Meist

NorraEMP kahepoolsete suhete fondi projekt

NorraEMP kahepoolsete suhete fondi projekt "BUILDING UP A NETWORK TO GAIN NORWEGIAN EXPERTISE IN RESTORING AND EXHIBITING SWISS-STYLE BUILDINGS"

 

Eesti Vabaõhumuuseum valmistub 1870. aastal ehitatud muinsuskaitsealuse Rocca al Mare suvemõisa šveitsi stiilis villa taastamiseks. Kuna šveitsi stiilis hooned on Eestis haruldased, on projekti eesmärk koguda oskusteavet ja luua võrgustik Norra kolleegidega, et õppida nende aastatepikkusest kogemusest.

Šveitsi stiil (norra k sveitserstil), nagu viitab ka nimi, on inspireeritud Šveitsi alpide ehituspärandist. Rikkalikult kaunistatud stiil puidust rõdude ja paljude nikerdatud ornamentidega levis sealt Saksamaale, Austriasse, Ungarisse, Itaaliasse, Prantsusmaale, Baltikumi, Skandinaaviasse ja vähemal määral ka Suurbritanniasse ja Põhja-Ameerikasse. Selles stiilis ehitati villasid, tööliselamuid, jaamahooneid, hotelle ja palju muud.

Šveitsi stiili peeti Norra tingimustele sobivaks, mistõttu 1840. aastatest muutus see seal väga populaarseks nii uhkete villade kui teiste hoonete ehitamisel. Tänaseks on Norras palju häid näiteid, kuidas neid hooneid asjatundlikult nii energiatõhusust kui universaalse disaini põhimõtteid arvesse võttes renoveerida.

Käesoleva projekti raames on Eesti Vabaõhumuuseumil võimalus teha koostööd Bergeni muuseumiga (Bymuseet i Bergen), kes omab muuhulgas kogemusi ka šveitsi stiilis hoonete taastamises. Projekti käigus soovime luua võrgustiku, et omandada kolleegide parimaid praktikaid puithoonete restaureerimisest uute kliimariskide tingimuses ja vastavalt energiatõhususe nõuetele. Õppereisil Bergenisse tutvume selle piirkonna sveitserstil’is hoonetega, nende restaureerimisprotsesside ning ligipääsetavuse lahendustega. Samal reisil külastame ka Norra vabaõhumuuseumi Oslos, et käsitleda samu teemasid vabaõhumuuseumi kontekstis.

Projektis osalejad jagavad saadud teadmisi vastaval seminaril ja kohtumistel, mis on seotud Rocca al Mare suvemõisa šveitsi stiilis villa taastamisega. Projekti käigus saadud teadmised aitavad muuseumil toetuda kolleegide parimatele praktikatele, et hoone taastada ja luua sinna atraktiivne ekspositsioon.

 

Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti