Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 23. juunil kell 19-00 Rocca al Maresse jaaniõhtut tähistama. Raamatukogude aasta puhul on õhtu programm inspireeritud lugudest ja Eesti kirjanduselus tähtsatest hetkedest. Osa saab traditsioonilistest jaanitegevustest, tantsuks mängivad armastatud Kukerpillid.

Eesti Vabaõhumuuseumi ürituste projektijuhi Merike Puura sõnul on vabaõhumuuseumi jaanipidu üks armastatumaid sündmusi, kuhu tullakse kogu perega. Sel aastal on võimalus sattuda lugude ja jutustuste keskele.

„Lugusid on põlvest põlve edasi antud aegade algusest, ja mis muu on ka raamatud kui mitte kirja pandud lood. Muuseumi jaaniõhtul toome külastajateni nii ajaloost, kirjandusest, pärimusest kui oma elust inspireeritud lugusid. Nagu ikka saab siin osa ka heast muusikast, kaunist loodusest ja maitsvast toidust,“ sõnas Puura.

„Raamatukogude aasta puhul on tore näha, kuidas erinevad mäluasutused ühendavad oma jõud, et raamatud ja lood inimestele veelgi lähemale tuua,“ sõnas raamatukogude aasta projektijuht Liina Valdre. „Teema-aasta raames on jaanipeol esimest korda raamatukogude aasta raamatulaekad, mis kulgevad mööda vabaõhumuuseumi peateed alleena. Raamatulaegastest võib endale muuseumis või kodus lugemiseks raamatuid kaasa valida,“ lisas Valdre. 

Peoõhtu algab kell 19 jaanitulede süütamise rongkäiguga. Külaväljakul loovad meeleolu rahvakunstiseltsi Leigarid lauljad, tantsijad ja pillimehed ning osa saab ühest tõeliselt hoogsast 19. sajandi külajaanitulest. Taludes saab meisterdada kratti, mängida jaanilaste mänge, uurida saunakommete ja taimetarkuse kohta, lasta endale ennustada ja kuulata muinasjutte.

Maagilisel jaaniajal vabaõhumuuseumis ringi jalutades võib sattuda meie kirjanduseluga seotud ajarännakutele. Kuie kooli juures astuvad külastajad aastasse 1935, mil möödus 400 aastat esimese eestikeelse raamatu ilmumisest. Sel puhul on kohaliku raamatukogu seltsi rahvas ette valmistanud lavastuse “Vaikus lärmitseb” ning kohale kutsunud ka mängu- ja lauluseltsi muusikud. Kolhoosi korterelamu jaanikul tähistatakse aga A. H. Tammsaare 100. sünniaastapäeva. Eteldakse, tehakse jõu- ja ilunumbreid, imetletakse naabrimehe uhket masinat ja lüüakse tantsu külakapelli saatel.

Mereäärsel kiigeplatsil mängib tantsuks armastatud ansambel Kukerpillid, kes tähistavad tänavu 50 aasta täitumist oma tegutsemise algusest.

Jaaniõhtul sõidutab muuseumi territooriumil külastajaid uunikumbuss.

Vaata jaaniõhtu kava siit.

Osta pilet siit!