Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud

Juurdepääsetavus

Lau poe kirjeldustõlge

Lau pood oli erakauplus, mis paiknes Harjumaal Juuru kihelkonnas Ingliste vallas Lau külas, teede ristmikul. Hoone ehitas 1914. aastal Ingliste mõisa viinapõletaja Jaan Meinberg. Pood lõpetas töö 1940. aastal, mil nõukogude võimud sulgesid kõik erakauplused. Täna tegutseb siin muuseumipood, kust saab osta suveniire, maiustusi, jooke ja palju muud.

 

Poe kirjeldus väljast

Lau külapood on umbes 10 meetrit pikk ja 8 meetrit lai. Rootsipunaseks ehk punakaspruuniks võõbatud viilkatusega maja paikneb esifassaadiga kruusatee poole. Ühekorruselisel majal on laastukatus ja punastest tellistest korsten.
Poemajast vasakul, umbes kuue meetri kaugusel, on puukuur. Piklik kuur paikneb otsaseinaga kruusatee poole. Kuuri uks on poe-poolsel pikemal küljel.

Maja taga on muruplats, kus kasvab paar põõsast. Poehoonest paremale jäävad lillepeenrad. Hoone esikülje vasakus otsas paikneb majaseinaga paralleelselt lasipuu. Lasipuu on paari meetri pikkune ja on seinast meeter maad eemal, kruusatee poole. Selle külge kinnitati omal ajal hobused.

Seistes poemaja ees, on sissepääs poodi esikülje keskosast vasakul. Keskosast paremale jääb sissepääs poepidaja eluruumidesse, mille ees on seinast eenduv kinnine veranda.

Poehoonet osaliselt ümbritsev lippaed algab veranda parempoolsest esinurgast ning piirab maja paremast küljest ning hoone tagant. Aed lõpeb kuuri taga. Poehoonest vasakul lippaeda ei ole.

Hoone esiküljel on kolm akent. Vasakus kuuripoolses otsaseinas aknaid ei ole. Maja taga õuepoolsel küljel on 3 akent ja uks. Parempoolses lühemas otsaseinas 2 akent.

Hoone ees, poe sissepääsu ja veranda vahel võib seista roigastest püramiid, millel puust alus. Alusel seisab tahvel, millel tekst poe toimetuste kohta. Küsi toimetuste kohta teavet poepidajalt, sest teksti tahvlil muudetakse.

Poehoone esikülje vasakus nurgas on seinal plekist reklaamsilt. Tumerohelisele plekk-sildile on joonistatud toolil istuv naine, kes õmbleb õmblusmasinal valget riidetükki. Üle plekk-sildi siugleb suur punane S-täht. S-tähel valge tekst “õmblus Singer masinad”.

Mõlemal pool poe sissepääsu on avatud luukidega aken. Valgete raamidega aknad on püstise ristküliku kujulised. Allpool kaks püstist ja nende kohal põigiti kolmas aknaruut. Poe sissepääsu kohale on kinnitatud suur silt tekstiga “Kolonial-kauplus. A. Tikerberg”. Poe sissepääsul on kaks ust, välimine ja sisemine uks. Välimine puidust uks on üldjuhul avatud. Selle ukse siseküljel ripub silt tekstiga “Õllemüük ainult väljaviimiseks”. Sisemisel valgete iluliistudega uksel on ülemises kolmandikus aken.

Sissepääsust paremale jäävast aknast omakorda paremal eendub majaseinast viilkatusega kinnine veranda. Siin on sissepääs poepidaja eluruumidesse. Veranda on ruudukujuline, suurusega umbes 1,8 korda 1,8 meetrit. Veranda mõlemal küljel ja uksel on aknad, mis koosnevad väikestest püstistest ristkülikutest. Veranda kõrval paremal on majaseinas üks ilma luukideta aken.

Verandast paremal, umbes kahe meetri kaugusel, on lippaias jalgvärava ava. Väravast viib valgete kividega ääristatud rada maja taga asuvasse õue. Mõlemal pool teerada on lillepeenrad. Suvel on teeraja keskosas, maja otsaseina pool, valge istepink. Tagaõu on külastajatele samuti avatud. Maja taha saab minna ka poehoone vasaku külje ja kuuri vahelt, mööda muruplatsi.

 

Kruusateelt poe sissepääsuni

Poehoone on otse kruusateelt umbes viie kuni kuue sammu kaugusel. Poe ees on ilma kindlate teeradadeta avatud ala. Maapind on siin mahatallatud muru ja kruusasegune. Hoone esikülje vasakus nurgas olev lasipuu jääb kruusateest vaid mõne sammu kaugusele. Lasipuu paremast otsast on sissepääs kella kahe suunas, paari sammu kaugusel. Poeukse ees on rest, 2 trepiastet ja kõrge lävepakk.

 

Letiruum

Külapoe välisuksest sisenenud, oled poe letiruumis. Letiruum on vasakult paremale umbes 6 meetrit lai, vastassein jääb nelja meetri kaugusele. Letiruumil on helepruun põrand ja valge laetaladega lagi. Laes ripub 2 klaasiga petroolilambi kujulist elektrilampi.

Uks, millest sisenesid, paikneb pikema külje vasaku nurga pool. Letiruumist vasakule jääb laoruum ja paremale poepidaja eluruumid. Mõlemal pool sissepääsu on aken, vaatega kruusateele poe ees. Uksest vasakul on akna all tumekollane pink voldikute ja ajakirjadega. Otse ees, nelja kuni viie sammu kaugusel, on pikk L-tähe kujuline tumekollane poelett.

Leti pikem osa algab ruumi vasakust seinast ja kulgeb vasakult paremale pea kogu ruumi laiuselt. Leti nurk jääb taha paremale. Sealt algab paremasse seina jääv lühem osa. Lühem letipool algab ülestõstetava osaga ning lõpeb sissepääsust paremale jääva akna all. Läbi ülestõstetava osa pääseb leti taha ja sealt edasi poepidaja eluruumidesse.

Välisukse vastasseina täidavad leti taga kaks maast laeni ulatuvat tumekollast riiulit ja nende vahele jääv tumepruun vitriinkapp. Vitriinkapi ülemine osa on klaasustega ja alumises osas on palju väikeseid sahtleid. Kõik riiulid on kaupu täis. Riiulitest paremal, letinurga pool on uks kööki. Köögist vasakule, letiruumi ja laoruumi taha, jääb külastajatele suletud tuba. Köök on samuti külastajatele suletud. Köögiukse kohal ripub silt “Alkoholiliste jookide sees joomine kõvasti keelatud.”
Köögiuksest paremal, letiruumi tagumises paremas nurgas on ahi. Letiruumi paremas seinas on uks poepidaja elutuppa. Elutoa uksest mõlemale poole jääva seinaosa ees kõrguvad taas maast laeni kaupu täis riiulid.

Kaupluseuksest paremal on seinale kinnitatud omaaegne plakat, mille tumedal taustal on avara dekolteega brüneti naise büst. Mõlemal pool naist erinevate marjade kobarad. Plakati ülemises servas tekst “Tartu kompweki tööstus”, alumises servas tekst ”Kosmos. Vana ja Kauba uulitsa nurgal nr. 2. Astu Barklai platsi Tartus.“
Plakati ja leti lühema osa vahel seisab vitriinkapp. Pruun vitriinkapp on umbes 2 meetrit kõrge, klaasuste ja -seintega. Kapis on omaaegsed hügieeni- ja kosmeetikatarbed. Kapi otsas kaks puust kiikhobu.

Lau poe kaubavalik kajastab 1938. aastat, mil ennesõjaaegne Eesti majandus oli oma õitsengu tipul. Poes on kahe maailmasõja vahelisel ajal maapiirkondadele iseloomulik segakauba valik, kus müüdi kõike talurahvale vajaminevat. Ajastutruusid koopiatooteid võib poest praegugi osta, pöördu julgelt poodniku poole!

Letiruumi vasakpoolse seina ääres, laoruumi ukse ja leti vahel, on maas hulk erinevas suuruses piimamannerguid. Seinal ripuvad aiatööriistad – labidad, hargid, kõplad, samuti kahemehesaag, hobuserauad, kopsikud, suur plekist vann. Laes ripuvad ämbrid ja kastekann.

Riiulitel leti taga on tööriistad, naelad-kruvid, õlilambid, majapidamises kasutusel olnud kemikaalid, alumiiniumist, fajansist ja klaasist kööginõud, kohvrid, köied, niidid-nõelad, kangad, jalatsid, vildid, keraamilised nukupead nukkude meisterdamiseks, postkaardid, kuivained, rosinad, kohv ja muu toidukraam, kohviveskid, tubakakarbid, tikutopsid, pudelid.

Letipealne on täis müügiks pakutavaid erinevaid maiustusi ja suveniire. Ettevaatust! Suur osa maiustusi on letil klaaspurkides.

Kassa asub välisuksest kella kahe suunas, L-tähe kujulise leti nurga pool. Kassa juures letil on kaaluvihtidega kaal, arvelaud ja kaasaegne kaardimakseterminal. Kassa-arvuti on paigutatud letialusesse sahtlisse.

 

Laoruum

Laoruum asub poe sissepääsust vasakul, kella 9 suunas. Sinna on välisukse juurest umbes 3 sammu. Laoruum on alles hiljem poeruumist seinaga eraldatud. Laoruumi uksesein on vasaku otsaga vastu poe sissepääsuseinas olevat akent. Pool aknast jääb letiruumi ja teine pool laoruumi poolele. Laoruumi uksest vasakul võib umbes põlvekõrgusel seista roheline postkast.
Kitsas laoruum on vasakult paremale 4 meetrit pikk ja vastassein on kahe meetri kaugusel. Uks on pikema seina vasaku nurga pool. Ukse ees on nöör. Kui soovid laoruumi siseneda, pöördu oma sooviga poodniku poole.

Ukse vastasseinas ja paremas seinas paiknevad riiulid. Kogu laoruum on täis erinevat poekaupa. Näiteks kast kirjaga “Ahto parim rahvasuits”. Samuti mõõtenõuga petrooleumivaat ja omaaegne plekkvanni meenutav külmik.

Laoruumist väljunud, oled letiruumis. Poepidaja eluruumid jäävad otse ette, vastasseinas oleva lühema letipoole taha. Liigu kella üheteistkümne suunas umbes 10 sammu, kuni jõuad L-tähe kujulise leti nurgas paikneva ülestõstetava letiosani.

Räägi poodnikule oma soovist eluruume külastada.

 

Poepidaja eluruumid

Poepidaja eluruumid koosnevad köögist ja kolmest toast. Külastamiseks on avatud elutuba ja õmblustuba.
Mine letipealse ülestõstmisel tekkinud letiavast otse läbi. Jõuad samas suunas edasi liikudes viie sammuga elutoa ukseni.

 

Elutuba

Elutuba on ruudukujuline, umbes 4 korda 4 meetrit suur. Uks on seina vasaku nurga pool. Sellel letiruumist elutuppa avaneval uksel on umbes pooleteise meetri kõrgusel ümmargune ava. Kui elutoa uks on suletud, näeb läbi selle ava letiruumi.

Seistes elutoa uksel, jääb vasakusse seina uks kõrvaltuppa. Vastasseinas on aken vaatega lillepeenarde poole. Paremas seinas on aken ja korteri verandale viiv uks. Need avanevad kruusatee poole. Akende ees on valged rišeljöötikandiga kardinad. Lagi on valge ning seinad on kaetud beeži papiga. Papi paanid on kinnitatud papinaeltega. Laudpõrand on helepruun.

Toa keskel on pruun ümmargune laud toolidega. Laual on valge lina ning laua kohal ripub valge kupliga petroolilamp.

Uksest vasakul nurgas on ümar ahi. Vasakpoolse seina uksest paremal on pruuniruudulise katteriidega diivan patjadega. Diivani kohale seinale on kinnitatud pastelsetes toonides tikitud seinavaip, millel kaamel ja elevant palmide all. Vastasseina vasakus nurgas seisab madalal alusel raadio. Raadio kohal seinal on raamitud pilt ja pendliga seinakell. Raadiost paremal ripub seinal heledast riidest tikandiga kaunistatud ajalehehoidja. Vastasseina akna ees seisab potilillega valge postament. Vastasseina paremas nurgas on mustjaspruun peegliga kummut. Parempoolse seina akna all potililledega valge laud ja postament. Postamendist paremal on uks korteri verandale. Elutoaukse ja verandale viiva ukse vahel nurgas seisab riiul laeka ja paari raamatuga.

