Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud

Juurdepääsetavus

Kuie koolimaja kirjeldustõlge

Koolihoone ehitati arvatavasti aastal 1877 Kuie vallas Järva-Jaani kihelkonnas.

19. sajandi lõpul käidi külakoolis kolm talve – oktoobri keskpaigast aprilli keskpaigani. Kooli mindi 9 kuni üheteist aastaselt. Kõik õpilased õppisid koos ühes suures klassitoas. Lastele õpetati lugemist, kirjutamist, rehkendamist, usuõpetust ja laulmist.

Muuseumis avati kool pidulikult 1. septembril aastal 2000. Nüüd on siin Vabaõhumuuseumi Kuie koolituskeskus. Klassiruumis toimuvad aeg-ajalt koolitunnid ja võib juhtuda, et klassiruumi pole võimalik igal ajal külastada.

Koolimaja kirjeldus väljast

Koolimaja ümbritseb kolmest küljest pruun, kergelt sammaldunud lippaed. Piki väravapoolset aeda kasvab kõrge sirelihekk. Jalgvärava juurest vaadatuna jääb koolimaja vasakule, lühema otsaseinaga värava poole. Väravast viib hoone sissepääsuni pisut vasakule kaarduv kruusane teerada. Sissepääs jääb hoone pikema esikülje keskosast veidi paremale. Liigu värava juurest mööda teeraja vasakut serva kella kümne suunas umbes 25 sammu. Jõuad restini kahe astmega trepi ees. Trepp viib sissepääsu ees seinast eenduvasse avatud katusealusesse.

Koolimaja ees, teerajast vasakul võib seista roigastest püramiid puust alusega. Alusel seisab tahvel, millel tekst kooli toimetuste kohta. Küsi toimetuste kohta teavet perenaiselt-peremehelt, sest teksti tahvlil muudetakse.

Seistes otse sissepääsu ees, jääb vasakule aiavärav, kust sisenesid ning koolimajast paremal on kuurid. Kuurid on esiküljega koolimaja otsaseina poole. Kohe kuuride taga kasvab mets. Kuuridest paremal õueala servas lippaeda ei ole. Kuuride vasaku otsaseina kõrval on väike varbaiaga piiratud aiake, suurusega umbes 2 korda 2 meetrit.

Koolimaja taga kasvab 3 õunapuud. Hoone tagaseinast on majataguse lippaiani umbes 10 meetrit.

Viilkatusega koolihoone on umbes 16 meetrit pikk ja 11 meetrit lai. Hoone on ühekorruseline ning seinad rootsipunast ehk punakaspruuni värvi. Koolimajal on laastukatus ning katusel on valge korsten. Hoone alusmüür on paekivist. Maja esiküljel on kokku 4 akent. Neist kolm jäävad sissepääsust vasakule ja üks paremale. Väravapoolses vasakus otsaseinas on kolm akent ja nende kohal pööninguaken. Viljapuuaia poolsel pikemal tagaküljel 4 akent. Kuuride poolses paremas otsaseinas on kaks akent ning akende vahelt viib üles pööninguaknani metallist keerdtrepp. Valgete raamidega aknad on püstise ristküliku kujulised ning koosnevad kuuest aknaruudust.

Sissepääsu ees on viilkatusega avar lahtine katusealune. Katusealune on vasakult paremale 4 meetrit lai ja ulatub maja ukseseinast kahe meetri kaugusele. Katusealuse välimine serv toetub neljale kandilisele postile. Punakaspruunide postide servad on valged. Katusealuse külgedel ja trepiastmetest kahele poole jäävate postide vahel on kaheksakümne sentimeetri kõrgune valge ilusõrestik. Sarnane kitsas sõrestik kaunistab ka katusealuse räästaserva. Katusealuse laiemas küljes on kahe astmega trepp, mille ees maas rest. Jõudnud trepist üles katusealusesse, jääb välisuks otsesuunas, nelja kuni viie sammu kaugusele. Trepist kuni punakaspruuni ukseni on maas restid.

Tähelepanu! Ole ustest sisenedes ettevaatlik, sest mõned lävepakud on kõrged.

 

Koolimaja kirjeldus seest

 

Eeskoda

Välisuksest sisenenud, oled eeskojas. Eeskoda on vasakult paremale 3,5 meetrit lai ja vastassein jääb kahe meetri kaugusele. Uks, millest sisenesid, asub pikema seina keskel. Eeskojast vasakule jääb klassiruum ja paremale koolmeistri korter. Otse ees, umbes kolme sammu kaugusel eeskoja vastasseinas, on puutrepp. Trepp viib üles vasakule, kuid koolimaja teine korrus on külastajatele suletud.
Kohe trepi taga on riieteruum, mis ühendab vasakul paiknevat klassiruumi ja paremal asuvat koolmeistri korteri kööki.

