Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud
31.03.24
Sündmused

Lihavõtted

Tavapilet 12 €
Sooduspilet 10 
Perepilet 25 €

31. märts 2024 

Programm kell 11-16 
Hooned avatud kell 10-17 


Hilises märtsis on tunda kevadisi tuuli ja kuulda linnulaulu. Kopli lahe kaldal ootab Eesti Vabaõhumuuseum teid lihavõttekülla! Pühademunad tasub igaühel kodust kaasa võtta, kuid neid saab kirjata ka siin. Perenaised on pühade ettevalmistustega lõpukorral ja Kolu kõrts pidupäevaks valmis. Õues saab mängida ja kiikuda ning taludes pühadetähistusega tutvust teha.


Sepa talus, Kuie koolis ja Härjapea taluõuel toimub munade otsimise mäng. Need, kes värvilised munad üles leiavad, saavad perenaiselt vastutasuks midagi põske pistmiseks.


Sissepääs sündmusele on TASUTA muuseumi aastapääsmega ja muuseumikaardiga.

PROGRAMM

Sepa talu – lihavõttemängud

Lihavõtetest jaanipäevani oli nooremal rahval rohkem mahti ühiselt väljas aega veeta. Sepa talu õuel saab mängida mitut moodi vanema aja mängusid ning kõik huvilised on oodatud oma osavust proovile panema. Peale osavuse on tähtis seegi, et ikka lõbus oleks ja nalja saaks!


Kuie kool – lihavõttetarkused ja meisterdamine

Pole oluline, mitmendas klassis keegi käib, koolipreili räägib kõigile arusaadavalt lihavõttepühade tähendusest kell 11.30; 12:30; 13;30; 14;30. Kel näpud sügelevad, saavad proovida ühemunakorvi meisterdamist. Toimub kodust kaasa toodud munade iludusvõistlus.  Kauneim muna kuulutatakse välja kell 15.00 ja peale seda koksitakse mune.  


Kevad ja linnud kuuluvad lahutamatult kokku. Linnulaul teeb meele rõõmsamaks, linnumunad rikastasid talurahva kevadist toidulauda. Kutsume teid linnuvaatlusretkedele, mis algavad Kuie kooli juurest kell 12.00 ja 14.00. Retked viib läbi Tiit Vohta Tallinna Linnuklubist.


Härjapea talu – kohupiimatoidud ja laua katmine

Härjapeal on pasha juba valmis, ahjus küpsevad kohupiimaküpsised. Perenaine jagab hea meelega pühadetoitude retsepte. Suures toas on kenasti kaetud peolaud ning saab teada, kuidas saja aasta eest kombekohaselt lauda kaeti.


Sutlepa kabel - jumalateenistus

Lihavõttepühad on ristirahva jaoks olulisim püha, sest sellega tähistatakse Jeesuse Kristuse surnuist ülesäratamist. Pühade kristlik nimetus – ülestõusmispühad – viitabki otseselt Jeesus Kristuse ülestõusmisele. Sel päeval käiakse kirikus, saadakse kokku sõprade ja tuttavatega ning ollakse kevadpühade üle rõõmsad.


Kolu kõrts - pühademunad ja söögipeatus

Kellel kõht pilli lööma hakkab, saab Kolu kõrtsist kõhutäiteks midagi maitsvat. Päris pillilugu mängivad Piibarid kell 12.00-12.20 ja 13.00-13.20.


Võimalik on vaadata pasha vorme Eesti muuseumide kogudest.

Kolu kõrtsi e-poest on võimalik tellida 1915. aastast pärit retsepti järgi valminud pashat.


Kõrtsi ees keedetakse suures pajas mune. Siin saad ise oma pühademuna sibulakoortega värvida ja keema panna.


Lau külapood - pühadekaartide värvimine ja saatmine

Lihavõttekaardid jõudsid Eestisse rohkem kui sajand tagasi Euroopast. Neil kujutati jäneseid, mune, tibusid ja pajuurbi. Moes olid meeleolukad koloreeritud fotopostkaardid, kuid pühadekaardi võis ka ise teha. Omal ajal sai kena kaardi ja postmargi osta kohalikust ärist. Sinagi saad oma pühadetervitused Lau poest teele saata.


Kolhoosimaja – kohupiimakorbid ja potipõllumajandus

Kuigi nõukogude ajal lihavõtteid ametlikult ei tähistatud, siis kohupiimakorpide küpsetamist ei keelanud keegi. Lõikelilli polnud tähtpäevadeks lihtne saada, seepärast tuli nende säilitamiseks kasutada igasuguseid imenippe. Enne aiandushooaja algust vajavad sorteerimist seemned ning ümberistutamist toalilled. Tule vaata, ehk saad siit tera tarkust sinagi!


Kõrgele käivad külakiiged

Lihavõttepühad olid varem tuntud ka kui kiigepühad. Lihavõtetest algas noorte kevadise kooskäimise aeg, mille juurde kuulus ühine kiikumine. Õige vanal ajal arvati, et kiikumine soodustab viljakasvu ning annab pikki linu ja head käekäiku. Muuseumi kiikedel saad sinagi kevadisteks tegemisteks hoogu anda.


Kolga aida-lauda rait – lauda loomad ja paelapunumine

Lihavõttepühadel saavad erilist tähelepanu Kolga raidas elavad küülikud ja kodulinnud. Küsi perenaiselt, kuidas küülikuid kodus pidada, mida nad söövad ja kuidas nad lastele pühadeks mune toovad? Ekskursioonid toimuvad kell 11.00; 12.00; 13.00; 14.00 ja 15.00. Grupi suurus on 20 inimest.


Näitusel “Iga väike samm loeb” saad punuda riideribadest värvilisi paelu. Nimelt viidi kiige ehitajatele ja kiigutajatele kingituseks paelu, mida sai kiige külge siduda. Nii saad kiigele minnes teha sinagi!


Peipsivene maja

Vanausulised tähistavad lihavõttepühi alles kuu pärast, enne seda tuli rangelt paastuda. Kuid loomad tahavad süüa ja hoolitsust igapäevaselt, olgu parajasti aasta suurimad pühad või paast. Perenaine tutvustab talu kitsi ja küülikuid.


Setu Vanatalo

Setud jälgivad pühade-eelset paastu. Perenaine räägib lahkelt paastukommetest ja on valmistanud paastutoiduks maitsvat ja tervislikku mustrõikasalatit.


Toetajad ja koostööpartnerid:
Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti