Eesti Vabaõhumuuseum avab oktoobri koolivaheajaks uue eksponaathoone Kolga aida-lauda raida. See põneva nimega 55 meetri pikkune Hiiumaalt pärit hoone, mis hävines muuseumis 1980. aastatel tulekahju tagajärjel, taastatakse oma täies hiilguses ning saab endale mitu väga olulist uut ülesannet.

Vaata lisainfot siit!

Vabaõhumuuseumi pikaaegseks unistuseks on olnud laiendada loomapidamist ning tutvustada külastajatele Eesti taludes peetud kodulinde ja -loomi. Paljud linnalapsed on koduloomadest ja maaelust võõrdunud. Kuigi kasse ja koeri elab üha enam ka korterites, ei ole tihti lähedalt nähtud lammast, kana, kitse, parti ega küülikut, hanest, kalkunist ja seast rääkimata. Kolga laut saab koduks juba sellel sügisel mitmetele muuseumi pudulojustele, kuid veelgi enam sulelisi ja sarvilisi näeb seal järgmise aasta suvehooajast.

Lisaks laudale avatakse hoones ka keskkonnateemaline tegevuskeskus, mis kannab pealkirja „Iga väike samm loeb“. Sellel peredele suunatud mängulisel näitusel saavad lapsed läbi aktiivsete tegevuste teada, milline oli taluelu vanal ajal ning arutleda, kas ja mida oleks meil tänapäeval sellest õppida. Räägime, mida loomad meile annavad, kuidas nende eest talus hoolitseti ning kuidas on muutunud tänapäeval inimese suhtumine koduloomadesse. Nuputame ja katsetame, kuidas vanu esemeid taaskasutada. Uurime, kuidas tervislikult toituda ning toitu säilitada ja säästa. Võrdleme toidu pakendamist 150 aasta tagasi turul ja praeguses supermarketis ning õpime prügi sorteerima.


Mängulise näituse idee pole idealiseerida vana aega, vaid võtta eeskuju meie esivanemate kohati tagasihoidlikest võimalustest ja vaesusest tingitud säästlikust eluviisist. Koos lastega võiksime jõuda siin arusaamiseni, et kui me üksikisikuna ka mägesid liigutada ei suuda, siis iga väike samm, mis me teeme oma tarbimisharjumusi muutes, aitab luua puhtamat ja paremat maailma.