Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud
17.12.22 - 18.12.22
Sündmused

Jõuluküla: Sündigu imed ja täitugu soovid! 

Tavapilet 10 €
Sooduspilet 8 €
Perepilet 18 €

17. ja 18. detsembril kl 11–16

 

Igal ajal on oma imed, midagi enneolematut, mis ehk mõnevõrra hiljem juba tavapäraseks saab. Eesti Vabaõhumuuseum kutsub osa saama imesid täis jõuluajast eri ajastutel: 19. sajandi teisel poolel tuntakse heameelt talu päriseksostmisest ja imestatakse jõuluaegsete kosjade üle, koolimajas näeb aga küla esimest jõulupuud. 1930. aastatel uudistatakse küla esimest raadiot, taasiseseisvunud Eesti Vabariigi algusaastatel ollakse lootusrikkad ja loodetakse abile.


Kõrtsi ümber toimub väike jõululaat, kust saab kinke kaasa osta, ehitud on kuusk ja lapsi kutsub keerlema puukarussell. Nobenäppusid ootavad jõulukaunistuste töötoad, muusikaarmastajad võivad Sutlepa kabelis nautida laulukooride kaunist kõla. Sepa talus saab kohtuda jõulutaadiga, kes kuulab meelsasti laste laule ja luuletusi ning mõtiskleb jõulusoovide üle.

SISSEPÄÄS ja PARKLAD

  • Avatud on  nii vabaõhumuuseumi peavärav kui ka tagumine värav (ca 1 km Kakumäe suunas).
  • Autoga on võimalik tasuta parkida nii peavärava, Tehasemaja kui ka muuseumi tagumises parklas.
  • Muuseumisse toovad bussid nr 21 ja 21B (lähim bussipeatus setu talule ja peipsivene majale on Õismäe raba). Muuseumist kesklinna suunas viivad bussid nr 41 ja 41b.
  • 17. detsembril toimub Stamina jooks kergliiklusteedel: Rocca al Mare kool – Lõuka tee – Vana Rannamõisa tee – Kakumäe tee – Vabaõhumuuseumi tee – Rocca al Mare kool. Kohal on liiklusreguleerijad, kes tagavad sissepääsu kõikidesse muuseumi parklatesse. Ühistranspordi graafikuid võistlus ei sega. Jalgsi saab liikuda kergliiklusteel ühes võistlusest osa võtvate jooksjatega. Vabandame võimalike ebamugavuste pärast!


Uuri lähemalt sündmuse kaarti:

Korraldajal on õigus teha kavas muudatusi!


Köstriaseme talu – oma kodu kõige armsam

Köstriaseme pere õuele on saabunud õnn. Peremees on mõisnikuga käed löönud ning talu päriseks ostnud. Olgugi et ostuvõlg tahab veel pikki aastaid tasumist, on siiski põhjust tulevikuplaane pidada. Uudiseid jagub ka peretütrel, kes on jõuluks linnast koju tulnud. Rõõmustatakse, et pere on pühadeks kokku saanud ning lastele loetakse uuest kingiks toodud raamatust muinasjutte.

  


Kolu kõrts

Tallialuses

17. detsembril kl 13 rõõmustab kuulajaid Kakumäe Veerise lasteaia laste ja vilistlaste laulu- ja pillimängulust. Esineb kandleansambel muusikaõpetaja Annely Martensoo juhendamisel. 

18. detsembril kl 13–15 Leigarite laulutuba

Hämaratel õhtustel kogunemistel on ikka regilaule lauldud ja ringmänge mängitud. Kolu kõrtsi tallialuses võtab laule eest Leigarite laulurühm, oodatud on ka laulud teistelt.

Sakstekambris 

Kolu kõrtsi sakstekambris on end sisse seadnud Floristikakool. Meisterda endale jõulupuu külge või lauale panemiseks looduslikest materjalidest kaunistus!


 

Kõrtsi ümbruses

Jõululaat kl 11–16

Kindlasti leiad jõululaadalt kauneid kingitusi või head-paremat talvisesse varasalve. Tee kuuse juures pilti ja sõida puukarussellil!


Tutvu Kolu kõrtsi jõuluküla erimenüüga siin.


Härjapea talu – esimene raadio 

Pühade eel on Härjapea talu elevust täis: peremees on koju toonud küla esimese raadio. Pererahvas jälgib huviga kuuldemängu ja kuulab muusikat, mille saatel tehakse pühade puhul ka mõned tantsusammud. Perenaine küpsetab piparkooke, tütred lappavad moodsaid ajakirju, uudistavad sealseid retsepte ning viimase aja ilu- ja majapidamisnippe.

 

Pulga talu rehemaja – jõuluaegne kosjaskäik

Pulga talus on jõuludeks tuppa toodud õled ja kaetud laud, veel valmistatakse jõuluvorste. Mängitakse jõulumänge, süüakse ja räägitakse lugusid. Ootamatult saabub lesestunud perenaisele ukse taha kosilane. Kes küll sellisel ajal kosja tuleb? Kas kihlad võetakse vastu või lükatakse tagasi?

 


Pulga talu saun – saunakütmine

Sulane kütab sauna, et pere jõuaks end enne pimedat puhtaks küürida ja jõululauda istuda. Ehk võiks isegi kosja minna, kui olukord nõnda soodus, mõtiskleb ta. Sutlepa kabel – koorikontserdid

Kabel on pühadeks kuuskedega ehitud, küünalde hele leek toob südamesse jõuluvalgust. Kõlavad kaunid jõululaulud kooride ja ansamblite esituses.

Laupäev, 17. detsember

Kl 11 Tallinna Saarlaste Segakoor

Kl 12 Naiskoor Meelika

Kl 13 Tallinna Prantsuse Lütseumi lauljad

Kl 14 Tallinna Inglise Kolledži LÕV-i (lastevanemate, õpetajate, vilistlaste) koor

Kl 15 Nõmme Pärimuskool

 

Pühapäev, 18. detsember

Kl 12 Vabaõhumuuseumi segakoor

Kl 13 Peeteli kammerkoor luutsinapäeva kavaga

Kl 14 Eesti Kunstiakadeemia Kammerkoor

Kl 15 Jõulupalvus

 

Lau pood – annetused sõjameestele 

Lau poes on annetuskast, kuhu Eesti Vigastatud Sõjameeste Ühing kogub annetusi vigastatud või hukkunud sõjameeste perede toetuseks. Külma talve saabudes on oodatud nii rahaline abi kui soojad sokid-kindad. Koos poe elutuppa kogunenud naistega saad sinagi sokkide-kinnaste kudumisele kaasa aidata.

 

Praegusel ajal vajavad sõjamehed taaskord abi: kogutud annetused saadetakse seekord teele Ukraina poole. Anna ka sina oma panus!

 

Kuie koolimaja – esimene jõulupuu ja päevapiltnik

Koolimajas peetakse esimest jõulupuud, sel puhul on oodata ka mõisaproua külaskäiku. Klassitoast on kosta harmooniumimängu ja rõõmsaid lauluhääli. Koolipreili õpetab lastele pühadelaule ja -salme ning jõuluevangeeliumi. Põnevust lisavad “liikuvad pildid”, mida uudistada ja meisterdada. Erakordset sündmust on kutsutud jäädvustama fotograaf. Koolimaja elutoas saad sinagi panna selga kostüümi ja astuda tsaariaega, et lasta endast teha üks kena pilt.

 

Kolhoosi korterelamu – 1990. aastate jõulud, meisterdamine

On 1993. aasta jõulud töötuks jäänud Raimo peres. Selleks puhuks on kodu veidi rohkem kraamitud. Naabritelt on laenuks saadud mõni videokassett ja videomakk, mida püütakse koos tööle saada. Kassettmakist kuulatakse jõululaule, köögipliidil särisevad verivorstid ja ahjus küpsevad piparkoogid. Külla saabub valla sotsiaaltöötaja, kes toob perele toidu- ja rõivaabi.


Keldris meisterdatakse jõulukaunistusi, materjali hind 2 €.

 

Sepa talu – jõulutaadi majake

Jõuluajal soovitakse imede täitumist. See on ka aeg, mil võtta aasta kokku ja mõelda, mis on läinud hästi ja mille eest saab tänulik olla. Mis on see, mida nendeks jõuludeks soovida?  

Sepa talu kambrisse astudes leiad jõulutaadi, kellega oma soove või tänulikkuse mõtteid jagada.

 

Setu talus ja peipsivene majas tähistatakse jõule vana kalendri kohaselt 6. ja 7. jaanuaril. Eesti Vabaõhumuuseumis saab nende jõulukommetega põhjalikumalt tutvuda 7. jaanuaril üritusel "Talsipühad ja talvised svjatkad". Sellegipoolest on mõlema majapidamise uksed ka sel nädalavahetusel avatud.Hobusõit

Vanasti sõideti jõulu ajal saaniga kirikusse. Muuseumiski saab hobusõitu teha – kas saani või vankriga, sõltub ilmast. Pileteid saab osta kutsarilt.

 

Toetajad ja koostööpartnerid: Eesti Floristikakool, Maks ja Moorits, Prääniku Tareke ja Raasiku Õlletehas.

Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti