Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud
01.05.23
Sündmused

Liikudes läbi ajaloo. Kevadpüha ja laadapäev

Üksikpilet 12
Sooduspilet 9
Perepilet 24

Liikudes läbi ajaloo. Kevadpüha ja laadapäev


Kevadlaat on avatud kell 10–16, tegevused taludes toimuvad kell 11–16.  


Liigutada saab iseennast, kasvatades ja arendades tugevust ja paindlikkust, või saab liikumiseks kasutada abivahendit, olgu selleks suusk, jalgratas või auto. Liikumisaasta tuules lenneldes on tänavune Eesti Vabaõhumuuseumi kevadine laadapäev inspireeritud liikumisest. Kuidas on oma keha treenimine ja liikumisvahendid aja jooksul muutunud? Tule tähista kevadpüha muuseumis ning saa teada!


Lase Confido meditsiinitöötajatel mõõta oma vererõhku, -suhkrut ja vere hapnikusisaldust.


Peateed mööda kulgevalt laadalt võib leida eestimaist käsitööd ja toidukraami.


Käsitöö- ja toidulaat toimub muuseumi peateel ja Köstriaseme talu karjaõuel.


OSTA PILET SIITKuidas tulla?

Soovitame tulla ühistranspordiga, jalgsi, tõuke- või jalgrattaga!


Ühistransport:

Muuseumi väravasse toovad bussid nr 21 ja 21B. Muuseumist kesklinna suunas viivad bussid nr 41 ja 41b. Zoo peatusest on ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Sõiduajad leiate siit!


Autoga: 

Tasuta parkimine nii muuseumi peavärava parklas, Tehasemaja parklas kui ka tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).PILETIKASSAD ASUVAD:

Muuseumi peaväravas ja tagumises väravas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).Sassi-Jaani talu – mis liigub, see kulub  


Nagu kõik elus, on ka liikumine tervisele kasulik, kui seda teha mõõdukalt. Enne füüsilist pingutust tasub lihased soojaks venitada ning vaadata üle oma tervisenäitajad.


Tee koos MyFitnessiga soojendusharjutusi ja kehaanalüüse.
MyFitnessi soojendused toimuvad igal täistunnil: kl 12; 13; 14 ja 15.
  

 

Köstriaseme talu – karjapoisi katsed  


Tänapäeval käivad linnalapsed betoonhiidudest korterelamute vahele ehitatud mänguväljakutel või sõidutavad vanemad neid elamuskeskustesse küll batuudil hüppama, liutorudest alla laskma või hoopis kinno. Karjalaps sai liikudes loota vaid oma jalgadele ning tema mängumaaks oli vanasti heinamaa, kus sõid rohtu lambad või lehmad, keda oli vaja valvata. Karja koos hoidmiseks ja kiskjate eemale peletamiseks oli vaja osavust ja tugevust ning mängudeks vaid kujutlusvõimet.


Kas sina sobiksid karjuseks? Pane end proovile karjapoisi katsetel!Kolu kõrts – söönd hobune jookseb ikka enam


Hobune kui töö- ja veoloom on talupoja kaaslane olnud sajandeid. Hobusõit kergendas jalavaeva ja võimaldas läbida pikemaid vahemaid. Kõrtsi eest leiad lasipuu, mille külge sidusid talupojad oma hobused selleks ajaks, kui kõrtsis aega veetsid. Sinagi saad oma teekonnal teha väikese peatuse ning täita oma kõhu eheda eesti toiduga. 


Kl 14.00 toimub Mart Sandri uue näituse avamine, mille teemaks on “Ärkamisaegne Eesti”. 


Kõrtsi vastas asub ka hobupeatus: tee üks kevadine sõit hobuvankril! Pileteid saab osta kassast või kutsarilt.

 


Pulga talu – kel jõud, sel vägi


Praegusel ajal oleme harjunud, et tugevaks ja vägevaks saab, kui käia jõusaalis. Milline nägi välja vana aja inimese jõusaal? Iga päev ootasid talupoegi puud, mida saagida, lõhkuda ja riita laduda, põld, mida künda, kraav, mida kaevata, aed, mida parandada. Naistelgi ei olnud hõlpu: nõudsid rammu nii pesu vaalimine kui ka võitegu, kaelkookudega veekandmisest rääkimata. Pulga talus saad proovida vana aja moodi treenimist.Härjapea talu – jalgratas kui ekslusiivne kaup


Kui saabub kevad, ilmuvad tänavatele nii tõuke- kui jalgrattad ning kõnni- ja ka sõiduteed on eri liiki sõidukitest kirjud. Omal ajal ei saanud aga igaüks endale jalgratast lubada – see oli eksklusiivne kaup.


Härjapea talu pererahvas on soetamas perepoeg Ellartile sünnipäevaks uut jalgratast. Valik on suur, millise kasuks otsustatakse? 


Taluõuele on üles rivistatud jalgrattad 1920. ja 1930. aastatest, mille on kohale toonud kaubaagent Eesti Jalgrattamuuseumist. Tutvu ratastega ning kui julged, tee üks prooviring! Kuie kool – turnimise tund


Tsaariajal nimetati kehalise kasvatuse tundi turnimiseks. See oli vajalik õpetus igale lapsele, eelkõige noormeestele, keda ootas ees väeteenistus. Usuti, et ihu tervise, jõu ja osavuse kasvamise kaudu edenes ka vaimu- ning tahtejõud, meelekindlus ja julgus. Erinevalt nüüdisajast, kui kehalise kasvatuse õpetaja töövahenditeks on lugematul hulgal palle, kuule, rõngaid, linte ja muid vahendeid, pidi tolleaegsetes tundides hakkama saama lihtsate puupulkade, lipukeste ja kõlava häälega, millega käsklusi jagada.


Kuie kooli turnimise tundides näitab koolmeister ette turnimisharjutused, mida tuleb õpilastel järele teha. Tunnid algavad kl 12.30, 13.30, 14.30 ja 15.30.  


Kolhoosi korterelamu õuel – VTK  


Tervislikku eluviisi propageerivad nii toitumisnõustajad kui eratreenerid, igaühel oma kava ja nõuanded, mida järgida. Nõukogude Liidus kehtis üleliiduline treeningprogramm Valmis tööks ja kodumaa kaitseks! ehk lühidalt VTK, mille norme pidi iga laps ja seltsimees täitma. Kas sina suudad teha nii palju kätekõverdusi või lõuatõmbeid, nagu VTK norm ette nägi?  


Kuuri ees saavad tšempionid meisterdada vimpleid ja märke (töötoa tasu 2 €).Kolhoosimaja garaaž – masinavärk


Nüüdsel ajal näeb tänavapildis kirevat valikut nelja-, kuue- ja ka rohkemarattalistest, mis liigutavad sõitjaid ühest punktist teise. Auto on muutunud laialt levinud tarbeesemeks. Nõukogude ajal aga ei saanud autot endale hankida kaugeltki igaüks ning ka automarkide valik oli üsna piiratud. Ringi liikusid Pobedad, Žigulid, Zaporožetsid, Ladad ja Volgad. Kolhoosimaja garaažis putitatakse just ühte sapakat ja räägitakse, kuidas sel ajal auto hankimine käis.


Maja eest viib külastajaid ringsõidule kolhoosibuss kl 11, 11.30, 12, 12.30, 14, 14.30, 15 ja 15,30 (pilet 3 ja 5 €).Kolhoosimaja kelder – lennusõit on ajavõit


Linnuna lendamine on inimeste unistustes olnud aastasadu. Kui esimesest kuumaõhupallisõidust on möödas 240 aastat, siis esimese lennusõiduni jõuti 120 aastat tagasi. Kuigi tänaseks on paljud meist lennukiga lennanud, on vaid vähesed saanud lennureisi kogeda piloodi kokpitist.  


Virtuaalreaalsuse abiga saad end panna piloodi kingadesse ja lennata nii vanemate lennukite kui reaktiivlennukitega üle kogu maailma.Sepa talu – lenda nagu lind või lohe

Enne kütuste kasutusele võtmist kasutati lendamiseks tuuleenergiat, nagu linnud praegugi kasutavad ära õhuvoole. Meisterda endale tuulelohe või paberist lennuk ning proovi seda lennutada!


Tuulelohe valmistamise tasu 2 €Koostööpartnerid: MyFitness, Jalgrattamuuseum, Access Group OÜ, Confido, Rocca al Mare Kool, Spordimuuseum.Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti