Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud
23.06.22
Sündmused

Jaanipäev. Raamat külas, küla raamatus.

Tavapilet 19 €
Sooduspilet 14 €
Perepilet 38 €

Jaaniõhtu pilet kehtib alates kl 16!

23. juunil 2022 kl 19–00

OSTA PILET


Jaanipäev, õigemini jaaniöö on aeg, kui juhtub palju maagilist ja müstilist. Sellest jutustavad meile lood vanapaganast, rahapajast ja sõnajalaõiest. Aja jooksul on lood kokku kogutud ja raamatutesse kirja pandud. Tänavu tähistatakse raamatukogude aastat, mille puhul on ka vabaõhumuuseumi jaanilaupäeval aukohal raamatud, kirjandus ja lood. Muuseumis ringi liikudes võid sattuda tähistama 1935. aasta Eesti raamatu aastat, 100. aastapäeva A. H. Tammsaare sünnist või hoopis kuulama laulu sisse pandud lugusid ansambel Kukerpillide esituses. Ehtsat külajaanitule melu veab eest rahvakunstiselts Leigarid.

Lisaks on põnevaid jaanitegevusi kõigile: punu pärga, valmista kratti, mängi jaanilaste mänge, uudista sauna, lase endale ennustada, kuula muinasjutte, proovi kirnus võid valmistada!


Sassi-Jaani talu, Köstriaseme talu, Kolu kõrtsi ja Nätsi tuuliku juurest leiad erilised raamatulaekad, milles peitub sõnajõud. Piilu raamatulaegastesse sisse, haara mõni raamat koju kaasa või leia endale lugemiseks mõnus nurgake muuseumis.


Jaaniõhtul sõidutab muuseumi territooriumil külastajaid kolhoosibuss!

Kellaaeg: 19.30-22.00


Marsruut: peakassa – kolhoosimaja – Kalma tuulik* – kassa – tuulikute mägi – Kalma tuulik* – kolhoosimaja – peakassa

* nõudepeatus


Bussipilet: 2 €, alla 3 a tasuta. Tasumine sularahas!Piletikassad on jaaniõhtul avatud: 


 • peavärav ja kassamaja kuni 23.00;
 • tagumine kassa (ca 1 km Kakumäe suunas) kuni 22.00;
 • Tehasemaja (ehk linnapoolne) värav kuni 21.00.

Peavärav


Kell 19.00 Jaanitulede süütamise rongkäik

Jaanitulede süütamise rongkäik saab alguse kell 19.00 peavärava juurest. Tuled süüdatakse külaväljakul ja kiigeplatsil.Kiigeplats - jaanituli, tants ja Kukerpillid


Öeldakse, et kes laulu sisse on kord pandud, sealt välja enam ei saa. Sestap võib öelda, et lauludki on omamoodi raamatud, mis jäädvustavad lugusid tulevastele põlvedele. Just selliseid laule esitab palavalt armastatud ansambel Kukerpillid, kes tähistavad tänavu 50 aasta täitumist oma tegutsemise algusest.

Kiigeplatsil naudi jaanituld, rahvatantsu ning armastatud Kukerpillide muusikat!

Kell 19.15 Tervitavad Eesti Vabaõhumuuseumi SA juhatuse liige Tanel Veeremaa ja Haabersti linnaosa vanema asetäitja Kaido Saarniit.

Kell 19.20 Jaanitule süütamine

Kell 20.00 ja kell 21.45 rahvatantsurühm Viikingid (Norra eestlased)

Kell 21.00, 22.00, 23.00 Kukerpillid

Kell 23.45 Koidu ja Hämariku kohtumine

 

Külaväljak – 19. sajandi külajaanituli


Kl 19.45 Jaanitule süütamine

Programm kl 19.45–23.00


19. sajandil tuldi taludest jaanitulele kokku ja peeti maha lustakas külajaanituli tantsude, laulude ja mängudega. Eriti põnev oli pidu noortele, kuid ka vanemad tulid kohale ja istusid lõkke ääres. Mänge ja rahvatantse kogus võimlemisõpetaja ja rahvatantsupedagoog Anna Raudkats, kes avaldas aastal 1926 “Eesti rahvatantsud” ning aastatel 1924–1933 mitu mängukirjelduste kogumikku.


Tänu Raudkatsi tegevusele saame rahvatantsudest ja -mängudest rõõmu tunda ka praegusel ajal. Eheda külajaanitule melu loovad rahvakunstiseltsi Leigarid lauljad, tantsijad ja pillimängijad.

 

Kolhoosi korterelamu – Tammsaare 100. sünniaastapäevale pühendatud kolhoosi jaaniõhtu.


Programm kl 19.30–23.00

1978. aastal möödub 100 aastat eesti kirjandusklassiku A. H. Tammsaare sünniaastast. Sel puhul korraldas kolhoos luule- ja kirjanduskonkursi, mille parimaid palasid kantakse ette kolhoosi jaanikul. Sookuru majarahvas peab oma jaanikut: eteldakse, tehakse jõu- ja ilunumbreid, imetletakse naabrimehe uhket uut masinat ja lüüakse tantsu külakapelli saatel.


Kohal on ka šašlõkimeistrid ning kuuri juures meisterdatakse järjehoidjaid ja ex libris’eid.


Kl 19.30 külakapell Möllav Meri

Kl 20 Jaaniõhtu avamine ja Tammsaare-nimelise omaloomingukonkursi tööde ettekanded

Kl 20.30 külakapell Möllav Meri

Kl 21.00 Tammsaare teoste korrespondentsvõistluse välja kuulutamine. Esineb kolhoosi traktorist Raimo muusikalise eeskavaga

Kl 21.30 külakapell Möllav Meri

Kl 22.00 esinevad kolhoosi taidlejad. Kolhoosi Krõõda ja Andrese valimine


 

Kuie kool – 1935. Eesti raamatu aasta tähistamine. Muusikud, etendus, raamatunäitus


Programm kl 19.30–23.00

1935. aastal möödub 400 aastat esimese eestikeelse raamatu, Wanradti ja Koelli katekismuse ilmumisest. Raamatuaasta puhul on koolimajja saabumas kirjanik Aksel Valgma, et esitleda oma esikteost. Uhke sündmuse puhul on kohalik raamatukogu selts ette valmistanud lavastuse “Vaikus lärmitseb” ning kohale kutsunud ka kohaliku mängu- ja lauluseltsi muusikud. Kuie kooli klassitoas on avatud raamatunäitus.


Kl 19.30–19.40 Koolmeistri avasõnad, raamatunäituse avamine

Kl 19.40–20.10 Mängu- ja lauluseltsi “Püüe” muusikud

Kl 20.10–20.30 Kirjanik Aksel Valgma saabub ja esitleb oma teost “Lehmakiitsak”.

Kl 20.30–21.00 Epp Peebu näidendi "Vaikus lärmitseb” etendus

Kl 21.00–21.30 Mängu- ja lauluseltsi “Püüe” muusikud

Kl 21.30-22.00 Rahvatantsud ja seltskondlikud mängud

Kl 22.00–22.30 Mängu- ja lauluseltsi “Püüe” muusikudTegevused taludes kl 19-23


Jüri-Jaagu talu – saun, pärjapunumine, annetused

Enne jaanikule minekut tuleb end puhtaks küürida ja kauniks ehtida. Rahvapärimuse järgi käidi saunas kindlasti enne päikese loojumist, et õnnetused ja hädad kaela ei tuleks. Saunaviha sisse tuli aga tuleviku ennustamiseks põimida üheksa eri lille. Lilli võis korjata ka padja alla panemiseks või pärja sisse punumiseks.

Jüri-Jaagu pererahvas toimetab jaanipäeva ettevalmistustega: peretütred punuvad pärgi, sulane kütab sauna ning meisterdab kasevihtu.


Pane perenaise juures proovile oma taimeteadmised! Kas tunned ära seitse jaani ajal õitsvat lille?


Kes soovib peretütarde abiga pärga ka endale punuda, saab teha väikese annetuse muuseumi uue pereatraktsiooni “Karjalapse seikusraja” loomise heaks.

 

Roosta talu – rahvajutud ja -laulud

Enne kirjasõna anti teadmisi põlvest põlve edasi suuliselt juttude ja laulude kaudu. Lauldi nii tööd tehes, näiteks lõikusel või karjas käies, aga ka kiigel käies, mängides, matustel ja pulmades.

Kambrisse on kogunenud naispere, kes vestavad muinasjutte rahapajast, sõnajalaõiest ja muust müstilisest. Juttude vahele lauldakse vanu (jaani)laule ja mängitakse pilli. Juturingid toimuvad kl 19.15, 19.45, 20.15, 20.45, 21.15 ja 21.45.

Kolga talu – ennustamine ja karjalapse mängud

Jaanilaupäev on maagiline päev, mil tegeletakse kõiksugu nõiduste ja ennustustega. Kolga talu saunas on end sisse seadnud perenaise õde, kelle juures saad teada, milline saatus ees ootab.

Taluõuel saad mängida karjalaste mänge: proovi karkudel kõndida, looga alt läbi pugeda või hoopis soolakotti kaaluda!

 

Sepa talu – võitegu

Nii nagu kogu kevade alates lihavõtetest, olid ka jaani ajal au sees piimatoidud, mida ühiselt lõkke ääres söödi ning mida tehti kogu nädala jooksul hoolikalt kogutud piimast. Öeldakse, et just sel ajal andsid lehmad kõige mahlasemat piima.

Piimast saab koort ja koorest tehakse võid. Sepa talus ongi parajasti käsil võitegu.

 

Härjapea talu – kohupiimatoidud

Härjapea talu köögist tuleb magusat lõhna - perenaine küpsetab kohupiimakorpe värske Taluperenaise retsepti järgi.

Sassi-Jaani talu ja Nätsi tuulik – raamatulaekad

Raamatukogude aasta puhul kulgeb mööda Eesti Vabaõhumuuseumi peateed raamatulaegaste allee. Sassi-Jaani talu, Köstriaseme talu, Kolu kõrtsi ja Nätsi tuuliku juurest leiad erilised laekad, milles peitub sõnajõud. Piilu raamatulaegastesse sisse ning tee üks kosutav lugemispaus. Raamatu võid endale julgelt koju kaasa haarata või leia endale lugemiseks mõnus nurgake muuseumis. Kogu Eesti loeb! Uuri lisaks www.raamatukogudeaasta.ee

Köstriaseme talu – kratitegu

Küllap on igaüks kuulnud kratist ehk pisuhännast, kes vara kokku tassib. Kratti tehes ja ellu äratades peab aga ettevaatlik olema, et ei juhtuks nii, nagu kubjas Hansuga Andrus Kiviräha “Rehepapis”. Köstriaseme perenaine õpetab, mismoodi valmistada endale varavedajat kratti.


Sassi-Jaani ja Pulga talu, Seto Vanatalo ja Peipsivene Petšonkini maja on avatud kuni kl 22.30.Söök ja jook


Jaaniõhtul leiab kehakinnitust Kolu kõrtsist, kiigeplatsilt ja Toiduakadeemia telgist Kerase platsil. Kolhoosi korterelamu juures tegutseb šašlõkimeister. Külaväljakul saab saiakesi-pirukaid ja juua. Astu läbi ka Lau poestKuidas kohale jõuda?


Ühistranspordiga:
 • Muuseumi peaväravasse (peatus Rocca al Mare) toovad bussid nr 21 ja 21B Balti jaamast ja kesklinnast.
 • Väike-Õismäelt toob muuseumi peaväravasse buss nr 21A.
 • Kesklinnast väljuvad ka bussid nr 22, 42 ja 43: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed vabaõhumuuseumini.

 • Rattaga: muuseumis võib sõita enda jalgrattaga või jätta selle kassamaja ees olevasse rattaparklasse. Boldi tõukerattad saab jätta kassamaja ette. 

  Autoga: parkimine Tehasemaja (linnapoolne) parklas ja muuseumi tagumises parklas (ca 1 km peaväravast Kakumäe suunas). 


  Kuna muuseumi parklad ei mahuta kõiki autosid, siis soovitame tulla kas ühistranspordi või jalgrattaga või jätta auto teistesse lähedal asuvatesse parklatesse.   Piletiinfo


  Jaaniõhtu pilet kehtib alates kl 16!

  Tavapilet 19 €
  Sooduspilet 14 €
  Perepilet 38 €

  Jaaniõhtule pääseb ka vabaõhumuuseumi aastapiletiga (tava, pere, soodus). 

  NB! Soodustused ja eripiletid, mis jaaniõhtul ei kehti:

  • Kalev Spa kupong
  • Lapsimessut kupong
  • Tallink Club One kaart
  • EVM/loomaaed ühispilet


  Toetajad ja koostööpartnerid: Eesti Kultuurkapital, Haabersti linnaosa valitsus, A Le Coq, Eesti Rahvusraamatukogu, rahvatantsurühm Viikingid (Norra eestlased).

  Liitu uudiskirjaga

  Ole kursis põnevate sündmuste ja uudistega Vabaõhumuuseumist.
  Email again:
  Uudiskiri
  Privaatsusnõuded
  Põhja-Eesti
  Saared
  Lääne-Eesti
  Lõuna-Eesti