 

Õmblustuba

Seistes elutoa uksel, jääb uks kõrvaltuppa kella kümne suunas. Sinna on läbi elutoa 4 sammu. See on nii õmblustuba kui ka magamistuba. Tuba on vasakult paremale 4 meetrit pikk, vastassein on kolme meetri kaugusel. Uks asub toa pikema seina vasaku nurga pool. Toa vasakpoolses seinas on uks kööki. See on külastajatele suletud. Vastasseinas on aken, mis avaneb maja taha. Parempoolse seina aken on vaatega lillepeenarde poole. Toa lagi on valge ning laes ripub petroolilamp. Seinad on samuti kaetud beeži papiga.

Toaukse kõrvale vasakusse nurka jääb ümar plekkahi. Vasakpoolse seina ääres on nagi erinevate omaaegsete rõivastega. Otse vastasseina jääb valge riidekapp, mille uksi kaunistavad reljeefsed lillornamendid. Vastasseina akna all on tallaga õmblusmasin Singer. Toa paremas taganurgas, peatsiga vastu toa paremat seina, on valge puidust voodi. Peatsi ja jalutsi kõrged voodiotsad on kaunistatud reljeefsete lillornamentidega. Ornamendid on sarnased riidekapi ustel olevatega. Voodi kohal seinal on must tikitud lilledega seinavaip ja voodi kõrval öökapp. Toa parempoolse seina akna all laud ja tool. Aknast paremal nurgas on seinal õmblusmamsli kutsetunnistus ehk diplom, millel tekst: “Tallinna Rätsepmeistrite Ühing tunnistab seega, et Hilja Väravas on proovitööde sooritamisel ekspertiiskomisjoni otsuse põhjal omandanud meistri kutse rätsepa töö alal. 10.mai 1936.“

Toauksest paremale jääb pruun peegliga kummut, mille peal on fotod erinevatest inimestest.

Kui tunned huvi, kes on need isikud fotodel ja nende seotus antud majaga, siis poepidaja jagab lahkesti oma teadmisi.

Kummuti kõrval nurgas seisab rätsepa mannekeen. Halli mannekeeni otsas on must kaabu. Kaelas lahtiselt valge ristlips ja seljas must frakk.

 

Õmblustoa ukselt tagasi välisukseni

Seistes õmblustoa uksel, näoga elutoa poole, jääb letiruumi viiv elutoa uks sinust kella kolme suunas, nelja sammu kaugusele. Elutoast läbi liikudes jääb paremale ahi. Elutoa ukselt liigu otse 6 sammu, läbides ülestõstetud letiava. Poe välisuks jääb nüüd kella kümne suunas ja sinna on 10 sammu.

 

Välisukselt kruusateele või poe tagaõuele

Välisuksel on kõrge lävepakk ja trepil 2 astet. Trepi ees rest. Trepi juurest otsesuunas edasi minnes jõuad viie kuni kuue sammuga kruusateele. Siit jätkub kirjeldusega ringkäik Kuie kooli suunas.

 

Kui soovid, saad peale poe siseruumide uudistamist, uurida ka külapoe tagaõue.

Trepilt läbi tagaõue jalgväravani

Pööra poetrepist alla jõudes paremale. Liigu piki sinust paremale jäävat majaseina maja nurgani ja pööra seal paremale. Liigu piki maja vasakpoolset otsaseina kuni tagumise nurgani. Selle nurga juures võib seista suur roheline prügikonteiner.

Maja sein on sinust paremal. Sinust vasakule, umbes kuue meetri kaugusele, jääb kuuri esikülg. Jõudnud taganurgani, on otse, umbes viie sammu kaugusel, spiraalse käepidemega pumbakaev. Hoone tagaseinast on majataguse lippaiani kümmekond sammu. Tagaõues kasvavad üksikud põõsad. Liikudes piki maja tagakülge parempoolse otsaseina poole, möödud hoone keskel olevast tagaukse trepist. Parempoolse otsaseina ees on lillepeenar. Liigu paar sammu majanurgast otse edasi, jõuad paremat kätt jääva teerajani. Pööra paremale ja liigu mööda valgete kividega ääristatud rada. Rada viib kahe lillepeenra vahelt poehoone esiküljel, lippaias oleva jalgvärava avani. Suvel on sinust paremal, teeraja keskosas, valge istepink. Jalgväravast kruusateeni on otsesuunas 2–3 sammu.

 

Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti