Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud
19.02.23
Sündmused

Vastlapäev peredele

Tavapilet: 10 €
Sooduspilet: 8 €
Perepilet: 18 €

Vastlapäev on enne paastu viimane püha, kui võib lõbutseda, lärmitseda ja rammusaid lihatoite süüa. Tule Eesti Vabaõhumuuseumisse traditsiooniliste vastlakommetega tutvuma: söö seajalgu ja meisterda seajalakontidest vurri, õpi juuste eest hoolitsema ja neid punuma, saa teada linatööde üheksast sammust, õpi selgeks vastlalaulud ja võta need kelgumäele kaasa, kuula, kes on Metsik, ja saada aasta jooksul kuhjunud mustus ja halb ära. Puhastavat tuld näed tuleteater Zerkala etendusel külaväljakul, vastlakuklite valmimist aga Kolhoosi korterelamus.

Vastlapäeva tegevused taludes kl 11–16

Kelgumägi ja kõrts avatud kl 11–18
Tuulikute mägi – Sobiva ilma korral on avatud kelgumägi ja jääkarussell.

 

Kolhoosi korterelamu – vastlakuklid

Perenaine küpsetab 2019. a korteris koduseid vastlakukleid, mis said armastatud magusroaks juba 100 aastat tagasi.


Kuie koolvastlavurrid ja -laulud

Seajalakontidest valmistatud vurrid teevad ringiajamisel iseloomulikku undavat häält, mille kohta usuti, et see peletab eemale kurjad vaimud. Meisterda koolimajas endalegi paha eest kaitsev vurr!

Kl 12.30, 13.15 ja 14.00 viib Leanne Barbo klassitoas läbi vastlalaulude õpituba.


Lau külapood – juuksed korda! 

Vastlapäeval tuleb hoolsasti juukseid kammida ja neid lõigata, et juuksed kasvaksid pikad ja tihedad. Poe elutoas tutvustavad peretütred 1930. aastate soengumoodi ning õpetavad tegema lihtsamaid ja keerulisemaid punutisi.

Astu ka poest läbi, et osta mõni maius või hoopis punast jooki.  

Jüri-Jaagu talu - vastlamängud, Metsiku meisterdamine

Jüri-Jaagu õuel saab mängida vanu vahvaid vastlamänge – puusuuskadel liugu lasta, kada ajada ja sigu põllule veeretada!


Sauna ees meisterdavad peretütred metsikut – eestlaste metsajumalust – kes viljale ja karjale head õnne peab tagama. Metsik on õlgedest nukk, millele pandi ühel aastal naiste-, järgmisel aga meesteriided selga. Nuku sisse koguti kõik möödunud aasta halb, et see metsa viia ning uut aastat puhtalt ja uue värskusega alustada.

Tule pane ka oma halvad soovid metsiku sisse!


Külaväljak tuleetendus

Kui Läänemaal oli kombeks ajada kada võõrale põllule või viia Metsik metsa ja siduda puuladva otsa, siis germaani ja slaavi rahvaste pärimuses on sarnast õlekuju nii uputatud maetud, tükkideks rebitud kui ka põletatud. Tuli puhastab ja aitab uuele ruumi teha. Talve ära saatma ja kevadele vastu minema on tulnud tuleteater Zerkala, kelle vaatemängulist tuleetendust näeb kell 15.00.


Roosta talulinatööd

Kes vastlapäeval pika liu laseb, sel kasvavad pikad linad, uskus vanarahvas. Mida pikem linataim, seda ilusamat kiudu sellest sai, seda peenemat lõnga oli kiust võimalik kedrata ja seda kvaliteetsemat kangast lõngast kooti. Kangad müüdi kallilt maha ja rikkus toodi majja.

Perenaine tutvustab linatööde üheksat sammu ning perepoeg näitab, kuidas linast nööri keerutada.

Kolu kõrts

Kõrtsis pakutakse maitsvaid vastlatoite: sõrmi lakkuma panevad seajalad, kosutav hernesupp ja kõrtsi erilise retsepti järgi valmistatud vahukooresed vastlakuklid.

Kolu kõrtsi vastlakukleid saad tellida siit

                    

Hobusõit – Kui puuduvad künkad, millest alla lasta, saab pika sõidu teha hobusaaniga. Kui puudub lumi, saab „liu“ siiski tehtud vankril.

 

Avatud on setu talu ja peipsivene maja, kus toimetavad perenaised tähistavad algava paastu eelõhtut vana kalendri järgi, 25. veebruaril toimuval maaslenitsal.


Sponsorid ja koostööpartnerid: Usin, Tuleteater Zerkala, Cäroly Anton, Leanne Barbo.

Liitu uudiskirjaga

Ole kursis põnevate sündmuste ja uudistega Vabaõhumuuseumist.
Email again:
Uudiskiri
Privaatsusnõuded
Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti