Meist

Vabad praktikakohad

SA Eesti Vabaõhumuuseum on maa-arhitektuuri ja -maastikke tutvustav muuseum. Sihtasutuse osa on ka Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanut, mis toimib konserveerimise ja digiteerimise kompetentsikeskusena.

Meie ekspositsioon koosneb 82 museaalhoonest, mis tutvustavad erinevate Eesti piirkondade maaarhitektuuri ja elulaadi. Lisaks ekspositsioonile on meil ka eseme- ja fotokogud, mis asuvad hoidlates nii muuseumi territooriumil kui ka Tallinnas Suur-Sõjamäel.

Töös külastajatega tugineb vabaõhumuuseum nn elava ajaloo põhimõttele: läbi aasta toimetavad siinsetes autentselt sisustatud ajaloolistes majades ja maastikul kümned muuseumitöötajad ja vabatahtlikud, kes pakuvad külastajale võimaluse astuda justkui ajaloos tagasi, näha ja kogeda nii eri ajastute argiseid ja hooajalisi toimetusi kui ka pühade ja teiste eriliste sündmuste tähistamist.


Eesti Vabaõhumuuseum pakub praktikakohti järgmistes valdkondades:


  • Muuseumiharidus
  • Etnoloogia
  • Turundus ja kommunikatsioon
  • Klienditeenindus
  • Aiandus
  • Muuseumipraktika: tekstiili või puidu konserveerimine
  • Muuseumipraktika: tööd kogudes

Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskuse Kanut pakutavad praktikakohad:


  • Maali-, metalli- ja puidu konserveerimine
  • Erinevatest materjalidest esemete konserveerimine 


Muuseumiharidus

Muuseumihariduse praktika annab põhjaliku ülevaate muuseumihariduse eri formaatidest ja sihtgruppidest ning võimaluse saada praktilisi kogemusi nii haridus- ja publikuprogrammide ettevalmistuse kui ka programmide läbiviimise osas.

Praktika esimeses osas on fookuses lasteaiaealistele ja kooliõpilastele suunatud Kevadiste talupäevade haridusprogrammi ettevalmistamine ja programmis osalemine.  Praktika teises osas osaled ühe kevadise suurürituse ettevalmistamises ja läbiviimises.

Praktika toimub märtsist maini 2025 Eesti Vabaõhumuuseumis.

Praktikal osalemiseks palun saada lühike motivatsioonikiri (miks soovid vabaõhumuuseumis praktikat teha?) ja oma CV aadressil eliis.vaino@evm.ee 27. jaanuariks. Praktikale ootame etnoloogia, folkloristika ja ajaloo eriala tudengeid.


Etnoloogia

Kevadine muuseumipraktika hõlmab endas erinevaid töid vabaõhumuuseumi ekspositsioonis. Praktika annab suurepärase ettekujutuse ekspositsiooniga seotud muuseumitööst, publikuprogrammide kavandamisest ning külastajaga suhtlemisest.


Esimene pool praktikast on eksponaathoonete valmisseadmine suvehooajaks: tarvis on korrastada ja õhutada talvel kinni olnud ajaloolise sisustusega toad, tuua hoidlast ja seada paika eksponaadid (tarbeesemed, tööriistad, etnograafilised tekstiilid jm). Pärast hoonete kordaseadmist viiakse läbi eksponeeritud etnograafiliste esemete inventuur. Teine pool praktikast keskendub sellele, kuidas muuseumi ajaloolises ekspositsioonis luua eri vanuses ja taustaga külastajatele õppimist võimaldav ning meeldejääv kogemus.


Praktika toimub aprillis ja mais 2025 Eesti Vabaõhumuuseumis koha peal.

Praktikal osalemiseks palun saada lühike motivatsioonikiri (miks soovid vabaõhumuuseumis praktikat teha?) ja oma CV aadressil vivian.siirman@evm.ee 27. jaanuariks. Praktikale ootame etnoloogia, folkloristika ja ajaloo eriala tudengeid.

Tööd kogudes

Pakume võimalust tutvuda Eesti Vabaõhumuuseumi kogudega ja saada tuttavaks muuseumi koguhoidja töö spetsiifikaga. Sul on võimalik õppida kirjeldama meie kultuurivara ning õppida tundma Eesti suurimat pärandiportaali MuIs (muuseumide infosüsteem).

Praktika jooksul teeme hoidlates museaalide kohakatalooge, puhastame museaale ning vajadusel nummerdame ja pakendame. Praktika sisaldab MuIsi kirjeldusmooduli kasutamise väljaõpet Eesti Vabaõhumuuseumi esemekogude kirjeldamise baasil. Vastavalt praktikandi isiklikule huvile on võimalus kirjeldatavaid esemeid ka osaliselt valida. Praktika muuseumihoidlates toimub koos koguhoidjaga, töö MuIS-is on suuremas osas iseseisev töö.

Peale praktika lõppu on praktikandil arusaam koguhoidja tööst ja vajalikud oskused selleks, et iseseisvalt MuIS-i töötaja keskkonnas kirjeldusi sisestada ja ka avalikus portaalis edukaid otsinguid teha. Praktikant oskab museaalidega ümber käia ja on kursis üldisemalt muuseumi kogude korraldusega.


Praktika sooritamise aeg: märts-juuni või august-oktoober 2025.

Kandideerimiseks saada oma CV ja lühike motivatsioonikiri Sille Siidirätsepale aadressile sille.siidiratsep@evm.ee 27. jaanuariks. Praktikale ootame etnoloogia, folkloristika ja ajaloo bakalaureusetudengeid (alates 2. aastast) ja magistrante.

Turundus- ja kommunikatsioonivaldkonna praktika

Ootame praktikale valdkonna üliõpilasi või täiendkoolituse läbinud inimesi. Praktika käigus on võimalik panustada erineval moel vastavalt vajadustele ja praktikandi oskusetele ja huvidele. Tegevused võivad hõlmata copywritingut nii eesti, kui ka inglise või mõnes teises võõrkeeles, kampaaniate sisu loomist ja teostamist, andmete analüüsimist, kodulehe haldamist, kujundus- ja tõlketöid ning muuseumi või sündmuste pildistamist ja videote tegemist.

Kontakt: personalijuht Kersti Aas, personal@evm.ee.

Klienditeeninduspraktika

Praktika klienditeenindajatele kaubanduses ja piletimüügis.
Kontakt: Helen Kiissel helen.kiissel@evm.ee, telefon +372 6549 110

Kolu kõrtsis klienditeenindajatele, kokkadele, abikokkadele ja pagaritele.
Kontakt: Žanna Tamberg; zanna.tamberg@evm.ee, telefon +372 6549 119

Aianduspraktika

Praktikat on võimalik sooritada õppuritel, kes omandavad aianduse eriala ning tunnevad huvi aianduse ajaloo ja vanade aiataimede vastu. Muuseumis saab tundma õppida vanu pärandsorte ning proovida kätt erinevate aiatööde juures alates peenarde tegemisest ja külvamisest-istutamisest ning lõpetades saagi koristamise ja keldrisse paigutamisega. Töö toimub erinevatest ajaperioodidest pärit muuseumitalude aedades.

Kontakt: püsiekspositsiooni kuraator Anneli Banner, anneli.banner@evm.ee

Tekstiili konserveerimine

Praktikat on võimalik sooritada õppuritel, kes omandavad tekstiilkäsitöö, pärandtehnoloogia (rahvuslik tekstiil) või tekstiili konserveerimise eriala.

Muuseumis saab tegeleda muuseumitekstiilidega ekspositsioonis ja hoidlates, tutvuda tekstiilikonservaatori töö dokumenteerimise põhimõtetega ning teha lihtsamad konserveerimistöid vastavalt vajadusele.

Kontakt: peavarahoidja Sille Siidirätsep, sille.siidiratsep@evm.ee

Puidu konserveerimine

Praktikat on võimalik sooritada õppuritel, kes omandavad puitkäsitöö, pärandtehnoloogia (puit) või mööbli restaureerimise eriala, teiste erialade õpilased ja tudengid saavad praktikat teha kokkuleppel ja võimaluste leidmisel.

Muuseumis saab tegeleda puitesemetega ekspositsioonis ja hoidlates, tutvuda puidukonservaatori töö dokumenteerimise põhimõtetega ning teha lihtsamad konserveerimistöid vastavalt vajadusele.

Kontakt: peavarahoidja Sille Siidirätsep, sille.siidiratsep@evm.ee

EVM Konserveerimis- ja Digiteerimiskeskus Kanut 


Üldjuhul oodatakse õppureid praktikale alates II õppeaastast. Praktikakoha taotlemiseks palume praktikandilt lühikest enesetutvustust ning ülevaadet tehtud töödest.

Maali-, metalli- ja puidu konserveerimine

Praktikat on võimalik sooritada õppuritel, kes omandavad maali-, metalli-, puidu- või polstri konserveerimise eriala. 
Kontakt: osakonnajuhataja Tiina Sakermaa, tiina.sakermaa@evm.ee

Esemete konserveerimine 

(paber, foto, nahk, tekstiil, plastid, keraamika, kivi jms)
Praktikat on võimalik sooritada õppuritel, kes soovivad tegeleda erinevatest materjalidest objektidega.
Kontakt: osakonnajuhataja Grete Ots, grete.ots@evm.ee

Praktika vabaõhumuuseumis ja Kanutis on tasustamata, transporti ja majutust ei kompenseerita.
Praktikaid puudutavate üldküsimuste korral aitab personalijuht Kersti Aas, personal@evm.ee.
Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti