Talvine vabaõhumuuseum tegutseb küll veidi rahulikumas rütmis, kuid pole sugugi igavlev. Siin on hea olla, kui soovid viibida värskes õhus keset ajaloolist küla.  Pakume inspiratsiooniks välja 5 vahvat ideed, mida koos perega vabaõhumuuseumis teha.


1. Tule õue!
Vabaõhumuuseumis on nii palju ruumi – jookse, hüppa lompides või avasta metsaradu. Rõõmus meel ja sportlik vorm on garanteeritud! Lumisel päeval laenuta kassast tõukekelk ja tee sellega üks korralik sõit muuseumi külateedel. Kui ilm lubab, siis kelguta kolme tuuliku mäel või tiiruta jääkarussellil.

2. Kohtu muuseumi koduloomadega
Sepa talus kepsutavad aedikus lambad. Peipsivene majas ootavad sind kaks küülikut ning kitsepreilid Pipi ja Juula. Setu talus on ennast mõnusasti sisse seadnud kass Vasso. Hobused Amoros ja Elbrus viivad kõik huvilised vankri- või saanisõidule. NB! Anna oma hobusõidu soovist teada juba kassas, siis teab kutsar hobuse valmis seada. Vaata lisaks siit.

PS! Vabaõhumuuseumis on teretulnud ka neljajalgsed sõbrad. Siiski palume, et hoiaksite oma koera terve külastuse vältel rihma otsas.

3. Külasta Kolhoosi korterelamut
2021. aasta parima püsinäituse auhinnaga pärjatud Kolhoosi korterelamus avaneb võimalus kogeda vanemate ja vanavanemate nooruspõlve aegu. Hoones on neli kolmetoalist korterit, mis annavad pildi inimeste argielust 1960. aastatest tänapäevani.

Lisaks on hoone keldrikorrusel avatud mängu- ja tegevusala „Väikese Ilmari maailm“, kus saab lisaks kõigele muule mängida 1970.-1980. aastate lauamänge. Küsi perenaiselt, kas ta õpetab sind voltima vahvat konna?! Äratundmisrõõmu jagub siin majas rohkelt.

4. Mängi seiklusmänge
Vabaõhumuuseum on täis põnevaid metsaradu, aedu, talutaresid ja aitasid. Mis võiks olla veel parem viis seda kõike avastada kui mitte seikluslik orienteerumismäng?! „Taavetiga talvest kevadesse“ viib koos lustliku karjapoisiga kevadtalviseid rahvakalendri tähtpäevi avastama, et suvi kiiremini kätte jõuaks ja kool läbi saaks. Lae mänguleht alla siit või küsi kassast.

NUMU äpist leiad aga orienteerumismängu, kus pruut palub sult abi pulmakoti täitmisel. Teekonnal kohtud külaelanikega, kel jagada nii tarkust kui nuputamist nõudvaid ülesandeid. Seigeldes õpid tundma Eesti ajalugu, taluelu, pulmakombeid ning erinevate ametimeeste töid.

5. Räägi perenaistega juttu
Talvel saab kasutada võimalust, mida suvel tihti nappima kipub: istuda mõnes talus korraks maha ja rääkida perenaisega sellest, kuidas vanasti elati. Kas vanasti olid ka koolis vaheajad? Mida lapsed talvel tegid? Kuidas töötab kohviveski või mida söövad lambad? On nii palju põnevat, millest soojas talumajas toimetavad perenaised sulle jutustada saavad.

Boonus! Midagi lapsevanematele - vaata vabaõhunäituseid!
Talvisel ajal ootavad avastamist kaks põnevat näitust. Aarte talu taga metsatukas paikneb kunstnik Sirje Runge installatsioon „Suur Armastus / Kaunis Lagunemine“. Kuidas üks hiiglaslik õlimaal õues vastu peab ja mis sellega looduse keskel sünnib? Setu talu kõrval metsatukas saab aga näitusel „Tallinlased Õismäe raba asustamas“ teada rohkem Õismäe ja Kakumäe ajaloo kohta.


Oleme avatud T-P kell 10-17, muuseumi pargis saab ringi uidata kella 19ni. Kohtumiseni Rocca al Mares!