Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud
11.02.24
Sündmused

Vastlapäev peredele

Tavapilet: 12 €
Sooduspilet: 10 €
Perepilet: 25 €

Aitäh kaardiga on sissepääs -10 %

Vastlapäev on viimane pidupäev enne suurt paastu. Sel päeval võib lustida ja mõnuga rasvaseid seajalgu haugata. Pika linakasvu ehk rikkuse kinnitamiseks tuleb ette võtta korralik liulaskmine, et see ikka võimalikult pikk saaks. Eesti Vabaõhumuuseum kutsub kelgutama, suusatama, vastlamänge mängima ja seajalakondist vurri meisterdama. Naistepüha puhul saab tutvuda nii 1930. aastate ilunippide kui ka tänapäevase juuksuritööga. Tule ja pidutse koos muuseumiga! 

Vastlapäeva tegevused taludes kl 11–16
Kelgumägi ja kõrts avatud kl 11–18
Muuseumi hooned on avatud kl 10-17
Sissepääs talvehooaja piletiga

Osta pilet ette siit!

Sissepääs sündmusele on TASUTA muuseumi aastapääsmega ja muuseumikaardiga


Parklad

  • Avatud sissepääsuks on muuseumi peavärav.
  • Autoga on muuseumi külastajatele tasuta parkimine peaväravas ja Tehasemaja parklas.
  • Muuseumisse toovad bussid nr 21 ja 21B. Lähim bussipeatus peavärava suhtes on Rocca al Mare ja muuseumi tagumise värava kassasse, Setu talule ja peipsivene majale Õismäe raba. Muuseumist kesklinna suunas viivad bussid 41 ja 41b.


Tuulikute mägi – Sobiva ilma korral on avatud kelgumägi ja jääkarussell.  


Suur isetehtud kelgu konkurss

Sellel, millega mäest alla lasta, et võimalikult pikka liugu teha, ei ole piire! Valmista endale kelk leivalabidast, kilekotist või hoopis autokummist ja tule kelgumäele võistlema. Žürii hindab nii kelgu väljanägemist, liu pikkust kui ka sõidustiili. Osalejate kelgud pildistatakse üles ning neid jagatakse ürituse päeval Kolu kõrtsi ekraanil ja sotsiaalmeedias.


Kl 15.30 kuulutatakse Kolu kõrtsis välja võitja.


Võtjat autasustatakse Kolu kõrtsi vastlakuklitega ja muuseumi aastapääsmega perele. Kolga talu – suusatamine  

Mõnele meeldib rohkem kelgutada, teisele suusatada, kolmandale hoopiski uisutada. Lumel libiseb üht- või teistviisi hästi ja liu laskmisse võib seega loominguliselt suhtuda. Katseta Kolga talu õuel, milliste suuskade ja millise tehnikaga jõuab kõige kiiremini kõige kaugemale. Aidast otsi üles luu-uisud!


Raida aida osas saad tutvuda ka näitusega “Iga väike samm loeb” ning kl 11, 13 ja 15 piiluda ka lauta ja muuseumi koduloomi tervitada. NB! Lauda külastus kestab kuni 15 minutit, grupi suurus on kuni 20 inimest.


 

Jüri-Jaagu talu – vastlamängud

Pärast sööki koguti vastlapäeval kokku seajalakondid, mis viidi sealauta, põllule või karjamaale, et sead hästi edeneksid ega tükiks suvel paha peale. Lääne-Eestis oli kombeks meisterdada kõike halba sümboliseeriv kaltsu- ja õlekuju ning see keppidega pekstes metsa ajada.  


Neist kommetest on aja jooksul kujunenud toredad vastlamängud, nagu kada ajamine ja “sigade põllule ajamine”. Jüri-Jaagu õuel saabki just neid vanu vahvaid vastlamänge mängida.Kolhoosi korterelamu – Pikad juuksed, pikk aru; lühikesed juuksed, lühike aru (Kadrina)

Vastlapäeval tuleb juuste eest hoolitseda, et need terved ja ilusad püsiksid. Tänapäeval saab end kaunistada ka kellegi teise või hoopis tehisjuustega. Kolhoosi korterelamu 2019. aasta korteris tutvustatakse nii kunst- kui ka naturaalkarvast parukaid, vuntse ja habemeid. Samuti õpetatakse tegema punutisi ja räägitakse juuksuritööst, sealhulgas juuksepikenduste panemise protsessist.


1978. aasta korteris valmistab perenaine vastlakukleid.Kuie kool – vastlavurrid

Seajalakontidest valmistatud vurrid teevad ringiajamisel iseloomulikku undavat häält, mille kohta usuti, et see peletab eemale kurjad vaimud. Meisterda koolimajas endalegi paha eest kaitsev vurr!  


 

Lau külapood – ilunipid

Vastlapäeva on naiste püha! Lau poe elutoas tutvustatakse tolleaegseid moodsamaid ilunippe. Kas tead, milleks kasutati vanasti sütt, sidrunimahla või piiritust? Pane oma meeled proovile ka naistepuna tuvastamises – kas söandad maitsta või ainult vaatled?


Poe pool on lett täis maiuseid ja ka punast jooki, mida kaasa osta. 


Härjapea talu - vastlamaiustuste küpsetamine
Perenaised küpsetavad „seakõrvu“. Mine vaata, kas tõesti küpsetatakse sea kõrvu või hoopis…? 


 

Kolu kõrts – pilli- ja raamatututvustus

Vastlapäeval on ka viimane aeg pidutseda, enne kui algab pikk paast. Sel puhul tutvustab pillimees ja -meister Tarmo Kivisilla kõrtsi tallialuses eesti rahvuslikke pille. Maxima uue lasteraamatu „Minu aastaring“ esitlus. 


Kõrtsirahvas pakub vastlapäeva puhul traditsiooniliselt seajalgu, hernesuppi ja erilise retsepti järgi valmistatud vastlakukleid. Vaata vastlapäeva erimenüüd siit.


Kl 12 eesti rahvapillide tutvustamine


Kl 13 lasteraamatu „Minu aastaring“ esitlus. Autor Katariina Libega vestleb raamatust ja rahvakalendrist muuseumi teadur-kuraator Maret Tamjärv.

Pärast esitlust on võimalik soetada autori autogrammiga raamatuid.


Kl 14 eesti rahvapillide tutvustamine


Kl 15 lasteraamatu „Minu aastaring“ esitlus. Autor Katariina Libega vestleb raamatust ja rahvakalendrist muuseumi teadur-kuraator Maret Tamjärv.

Pärast esitlust on võimalik soetada autori autogrammiga raamatuid.


Kl 15.30 isetehtud kelgu võistluse võitja välja kuulutamine


 

Ratsasõit – Nätsi tuuliku platsil on võimalik huvilistel teha ratsasõitu.  


Avatud on setu talu ja peipsivene maja, kus toimetavad perenaised tähistavad algava paastu eelõhtut vana kalendri järgi, 16. märtsil toimuval maaslenitsal.  Koostööpartnerid: Usin, Maxima, Eesti Kultuurkapital
Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti