Haridus

II kooliastmele

Aastaringsed programmid



Koolitund aastal 1910


Harjutame selget ja hoolsat veerimist, sulega kirjutamist, rehkendamist ja näitame teadmisi katekismuseraamatu tundmise alal - just nii nagu koolipreili nõuab.


Ringkäik muuseumis


Eesti Vabaõhumuusem on nagu üks suur küla. Siin on palju erinevaid talumajapidamisi, ei puudu ka kool, kõrts, külapood, veskid ja kabel.


Talurahva tööriistad


Talupere tegi kõik tööd oma kätega - hoolitseti selle eest, et kõhud täis ja kehad kaetud oleksid. Kuidas pesumasinata pesu pesti ja triikrauata riie sirgeks sai? Kust saadi vanal ajal tööriistad? Mis on lüpsik, koot ja pütt? Uudistame ja proovime ise nii meeste kui ka naiste töid erinevates taludes.


Käsitöö 100 aastat tagasi


Meie esivanemad ei kirjutanud kirju paberile, vaid kudusid neid käpikute, vooditekkide ja vööde sisse. Anname tunnis ülevaate esivanemate käsitööst. Nopime ja kraasime villa ning paneme voki veerema. Uurime, kuidas linataimest kiud kätte saada ning mida sellega teha saab.


Rahvalikud mängud


Aastasadu on lapsed ja noored armastanud mängida, olgu talv või suvi, mängulusti jagus igasse päeva. Heidame pilgu vanasse aega ja vaatame koolipreili juhendamisel, milliseid lõbusaid ja naljakaid laste- ja laulumänge mängiti minevikus.


Seiklusmäng muuseumis


Ühel jaaniööl avastas väike Taavet, et Vanapagan on kogu külarahva röövinud. Poisikest ootas ees raske aasta, sest pidi ellujäämiseks kõikide töödega üksi hakkama saama.


Kirik keset küla


Kas meie esivanemad on uskunud loodusvaimudesse või käinud pigem kirikus? Millistes hoonetes palvetamiseks koos käidi ja miks oli leeris käimine vanasti nii oluline? Lisaks neile küsimustele tutvume erinevate maailma usunditega ning uurime koraani, toorat ja piiblit.


Rits rats rundibumm


Vabaõhumuuseumis saavad lapsed viibida oma vanemate ja vanavanemate lapsepõlvemaal. Muuseumitunnis räägitakse kolhoosimaja laste elust ja tegemistest, tutvutakse tolle aja lauamängude ja mänguasjadega ning mängitakse koos hoogsaid õuemänge.


Hooajalised programmid


Leivategemise lugu

4. - 26. september

Teekond leivapätsi valmimiseni on pikk ning töömahukas. Kes tahab suve lõpul kuldselt rukkipõllult saaki lõigata, peab viljaterad juba eelmisel sügisel maha külvama.


Mardipäev

24.oktoober - 7. november

Õpime, kes kuuluvad mardiperesse, jagame ameteid ning harjutame, kuidas mardijooksmine päriselt käib. Tule ja saa teada kõike, mida üks õige mardisant teadma peab!


Kadripäev

13. - 21. november

Kadripäeval liiguvad ringi kadrid – ilusad, puhtad ja valged. Et olla peredes oodatud külaline, ei piisa ainult huvitavast väljanägemisest. Mida üks tõeline kadrisant teadma peaks, saab õppida just meil.


Jõulud koolidele

4. - 11. detsember

Talvine pööripäev, mil taevaväravad on valla, on sobivaim aeg, et tulevaks aastaks enda ja lähedaste elu mõjutada. Mängime rehetoas vanu jõulumänge ja ennustame, mida toob uus aasta.


Küünlapäev

22. jaanuar - 2. veebruar

Kui küünlapäeval küünlaid valada, põlevad need erilise leegiga. Kuidas magusasti lõhnavast mesilasvahast küünalde valmistamine täpsemalt välja näeb, saad omal käel proovida.


Vastlad

18.veebruar - 4. märts

Vastlapäeval lustivad kõik – nii noor kui vana, mees kui naine. See on päev, kus au sisse tõusevad siga ja hobune, vurriluu, rasvane lõuaots, linataim, herned-oad ning palju muud.


Lihavõtted

8. - 17. aprill

Kuigi suur nädal on üsna vaoshoitud ning kurbusesse rüütatud, on see vaid ettevalmistus ülestõusmispühade ning uue elu ettekuulutuseks. Värvime erinevate taimedega värvilisi mune ja saame teada, millistest päevadest koosneb suur nädal.


Kevadine aiatund

5. - 30. mai

Kuidas ja milleks kasutada labidat, harki, kõblast ja reha? Milline on kapsa või porgandi seeme? Missugused taimed aias kasvavad ja milleks neid kasutatakse? Saad ise peenart teha ning seemne mulda pista, et sellest endale päris oma taim kasvatada.


Kevadine talupäev

13.-15. mai

Mida pikemaks lähevad päevad, seda kiiremaks põllumehe samm. Talupäev annab võimaluse heita pilk esivanemate igapäevastele kevadtöödele, mida tänasel päeval aitavad meie eest ära teha masinad.


Eluring – sünnist surmani

23. aprill - 28. september


Inimese elu koosneb paljudest väikestest ringidest – aastarõngastest, millesse mahub hulgaliselt tähtsamaid ja argisemaid, korduvaid ja kordumatuid hetki.


Jaanipäeva ootel

05. mai - 19. juuni


Jaanipäev, mis on tänapäeval üks oodatumaid pühasid, langes vanasti talupere kibekiirele tööajale. Sellele vaatamata ei võinud kellelegi pähegi tulla võimalus jaanipäeva mitte tähistada. Uurime muuseumitunnis, miks tehti jaanipäeval jaanituld, milliseid mänge jaanipäeval mängiti ja milliste taimede erilisse väkke sel ajal usuti.



Pakutrükk

29. september - 22. aprill

Inimene on alati armastanud kaunistada endale kuuluvaid esemeid ja riideid erinevate sümbolitega. Iga programmis osaleja kujundab endale pakutrüki tehnikas valmiva torusalli, mille saab endaga koju kaasa võtta.

Broneeri tund


Tellimiseks vali sobiv programm broneeringukeskkonnast.
Tel: +372 5341 9788
Email: kuiekool@evm.ee

Muuseumitunde on võimalik tellida eesti, vene ja inglise keeles. Pakume soodushinda grupile, kes osaleb samal päeval kahes muuseumitunnis või broneerib korraga kolm muuseumitundi.
Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti