti Vabaõhumuuseumi Kolhoosi korterelamu 2021. aasta parima püsinäituse tiitli ja Suure Muuseumiroti. Kolhoosi korterelamu julge ja uuendusmeelne projekt valiti ka aasta muuseumiarendajaks.
Loe lähemalt
19.01.22

Laternamatkad aitavad taastada unikaalse aida-lauda-raida hoone

Laternamatkad on võtnud südameasjaks aidata taastada vabaõhumuuseumi Kolga talu juurde kuulunud aida-lauda-raida hoone, mis hävis süütamise tõttu 1987. aastal.
Loe lähemalt
04.01.22

Vabatahtlikust muuseumitöötajaks

5. detsembril tähistati rahvusvahelist vabatahtlike päeva. Ka Eesti Vabaõhumuuseumis käib abiks palju vabatahtlikke, kes aitavad meid nii igapäevaste toimetuste juures kui ka rahvakalendriüritustel. Vahel juhtub ka nõnda, et endistest vabatahtlikest saavad täieõiguslikud töötajad. 

Loe lähemalt
07.12.21

Sirje Runge "Suur armastus/ Kaunis lagunemine"

Installatsiooniga “Suur Armastus / Kaunis Lagunemine”, loovutab Sirje Runge loodusele oma kümnemeetrise õlimaali. Monumentaalne maal on vabaõhumuuseumisse püstitatud spetsiaalselt selle tarbeks ehitatud metallkonstruktsioonile ning jäetakse seejärel looduse stiihiate kätte lagunema.
Loe lähemalt
22.11.21

Pühadeaeg Eesti Vabaõhumuuseumis

Tänapäeval jõuludest rääkides mõtleme tihti just jõululaupäeva ja esimest jõulupüha. Vanarahvakalendri järgi aga kestavad jõulupühad üle kahe nädala alates toomapäevast 21. detsembril kuni kolmekuningapäevani 6. jaanuaril, saartel lausa küünlapäevani veebruari alguses.

Loe lähemalt
08.11.21

Keelekild: käkitegu

KÄKITEGU – väga lihtne tegevus või asi; käkkide valmistamine
Loe lähemalt
08.11.21

Keelekild: pudrusilm

PUDRUSILM – lohk pudruportsu keskel, kuhu pannakse võid või rasva
Loe lähemalt

Liitu uudiskirjaga

Ole kursis põnevate sündmuste ja uudistega Vabaõhumuuseumist.
Email again:
Uudiskiri
Privaatsusnõuded
Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti