Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud
12.05.23 - 28.09.23
Näitused

Näitus „HÕISSA, PULMAD!“

Olete oodatud näitusele „HÕISSA, PULMAD!“ Pulga talu rehealuses.

 

Näitusel saab ülevaate olulisematest eesti pulmakommetest, mis on kestnud läbi aegade. Omal moel on see kui lühike pulmakombestiku ABC , kus rikkalikust tavandist on välja sõelutud kõige tähtsam. Tutvustamist leiavad pulmategelased, pulmadega seotud mõisted, pulmadele eelnevad kombed, pulmade käik jms. Olgugi, et pärimuslik pulmatraditsioon on praeguseks suuresti kadunud, leidub siiski ka neid, kes soovivad paari minna esivanemate kombe kohaselt. Just selliste inimeste hulka kuuluvad näituse autorid Liis ja Roland Burk Lahemaa Pärimuskojast.

Mis teeb asja veelgi põnevamaks, on see, et näitusel tutvustatav pärimuslik pulmapidu peeti noorpaari kodupaigas Kuusalu kihelkonna Uuri külas – s.o samas külas, kust on pärit Pulga rehemaja. Nii on tore mängida mõttega, et omaaegsed Pulga elanikud võisid omakandi rahvaga pidu pidades sarnastest põhjaeesti pulmakommetest osa saada.

 

Liis Burk on tuntud kui entusiastlik pulmakommete uurija ja edasiõpetaja, kes innustab vanu pulmakombeid ka tänapäeval rakendama. Osa endisaegsetest pulmakommetest on küll ajas teisenenud, kuid siiski ühel või teisel moel elavad, kui vaid osata seoseid näha. Usutavasti innustab see näitus üht või teist tava uuendatud võtmes moodsassegi pulma pookima.

 

Tore on see, et sel suvel on huvilistel võimalus meie muuseumis pulmakombestikuga õige põhjalikult tutvust teha: Jüri-Jaagu talus saab osa ka muhulaste pulmapeost ning, kes pole veel näinud, saab vaadata pulmafilmi, mis võtab kõik põhilised eesti pulmakombed humoorikas võtmes kokku.

 

Näituse „Hõissa, pulmad!“ kujundajaiks on Kadi Pajupuu ja Marilyn Piirsalu, abivalmis kaasalööjaid oli teisigi.

 

Tulge vaatama, kuis Pulgal pulmakrooni ehitakse ja pulmapidu/näitus käima läheb!

Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti