Eesti Vabaõhumuuseumi üheks eesmärgiks on suurendada perekülastusi ning seetõttu otsustasime alates 2020. aastast tehtavatel arendustel pöörata erilist tähelepanu sellele, et meie juures oleks turvaline ja huvitav igas vanuses lastega peredel.

Eesti kultuuripärandi edasi kandmiseks on muuseumil kindel siht – lapsed on meie tulevik! Neid suunates ja juhendades, kuid samal ajal nendega koos õppides, tagame iseenda tuleviku kvaliteedi. Eesti Vabaõhumuuseum on Haabersti linnaosas ainuke muuseum ja meie soov on anda suurem panus kogukonna heaks. Sellest sündis otsus kinkida alates 2024. aastast igale Haabersti linnaossa sündinud uue ilmakodaniku perele Eesti Vabaõhumuuseumi aastapääse. Nii anname peredele võimaluse külastada muuseumi kas või iga päev!

 

2023. aastal avasime Kolga talu aida-lauda raida, mis on samuti mõeldud igas vanuses külastajale. Väiksemaid avastajaid ootab laut, kus elavad muuseumi koduloomad, ja käed-külge tegevusala. Oleme sinna loonud mõttemängud, mille käigus koduloomadest rohkem teada saada. Sel ajal kui pisemad külastajad loomadega tutvust teevad, saavad suuremad viia end kurssi sellega, kui vastutusrikas ülesanne on loomapidamine ning sellega kaasnevaid töid omal käel proovida. Päris suured saavad samal ajal kõrvutada vana aja talupidamist tänapäevaga.

 

Alanud aasta suveks on Eesti Vabaõhumuuseumil plaanis avada Karjalapse seiklusrada, mille eesmärk on siduda muuseumi looduskeskkond ning ekspositsioonid üheks tervikuks, mõeldes eelkõige just perekülastajatele. Harival ja seikluslikul rajal pannakse proovile nii külastajate füüsiline aktiivsus kui ka teadmised.

 

Kogu muuseumi uute arenduste kavandamisel oleme kaasanud lapseksperte ja muuseumitöötajate lapsi, kes läbi aja on olnud sagedased muuseumikülastajad. Meie plaan on pakkuda külastusrõõmu igas vanuses külastajatele!

 

Haabersti on arenev piirkond, millega soovib kaasas käia ka Eesti Vabaõhumuuseum. Meie linnaosas elavad armsad inimesed, kes hoolivad keskkonnast ja kogukonnast ning keda me ootame oma kohalikku muuseumi külastama.


Evelin Värk, Eesti Vabaõhumuuseumi arendusdirektor