Riieteruum jääb maja keskele, olles igast küljest teiste ruumidega ümbritsetud.

Eeskoja oranžikaspunast kivipõrandat katab vaip, mis ulatub klassiruumi uksest koolmeistri korteri ukseni.

Tumepruuni klassiukseni jõudmiseks pööra välisukse juures vasakule, kella kümne suunas ning liigu 5 sammu. Tähelepanu, klassiuksest vasakul on voldikute alus ning seinal tulekustuti.

Koolmeistri eluruumideni jõudmiseks pööra aga välisukse juures paremale, kella kahe suunas ning liigu 7 sammu.

 

Klassiruum

Klassituppa sisenenud, satud ruumi vasakusse nurka koolipinkide taha. Klassiruum on vasakult paremale umbes 5 meetrit lai, vastassein on seitsme meetri kaugusel. Uks asub ruumi lühemas küljes.

Klassitoal on helepruun laudpõrand ja seinad on tahutud palkidest. Beežikas taladega lagi on värvimata puidust. Laes on kupliga petroolilamp ja 9 väikest kaasaegset valgustit. Ruumi mööbel on tumepruun.

Klassitoa vasakus seinas on 3 akent, mis avanevad maja ette. Ukse vastasseinas on 2 akent, millest paistab aiaäärne sirelihekk. Paremas seinas on 2 ust, vasakpoolse ukse taga on sahver ja parempoolne avaneb koolmeistri elukambrisse. Need uksed on külastajatele suletud.

Klassiruumi keskel on 2 rida koolipinke. Mõlemal pool vahekäiku 4 pinki. Vahekäik jääb klassiruumi ukse juurest vaadatuna veidi paremale. Piki vahekäiku saab liikuda klassi ette. Esimeste pinkide vahel vahekäigus on nöör. Kui soovid edasi klassi ette minna, palu perenaiselt luba.

Koolipinkidest eespool, kahe vasakpoolse akna vahel, on harmoonium koos istepingiga. Harmooniumi peal seisab kaks küünlajalga ning selle kohal seinal ripub vanaaegne maakaart. Päripäeva edasi liikudes, seisab ruumi vasakus nurgas kõrge kapp. Kapi otsas on suur linnutopis. Kapist paremal ripub seinal tsaar Nikolai II raamitud pilt. Pildi ees seisab jalgadel arvelaud. Ukse vastasseina kahe akna vahel on kõrge orel. Oreli otsas, lae all on gloobus.

Orelist paremale ja pisut ettepoole jääb õpetaja kantsel. helepruunil kantslil on 2 küünlajalga. Kantslist paremal on jalgadel tahvel. Tahvel paikneb diagonaalselt.

Paremas seinas olev vasakpoolne uks jääb tahvli taha. Kahe ukse vahel on seinale kinnitatud õppeplakat lindudega. Parempoolse ukse kõrval paremal on seinal kaks vanaaegset maakaarti. Parema seina ja pinkide taguse klassiukse-seina nurgas on valge soemüür.

Klassiukse kõrval paremal seisab kõrge kappkell. Kappkellast paremale jäävad riieteruumi aken ja uks.

 

Klassiruumist koolmeistri korterisse

Klassiruumist väljunud, oled tagasi koolimaja eeskojas. Koolmeistri tumepruuni korteriukseni jõudmiseks liigu otse, piki vaipa, läbi eeskoja kümmekond sammu. Möödud paremat kätt jäävast koolimaja sissepääsust.

 

Koolmeistri korter

Koolmeistri korter esindab peenemat, linlikumat elulaadi, millest külarahvas tihti eeskuju võttis. Koolmeister oli tõeline „maa sool“ – lisaks laste õpetamisele tegutses ta ka kirikuõpetaja abilisena, juhatas laulukoori ja näiteringi ning oli eesrindlik põllumees. Kuiel oli 35 aastat koolmeistriks Jaan Jaam.

Koolmeistri korter koosneb köögist, kolmest elukambrist, riieteruumist ja kahest sahvrist. Külastamiseks on avatud köök, elutuba ja riieteruum.

 

Köök

Tähelepanu! Köögiukse lävepakk on väga kõrge!

Korteriuksest sisenenud, satud köögi pikema seina paremasse nurka. Köök on vasakult paremale 5,5 meetrit lai. Vastassein on kolme ja poole meetri kaugusel. Sinust vasakul, köögiuksega samas seinas, on uks riieteruumi. Vasakpoolses lühemas köögiseinas on uks elutuppa ning vastasseina keskel uks sahvrisse. Paremas lühemas seinas on köögi ainuke aken, mis avaneb maja ette.

Köögi beežikas taladega lagi on värvimata puidust. Laes on 4 väikest kaasaegset valgustit. Köögi seinad on tahutud palkidest. Kivipõrand on oranžikaspunane.

Köögi akna all on laud toolidega. Köögiuksest paremale jääb laeni riiul ning vasakule pink. Pingi kohal seinal on nagi suurrättidega. Vasakul kööginurgas, riieteruumi- ja elutoaukse vahel, on puupliit, mille taga valge soemüür. Ettevaatust, pliit võib olla kuum.
Pikema vastasseina vasakus nurgas on riiul, mille all pink veeämbri ja pesukausiga. Riiulist paremal on uks sahvrisse. Sahver on külastajatele suletud. Vastasseina paremas nurgas seisab punakaspruun kapp, mille otsas korv ja kohviveski.

 

Elutuba

Seistes köögiuksel, jääb vasakus seinas olev elutoa uks kella kümne suunas. Sinna on umbes kümmekond sammu.

Elutuba on ruudukujuline, suurusega 5 korda 5 meetrit. Uks on toa vasaku nurga pool. Vasakpoolses seinas on uks teistesse korteri kambritesse, mis on külastajatele suletud. Toaukse vastasseinas on aken, kust avaneb vaade viljapuuaeda. Paremas seinas olevast aknast paistavad kuurid. Akende ees on valged pilutatud kardinad.

Toa taladega beežikas lagi on värvimata puidust, seinad on tahutud palkidest. Pruunil põrandal triibuline kaltsuvaip. Mööbel on valdavalt pruun.

Elutoa keskel on kandiline laud toolidega ning laua kohal laes ripub kupliga petroolilamp.

Elutoa uksest vasakule jäävas nurgas on valge soemüür. Soemüüri ees on laud kahe musta tooliga, millel tumeroheline sametkate. Laua peal seisab vanaaegne kohvikeetmise vaskkann. Toa vasaku seina ääres on peegliga kummut, mille kohal seinal ripub raamitud foto koolmeistri perest. Vastasseina vasakus nurgas seisab riidekapp. Kapp on koolmeistri enda kätega tehtud. Kapi ja akna vahel seinal on pendliga seinakell. Akna all kirjutuslaud ja tool. Laual valge kupliga petroolilamp, raamatud ja vanaaegne pööratavate numbritega kalender. Toa paremas kaugemas nurgas seisab kastanpruun kappklaver. Klaveri kohale seinale on kinnitatud kandilises raamis foto, millest mõlemal pool väike ümaras raamis foto. Elutoa parema seina ääres on kiikhobu, vokk ja lillepostament. Parema seina akna all kapp-õmblusmasin Singer, millel potililled. Aknast paremal seisab veidi üle meetri kõrgune riiul. Riiulisse on paigutatud raamatud ning riidest nukud. Elutoa uksest paremal on kõrge riidekapp.

Kui tunned huvi , keda või mida on fotodel kujutatud ja milline on nende seotus antud majaga, siis perenaine jagab lahkesti oma teadmisi.

 

Riieteruum

Seistes elutoa uksel, näoga köögi poole, jääb riieteruum köögi paremasse seina. Sinna jõudmiseks liigu läbi köögi kella kahe suunas umbes 6 sammu. Ettevaatust! Sinust paremale jääb pliit!

Riieteruum on umbes 3 korda 3 meetrit suur. Vasakus seinas on nagide rivi. Vastasseinas aken ja uks, mis avanevad klassiruumi. Paremas tagumises nurgas on ahi. Parema seina ääres on puutööpink õppevahenditega. Puutööpingi kohal seinal ripuvad erinevad tööriistad. Riieteruumi uksest paremal on valge korstnajalg. Korstnajala ja ukse vahel seinal ripub suur vilja tuulamise sõel ehk sari.

 

Riieteruumist tagasi välisukseni

Riieteruumist väljunud, jääb koolmeistri korteriuks sinust paremale, samasse seina riieteruumi uksega. Pööra paremale. Möödud pingist ja nagidest ning pööra taas paremale. Seistes koolmeistri köögiuksel, on otse sinu ees koolimaja eeskoda. Koolimaja välisuks on sinust vasakule jäävas seinas umbes 7 sammu kaugusel.

Välisukselt jalgväravani

Koolimaja välisuksest väljunud, oled avatud katusealuses. Kahe astmega trepp on otse ees, umbes nelja kuni viie sammu kaugusel. Seistes väljas trepi ees, seljaga maja poole, jääb värav sinust kella kahe suunas. Liigu mööda teeraja paremat serva jalgväravani
Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti