Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud

Kanut

Uudised

***


SA EVM Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanut esitas 2023. aasta muuseumide aastaauhindade konkursile Tallinna Püha Vaimu kiriku altariretaablilt pärit Neitsi Maarja figuuri konserveerimise. Kujuga tegelenud Kristina Aas tegi 2. veebruaril Pärnu kontserdimajas toimunud konverentsil suurepärase ettekande, kus tutvustas tehtud töid.

 

Tallinna Püha Vaimu kiriku hiliskeskaegne peaaltar valmis 1483. aastal Bernt Notke töökojas. Neitsi Maarja skulptuuri konserveerimine on osa suuremast Bernt Notke loomingut uurivast projektist (https://notke.eu).

Skulptuuri konserveerimisülesandes oli kaks peamist eesmärki – skulptuuri eksponeeritavuse taastamine ning originaalkihistuse ehk 15. sajandi avamine.

Konserveerimiskava koostades võeti üheks eesmärgiks 1625. aasta temperavärvidega teostatud ülemaalingu dokumenteerimine.

 

Seekord valiti konserveerimistöö kategoorias roti vääriliseks küll aga teine projekt - "Õppetahvlite uus elu. Tartu Ülikooli muuseumi õppetahvlite kollektsiooni konserveerimine ning eksponeerimislahenduste väljatöötamine". Palju õnne võitjale!

 

See aga ei tähenda, et Bernt Notke töökojas valminud altariretaabli konserveerimine ei jätku – hetkel on Kristina laual juba järgmine kuju, nimelt apostel Filippus.




Foto 1. Neitsi Maarja 3 nägu: 15. sajand, 17. sajand ja 19. sajand
Foto 2. Tallinna Püha Vaimu kiriku Notke altar. Neitsi Maarja istub kesksel kohal troonil.
Foto 3. Enne konserveerimist
Foto 4. Pärast konserveerimist



***


2023 ja 2024 osalevad Kanuti ja Vabaõhumuuseumi konservaatorid Erasmus+ projekti „Sellist meistriks“ raames õpirännete projektis. Eramus+ programmi raames loodud projekt “Sellist meistriks” hõlmab kümmet konservaatorite ja digijate õpirännet erinevatesse Euroopa riikidesse ja kolme Eestisse kutsutud väliseksperdi koolitust. Projekti käigus laienevad nii Eesti Vabaõhumuuseumi kui Kanuti konserveerimisvaldkonna töötajad spetsiifilised erialased oskused. Kuna meie konservaatorid on tihti ka koolitaja rollis, siis kindlasti omandatakse õpirännete käigus ka uusi koolitusmeetodeid. Neid oskuseid kasutatakse hiljem õpirännetele järgnevates seminarides ja töötubades, kui oma uusi teadmisi kolleegidega jagatakse.

Õpirände käigus loome uusi suhtlussidemeid Euroopa mäluasutuste ja konserveerimiskeskustega ning lähendame suhteid vanade koostööpartneritega. Lisaks annab õpirännete kaudu omandatu Vabaõhumuuseumile ja Kanutile võimaluse olla rahvusvahelisel tasandil aktiivne kompetentsikeskus ning laiemas plaanis kaardistame ennast olulise asutusena Euroopa konserveerimismaastikul.

 

Loe põnevaid ülevaateid juba toimunud reisidest siit: Sellist meistriks – EVM 

Projekt „Sellist meistriks“ 2022-2-EE01-KA122-ADU-000096714

 

Erasmus+ programmi riiklik agentuur Eestis on Haridus- ja Noorteameti Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuur.

Rohkem infot programmi kohta leiab agentuuri kodulehelt:

https://eeagentuur.ee/






Muuseumide 2022 aastaauhinna nominendid konserveerimistöö kategoorias on:


Ikooni "Trooniv Kristus" konserveerimine Kanutis (12. detsember, 2022) /ponevat-lugemist/ikooni-trooniv-kristus-konserveerimine-kanutis

Biskviitportselanist seinakaunistuse konserveerimine (19. detsember, 2022) /ponevat-lugemist/biskviitportselanist-seinakaunistuse-konserveerimine-1

Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti