Olgugi et Eesti Vabaõhumuuseum on kaunis ja meelikosutav koht igal ajal ja iga ilmaga, saab Eesti Vabaõhumuuseumi temaatilisi loenguid ja haridusprogramme tellida ka koolidesse, lasteaedadesse, huvikeskustesse ja mujale üle kogu Eesti.
Temaatilistes loengutes ja aktiivõppelistes haridusprogrammides tutvustame Eesti rahvakalendri tähtpäevi, eestlaste elu-olu, käsitööd, mänge, töid ja tegemisi nii temaatiliste loengute.
Kuidas valgus tuppa toodi?
Ükski inimhing ei saa ilma valguseta hakkama. Kuidas tõid meie esivanemad endale valguse rehetuppa? Mis on pilak ja kelle ülesanne oli peres seda valvata? Kui tänapäeval lisavad meie kodudesse tihti hubasust parafiinist küünlad, siis kas selliseid küünlaid oli ka vanasti taluperel või mõisarahval võtta? Kuidas on tubase valgusega seotud mesilane ja lammas? Programmi käigus leiame neile küsimustele ühes lastega arutledes vastuseid. Programmi lõpuks saab iga osaleja oma käega endale valmis rullida mõnusasti lõhnava küünla.
Me ei ole näljasandid, me oleme naljasandid
Igaüks peaks enda elus vähemalt üks kord marti või katri jooksma. Kui ei tea, millest alustada, tuleb appi kutsuda sandi-spetsialistid! Meie muuseumi lõpututes aitades on piisavalt kraami, mida maskeerimiseks kasutada ja sandi-spetsialistidena oskame õpetada kõiki vingemaid sandivigureid. Teeme kõigile selgeks, mis on mardi ja kadri vahe, kes kuulusid ühte korralikku sandiperesse ja kuidas ka ise seda lõbusat kommet ikka au sees hoida. Kui läheduses leidub ka lahket pererahvast, saame ka päriselt santi jooksma minna!
Austa leiba, leib on vanem kui meie
Teekond leivapätsi valmimiseni on pikk ning töömahukas. Kes tahab suve lõpul kuldselt rukkipõllult saaki lõigata, peab viljaterad juba eelmisel sügisel maha külvama.
Vaatame ja arutame, kuidas ühest väikesest terast saab meie kõige tähtsam toit - leib. Kuidas oli rehemaja ehitatud nii, et see aitaks leivateole kaasa? Missugused tööriistad olid pererahval abiks ning kelle töö see leiva tegemine õige oli – kas meeste või naiste töö? Mida vastata, kui keegi soovib enne söömist “Jätku leiba”? Et leivalood ikka päris selgeks saaks, mängime lastega ka leivateoga seotud mänge.
Kop-kop, Karavinkel!
Aastasadu on lapsed ja noored armastanud mängida, olgu talv või suvi, mängulusti jagus igasse päeva. Kuidas nägid vanad mänguasjad, millest nad tehtud on ja kust neid saadi? Milleks liisusalme kasutati ja kas neid ka tänapäeval kasutada saaks? Heidame pilgu vanasse aega ja õpetame teile, milliseid lõbusaid ja naljakaid laste- ja laulumänge mängiti minevikus.
Kui soovite meid kutsuda mõne teise teemaga seoses külla, siis andke oma huvist julgesti teada broneerimisvormis.
Küsimuste korral helistage
+372 5341 9788
või kirjutage
kuiekool@evm.ee.