Muuseumi raamatud

Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetised

Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetised

Hanno Talving
Kadrina jaamast Rasina kirikuni. Artikleid maa-arhitektuuri ajaloost / From Kadrina station to Rasina church. Articles on the history of rural architecture.
Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetised 8 (2024) 

Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetiste 8. köide koondab kaks artiklit muuseumi pikaaegselt teadurilt Hanno Talvingult. Esimene käsitlus vaatleb nii Kadrina jaama kui ka teiste Balti raudtee jaamade hoonestuse varasemat ajalugu, toetudes mh Venemaal leiduvatele allikatele. Teises artiklis uuritakse, mil viisil leiti 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi algul toimunud ümberkorralduste mõjul esialgse otstarbe minetanud kõrtsihoonetele ja magasiaitadele uus kasutus. 


  • Vivian Siirman. Eessõna
  • Hanno Talving. Kadrina jaam Balti era- ja riigiraudteel 1870-1917
  • Hanno Talving. Hoonete taaskasutusest pärast nende algse funktsiooni lõppemist kõrtside ja magasiaitade näitel.

Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital.

Maa-arhitektuur ja maastik. Ajakaja.
Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetised 7 (2023)

Eesti Vabaõhumuuseumil Toimetiste 7. köite artiklites avavad muuseumi teadurid ja teised uurijad eri tahke Eesti arhitektuuri- ja ehitusajaloost. Rohkete fotodega illustreeritud kogumikus käsitletakse Eesti esimese tulekindla savi tööstuse rajaja Peeter Matzi elu ja tegevust, tehakse põnev tagasivaade vallamajade vähetuntud osale ehk arestikambritele ja nendega seotud värvikatele kohtulugudele ning vaadeldakse Tallinnast väljapoole jäävat ennesõjaaegset paearhitektuuri. Luubi all on mitmed silmapaistvad hooned, nagu arhitekt Herbert Johansoni „nädalalõpuelamu“ Kibuvitsa talu Tallinnas Õismäe asunduses (praeguseks hävinud), Raikküla ministeeriumkooli hoone, Eesti esimene vallamaja Vana-Kuustes, Univere talu Tartumaal – viimase teeb eriliseks 1906. aastast säilinud ehitusleping. Meenutusretke vabaõhumuuseumi ekspositsiooni rajamise algusaastaisse teeb intervjuus Fredi Tomps, legendaarne restaureerimisarhitekt, kel käesoleval aastal täitub 95. eluaasta.


Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital.

Soomaa. Suurem kui suurvesi: kohanemine ja toimetulek
Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetised 6 (2018)

Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetiste sari on 2018. aastal saanud kümneaastaseks. Seekordne kuues köide murrab traditsiooni: algselt taluehituspärandile pühendatud, erineb juubeliaasta Toimetised oma kaugusega arhitektuurist ja lähedusega inimesele ja maastikule.
Kui rahvuspargi aladel jäädvustatud taluarhitektuur on esindatud kogumikus fotodena, siis sisuloomeks andsime sõna Soomaaga lähedalt seotud inimestele: elanikele, külaskäijatele, teoreetikutele ja koduloouurijale. Autorid analüüsivad külaelu hääbumist, kohaliku omavalitsuse planeerimisstrateegiaid, pärandmaastikke ja nende hooldamist, rahvuspargi kuvandit ja turismi.



Eesti taluarhitektuur. Püsiv ja muutuv
Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetised 5 (2016)

Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetiste viies köide on pühendatud Eesti maaarhitektuuri põlistamise suurkuju Karl Tihase 100. sünniaastapäevale. Aastal 2014 tähistas Eesti Vabaõhumuuseum seda Eesti Arhitektuurimuuseumis toimunud näitusega „Eesti taluarhitektuur. Püsiv ja muutuv“ ning teaduskonverentsiga. Enamus käesoleva väljaande artikleid ongi välja kasvanud Tihasele pühendatud konverentsi ettekannetest.



Maaarhitektuur ja maastik. Kihnu / Rural Architecture and Landscape. Kihnu

Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetised 4 (2015)

Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetiste sarja neljandas väljaandes „Maaarhitektuur ja maastik. Kihnu“ keskendume UNESCO inimkonna suulise ja vaimse pärandi meistriteoste nimekirja kantud väikesaare – Kihnu – pärandile. Kogumiku lähtepunktiks said saarel läbiviidud välitööd. Tähelepanu all on aga tunduvalt laiem teemadering kui Kihnu traditsiooniline arhitektuur.



Maaarhitektuur ja maastik / Rural architecture and landscape

Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetised 3 (2012)

Eesti Vabaõhumuuseumi toimetiste kolmanda numbri artiklid hõlmavad väga laia teemaderingi kooliaedadest ja arheoloogilistest majajäänustest ižmade puitarhitektuuri ja ehituspärandi inventeerimise teoreetiliste küsimusteni.



Alevist vallamajani / From borough to community house
Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetised 2 (2010)

Eesti Vabaõhumuuseumi toimetiste teine köide sisaldab 2008. aasta teaduspäeva ettekannete põhjal kirjutatud üsna eriilmelisi kirjutisi. Omavahel ühendab neid kaks põhiteemat: maaehitised ja maakultuur.



Maa-arhitektuur ja maastik / Rural architecture and rural landscape
Eesti Vabaõhumuuseumi Toimetised 1 (2008)

2007. aasta mais pidas Eesti Vabaõhumuuseum oma 50. aastapäeva muuhulgas teaduskonverentsiga „Miljööväärtuslikud piirkonnad, nende uurimine, hoidmine ja vahendamine“. Konverents oli hea platvorm tutvustamaks ka Kultuuriministeeriumi valdkonna arengukava „Maa-arhitektuur ja -maastik. Uurimine ja hoidmine 2007–2010“, mille täideviimine usaldati Eesti Vabaõhumuuseumile. Käesolevasse kogumikku on koondatud selle konverentsi ettekanded.

Muuseumi raamatud

Suitsutare

Suitsutare

Artiklikogumikust „Suitsutare“ saab lugeda hoonete muuseumisse jõudmise lugusid ning kultuuri- ja ajalooliselt märgiliste teemade käsitlusi. 
Uuri lähemalt
Alevite unistus - saada linnaks

Alevite unistus - saada linnaks

Heiki Pärdi
Alevitele keskenduv näitus annab läbilõike erinevatel ajajärkudel kogukonnale olulistest hoonetüüpidest ja laiemalt kujundatud avalikust ruumist kuni tänapäevani. Suur osa neist hoonetest, ka nõukogude perioodist pärinevatest on nüüdseks tunnistatud ehitismälestisteks. Samas on ka ülejäänud silmapaistvad oma ajastut iseloomustavad maamärgid. 
Uuri lähemalt
Eesti aia ajalugu

Eesti aia ajalugu

Anneli Banner
Mis on meie talu- ja koduaedadele iseloomulik ning mis on nende kujunemist mõjutanud ja suunanud? Mida on aiapidamine tähendanud ja mil moel talletavad vanad aiad seal kunagi toimetanud inimeste püüdlusi ja saavutusi?
Uuri lähemalt
Vana aja maja

Vana aja maja

Eesti Vabaõhumuuseum, MTÜ Vanaajamaja
„Vana aja maja“ on kokkuvõte kolm aastat toimunud samanimelisest fotokonkursist, mille fookuses on vanad väärikad majad, nende väärtustamine ja hoidmine.
Uuri lähemalt
Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti