Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud

Talulapse maailm

Eesti Vabaõhumuuseum avas 2023 oktoobris uue eksponaathoone Kolga talu aida-lauda raida


Ootame teid avastama Eesti Vabaõhumuuseumi uut püsinäitust „Iga väike samm loeb“, mis avati 21. oktoobril 2023.

Näituse asukohaks on muuseumi saarte piirkonnas asuv Kolga talu aida-lauda rait. Hiiumaale iseloomuliku pika, vinklis ehitatud kõrvalhoone nimega rait katuse alla olid kunagi koondatud nii aidad kui laudad.

Raida laudaosa sai koduks muuseumi koduloomadele ja -lindudele. Hoone aidaruumides avati lastele ja peredele mõeldud näituse- ja tegevusala.

 

Kolga talu aida-lauda rait on mõeldud külastamiseks tervele perele: väikelapsed saavad tutvuda erinevate koduloomadega nii tegevusalal kui laudas ning mõttemängude abil nende kohta rohkem teada saada. Veidi suuremad saavad teada, mida ja millistest loomadest saab ning mõistavad, millist tööd nõuab loomade eest hoolitsemine ja kui vastutusrikas ülesanne on loomapidamine. Täiskasvanud ja suuremad lapsed saavad vana aja talupidamist kõrvutada tänapäevaste tarbimisharjumistega ning õpivad väärtustama loodussäästlikku mõtteviisi. Seeläbi kanduvad need väärtused edasi ka nooremale põlvkonnale. Näitusel „Iga väike samm loeb“ on kaks peategelast: karjapoiss Ants 19. sajandi lõpust ja tänapäeva linnatüdruk Liina ning erinevaid käsitletavaid teemasid avatakse kahe lapse vahelises dialoogis. Näitusel on palju mängulisi, käelist tegevust pakkuvaid elemente ning kõiki teadmisi kandikul ette ei kanta. Külastajal tuleb natuke ise nuputada ja arutleda enda mõtteviisi ja tarbimisharjumuste üle. Raida laudaosa on koduks muuseumi koduloomadele ja -lindudele. Seda saab külastada koos perenaisega kell 11.00, 13.00 ja 15.00.


Oluline info!

Talvehooajal (2023/2024) on aida-lauda rait avatud nädalalõppudel ja koolivaheaegadel:  21.12.23 – 7.01.23, 20.02 – 3.03.24 ja 23.–28.04.24  

Suvehooajal 23.04-28.09 on avatud iga päev! Näitust „Iga väike samm loeb“ palume külastada välisjalanõudeta.
Raja kaart Kolgale:

Täname!

Originaalne Kolga talu aida-lauda rait põles muuseumis maha 1987. aastal. Meie suurepärane koostööpartner Matkafy Laternamatkad nägi võimalust anda oma abikäsi selle võimsa hoone taastamisse ning panustas projekti heaks 10 000 euroga!

Loe Laternamatkade panusest lähemalt siit.

Kolga aida-lauda raida lugu

Kolga aida-lauda rait oli unikaalne ja eripärane hoone, mis kahjuks hävines muuseumis 1980. aastatel tulekahju tagajärjel. Tegemist on 55 meetri pikkuse Hiiumaalt pärit hoonega, mille muuseum taastas täies hiilguses eesmärgiga koondada ühe katuse alla nii muuseumi loomapidamine, kui ka keskkonnateemaline tegevuskeskus.
Kolga talu aida-lauda raida projektist  saate lähemalt lugeda!
Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti