Laternamatkadel osaledes saad osa nii meeliköitvast elamusest kui ka teha heateo!

Heategevuslik koostöö


Laternamatkad on võtnud südameasjaks aidata taastada vabaõhumuuseumi Kolga talu juurde kuulunud aida-lauda-raida hoone, mis hävis süütamise tõttu 1987. aastal.

Igalt Laternamatkade piletilt, sõltumata matkateemast, suunatakse 1 euro aida-lauda-raida taastamise fondi. Kui matkateemaks on Rocca al Mare, siis läheb heategevusliku eesmärgi jaoks igalt piletilt suisa 6 eurot! Lisaks on soovi korral võimalik teha ka vabatahtlikke annetusi.

Kõik annetatud summad lähevad 100% hoone taastamise fondi, puuduvad mistahes kujul kõrvaltasud peale seadustega ette nähtud Eesti Vabariigi maksude.

Unikaalne aida-lauda-raida hoone


Aida-lauda-rait on Eesti taluarhitektuuris omanäoline rannarootsipärane lautadest, aitadest, küünidest ja vahelikest ehk varjualustest koosnev pikk ühe katuse alla ehitatud hoonete rivi. Sõltuvalt õue kujust ehitati hoonete rivi kas sirgelt või pööruga. Aitade-lautade üksteise külge ehitamisel oli mitmeid eeliseid: hoone tiibade vahele oli hõlbus teha karjaaed, kus tuulevarjus ja võõra pilgu eest varjatult loomi talitada, tee serva ehitades sai aga õuemaa viimse võimaluseni ära kasutada. Kolga talu aida-lauda-rait ehitati 1880. aastail Läku talus Haldi külas Hiiumaal, kust see toodi muuseumisse 1974. aastal.Paraku süüdati hoone 1987. aastal ning suur osa sellest hävis. Kuna tegu ei olnud ainukordse vandalismiaktiga muuseumis, siis otsustati esialgu hoonet mitte taastada. Tänaseks on aga möödunud juba ligi 35 aastat ning on aeg see väärtuslik kultuurilooline hoone uuesti püsti aidata!
Taastatud hoonesse on plaanis luua mänguline taluelu ja keskkonnahariduse keskus, mis saab koduks muuseumi koduloomadele ja -lindudele. Aida-lauda-raidas avatakse peredele loodussäästliku mõtlemise ja jätkusuutliku tarbimise teemat vana aja loomapidamise ja põllumajanduse taustal.

Lõpptulemuseni on plaanis jõuda sõltuvalt rahastuse tempost 2-5 aastaga.Vabaõhumuuseumi projekt „Talulapse maailm. Väike samm loeb!“


Kolga aida-lauda-raida hoone taastamine on üks osa vabaõhumuuseumi järgmisest kolmeosalisest projektist „Talulapse maailm. Väike samm loeb!“, mille eesmärk on tuua pered nutimaailmast looduse keskele ja tutvustada keskkonnahoidlikku mõtlemist läbi eesti taluelu argipäeva.

Uue peredele suunatud mängulise püsinäituse üheks osaks on taluõuesid, metsa ja mere äärt läbiv karjalapse seiklusrada, mis annab võimaluse kogeda 19. sajandi karjalapse tegemisi, saada osa tema rõõmudest ja muredest, õppida tundma loodust ja eesti värvikat folkloori.

Kolga talukompleks koos aida-lauda-raidaga kutsub proovima meie esivanemate igapäevaseid töid. Talus toodetud toit, tarbevara ja rõivad kasutati jäägitult ära või need läksid uuele ringile – see on midagi, millest tänapäeval eeskuju võtta. Luues paralleele kaasajaga ja rääkides taaskasutusest, õpetame loodusesse ning keskkonda vastutustundlikult suhtuma ja aitame üle vaadata oma tarbimisharjumusi. Ekspositsiooni loomisel kasutatakse erinevatele vanusegruppidele sobivaid lahendusi, mis aitavad olulistest teemadest rääkida mänguliselt ja kaasavalt ning omandada uusi teadmisi eneselegi märkamatult.