Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud

Ühiskondlikud hooned

Vaestemajad

Vallavalitsuste üheks ülesandeks oli ka kohustus hoolitseda kogukonna vaeste ja viletsate eest. Kohati kuni 19. sajandi lõpuni kasutasid vallavalitsused enamasti selleks võtet, kus vaesed saadeti eri taludesse nn külakorda käima, pannes nii nende majutamise, toitmise ja kasimise kohustuse otseselt valla elanikele.  


19. sajandi lõpus ja 20. sajandi algul mõisteti, et mõttekam on koondada abivajajad ühte kohta, kus nende eest hoolitsemine on kergem. Esialgu kohandati vaestemajadeks peamiselt tühjaks jäänud endisi kooli- ja vallamaju või mõnel teisel otstarbel ehitatud hooneid, kuid hiljem hakati aina rohkem püstitama spetsiaalseid vaestemaju. 


35 inimest mahutav Karksi valla vaestemaja ehitati 1886. aastal. Hoone plaani valmistas vallakirjutaja August Kitzberg. Rahvusarhiiv, EAA.931.1.500


Eesti Vabariigi ajal püstitati mitmed vaestemajad juba arhitektide, peamiselt A. R. T. Põllumajandusliidu Ehitustalituses välja töötatud projektide järgi.


1930. aastal ehitatud Palmse valla vaestemaja plaan. Rahvusarhiiv, ERA.2528.1.389

Vaestemajad olid tavaliselt jagatud meeste- ja naiste pooleks, kus paiknesid mitu ühiskorterit, ühisköök ning järelevaataja eluruumid.

Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti