Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud

Haridus

Keeleõpet ja lõimumist toetavad programmid

Eesti Vabaõhumuuseum on juba aastaid tegelenud erinevate lõimumist ja keeleõpet toetavate tegevustega. Oleme välja töötanud spetsiaalsed muuseumitunnid, mis aitavad hästi kohaneda Eesti praeguse eluga, rohkem teada saada vanade eestlaste elu-olust ning õppida uusi eestikeelseid sõnu ja väljendeid. Erineva tasemega keeleõppijatele on meil mitmesuguse raskusastmega programmid, et kasutegur ikka piisavalt suur oleks. Meie muuseumitunnid sisaldavad mitmeid erinevaid aktiivseid tegevusi ning need aitavad uusi teadmisi kergemini omandada. Lisaks siin väljatoodud programmidele on võimalik tellida slaavi rahvakalendrit tutvustavaid muuseumitunde.

Lisainfo ja registreerumine
Einike Sooväli
einike.soovali@evm.ee
Tel. +372 5675 4309


Vanade eestlaste elu-olu


Tänapäeva inimeste elu muudavad lihtsamaks ja huvitavamaks paljud erinevad masinad. Peaaegu iga töö tegemiseks on olemas oma seade, igavust ja üksindust aitavad peletada teater, kino, televiisor, raadio, arvuti. Samuti võib igaüks soovi korral reisida kas või teise ilma otsa.


Missugune oli aga eestlaste külaelu umbes 150 aasta eest, kui kõik eluks vajaminev tuli luua ränkraske töö ja vaevaga? Korstnata rehemajades puudusid igasugused mugavused ning suur pere, kuhu võis kuuluda u 20 inimest pidid ühte tuppa elama mahtuma. Toitu nappis, sooje rõivaid ei jätkunud kõigile ja haigusepideemiad niitsid terveid külasid. Ometi leidus ka selle viletsuse keskel helgeid hetki. Tähistati rahvakalendri tähtpäevi, peeti pulmasid, käidi kiigel. Kuidas see elu ühes Eesti külas vanasti kulges saabki meie muuseumitunnis näha, kuulda ja kogeda.

Tund kestab 1,5 h.
Tundi on võimalik tellida eesti, vene ja inglise keeles.

Hind õpilastele 6 € 
täiskasvanutele kokkuleppel


Eestlaste rahvakalendri tähtpäevad


Miks ühel päeval tuleks kindlasti seajalga järada, teisel õlgedest tehtud musta mehikest naabri ukse taha sokutada, kolmandal kasukas tagurpidi selga ajada ja mööda talusid käia? Selleks, et nende esmapilgul kummaliste kommete kohta rohkem teada saada tuleks lähemalt tutvuda eestlaste rahvakalendri tähtpäevadega.


Oma muuseumitunnis tutvustamegi kombestikku, mis vanade eestlaste jaoks oli väga oluline, sest aitas halbu asju ära hoida, küllust kasvatada ja meelt lahutada. Programmi käigus saab omal nahal kogeda mardisandiks olemist, mängida jõulumänge, meisterdada vurri ja ennustada tulevikku.


Tund kestab 1,5 h.
Tundi on võimalik tellida eesti, vene ja inglise keeles.

Hind õpilastele 6 € 
täiskasvanutele kokkuleppelEestlaste muinasjutumaailm


Maailmas ei leidu ühtegi rahvast, kellel poleks oma muinasjutte. Sageli ei teata, kust muinaslood oma alguse on saanud, kas neis on terake tõtt või on nad kellegi rikkaliku fantaasia vili? Kindlasti saame aga muinasjutte lugedes palju teada vana aja inimeste, nende kangelaste, paharettide, unistuste ja hirmude kohta.


Kes on vanapagan, Kaval-Ants, rehepapp, Põhjakonn või Suur-Tõll saame teada just Eesti muinaslugudest. Eesti Vabaõhumuuseumi taludes saab näha vanaaegseid esemeid ja interjööre, mis inspireerisid muinasjutuvestjaid oma lugusid jutustama. Seepärast kutsumegi kõiki Eestis elavate rahvuste esindajaid meie muinasjutu rännakule läbi ehtsa Eesti küla. Ühtlasi paneme end proovile ja üritame vanatühja üle kavaldada, rahapada leida ja loomade keelt mõista.

Tund kestab 1,5 h.
Tundi on võimalik tellida eesti, vene ja inglise keeles.

Hind õpilastele 6 € 
täiskasvanutele kokkuleppel

Eestlaste eluolu pärisorjusest taasiseseisvumiseni


06.05.2024 kell 17.30-20.15

Milline oli eestlaste argipäev 200 aastat tagasi ja milline on see täna? Millest tuntakse rõõmu, millesse usutakse, mida tehakse vabal ajal? Viiakse läbi ekskursioon. Arutletakse, kas tänane inimene saaks hakkama külaeluga 200 aastat tagasi.
Kontakt: Einike Sooväli tel 56754309 või e-kiri Einike.Soovali@evm.ee.

Vähese keeleoskusega täiskasvanutele eesti keele õppe toetamiseks ja praktiseerimiseks loodud haridusprogramm. Eesmärgiks tutvustada Eesti kultuuriruumi. Läbi kuulamise ning lugemisülesannete toetakse algtasemel keeleoskaja püüdlust mõista eesti keelt. Lisaks julgustatakse programmis osalejaid läbi lihtsate tegevuste omavahel suhtlema, innustades jätkama keeleõpet.

Haridusprogrammi rahastatakse: ESF+ projekt nr 2021-2027.4.07.23-0006 „Eesti keele õpet toetavad tegevused ja kodanikuõpe“ alategevus „Haridusprogrammide, sealhulgas lihtsas eesti keeles, loomine kultuuri- ja spordiasutustes“.

Registreerimine: https://iseteenindus.integratsioon.ee/service/view/14290?lang=et


NB! Registreerimine sündmustele toimub nüüd läbi Integratsiooni Sihtasutuse iseteeninduse, kuhu saate siseneda ID-kaardi, Mobiil-ID või Smart-ID abil. Palun tutvuge iseteeninduse kasutusjuhendiga: https://integratsioon.ee/iseteenindus


Lisainfo: Eesti Vabaõhumuuseumisse saab tulla bussidega 21 ja 21b. Bussid sõidavad välja Balti jaamast. Kesklinnas on peatused VIRU ja VABADUSE VÄLJAK. Bussist tuleb väljuda peatuses ROCCA AL MARE, mis asub kohe muuseumi värava juures. Inimesi oodatakse muuseumi Peakassa ees.
Muuseumist saab kesklinna ja Balti jaama tagasi sõita bussidega 41 ja 41b.


Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti