Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud
17.12.22 - 18.12.22
Sündmused

Jõuluküla: Sündigu imed ja täitugu soovid! 

Tavapilet 10 €
Sooduspilet 8 €
Perepilet 18 €

17. ja 18. detsembril kl 11–16

 

Igal ajal on oma imed, midagi enneolematut, mis ehk mõnevõrra hiljem juba tavapäraseks saab. Eesti Vabaõhumuuseum kutsub osa saama imesid täis jõuluajast eri ajastutel: 19. sajandi teisel poolel tuntakse heameelt talu päriseksostmisest ja imestatakse jõuluaegsete kosjade üle, koolimajas näeb aga küla esimest jõulupuud. 1930. aastatel uudistatakse küla esimest raadiot, taasiseseisvunud Eesti Vabariigi algusaastatel ollakse lootusrikkad ja loodetakse abile.


Kõrtsi ümber toimub väike jõululaat, kust saab kinke kaasa osta, ehitud on kuusk ja lapsi kutsub keerlema puukarussell. Nobenäppusid ootavad jõulukaunistuste töötoad, muusikaarmastajad võivad Sutlepa kabelis nautida laulukooride kaunist kõla. Sepa talus saab kohtuda jõulutaadiga, kes kuulab meelsasti laste laule ja luuletusi ning mõtiskleb jõulusoovide üle.

 

Hää Äri – präänikud ja glasuurimine 

Hää Äri majakeses tegutseb Prääniku Tareke, kes müüb imemaitsvaid pehmeid präänikuid. Siinsamas saad ka glasuurimise töötoas oma prääniku jõulu- või aastavahetusteemalise pildiga katta.Köstriaseme talu – oma kodu kõige armsam

Köstriaseme pere õuele on saabunud õnn. Peremees on mõisnikuga käed löönud ning talu päriseks ostnud. Olgugi et ostuvõlg tahab veel pikki aastaid tasumist, on siiski põhjust tulevikuplaane pidada. Uudiseid jagub ka peretütrel, kes on jõuluks linnast koju tulnud. Rõõmustatakse, et pere on pühadeks kokku saanud ning lastele loetakse uuest kingiks toodud raamatust muinasjutte.

  


Kolu kõrts

Tallialuses

18. detsembril kl 13–15 Leigarite laulutuba

Hämaratel õhtustel kogunemistel on ikka regilaule lauldud ja ringmänge mängitud. Kolu kõrtsi tallialuses võtab laule eest Leigarite laulurühm, oodatud on ka laulud teistelt.

Sakstekambris 

Kolu kõrtsi sakstekambris on end sisse seadnud Floristikakool. Meisterda endale jõulupuu külge või lauale panemiseks looduslikest materjalidest kaunistus!


 

Kõrtsi ümbruses

Jõululaat kl 11–16

Kindlasti leiad jõululaadalt kauneid kingitusi või head-paremat talvisesse varasalve. Tee kuuse juures pilti ja sõida puukarussellil!Härjapea talu – esimene raadio 

Pühade eel on Härjapea talu elevust täis: peremees on koju toonud küla esimese raadio. Pererahvas jälgib huviga kuuldemängu ja kuulab muusikat, mille saatel tehakse pühade puhul ka mõned tantsusammud. Perenaine küpsetab piparkooke, tütred lappavad moodsaid ajakirju, uudistavad sealseid retsepte ning viimase aja ilu- ja majapidamisnippe.

 

Pulga talu rehemaja – jõuluaegne kosjaskäik

Pulga talus on jõuludeks tuppa toodud õled ja kaetud laud, veel valmistatakse jõuluvorste. Mängitakse jõulumänge, süüakse ja räägitakse lugusid. Ootamatult saabub lesestunud perenaisele ukse taha kosilane. Kes küll sellisel ajal kosja tuleb? Kas kihlad võetakse vastu või lükatakse tagasi?

 


Pulga talu saun – saunakütmine

Perenaise kadunud mehe vend on tulnud appi sauna kütma, et pere jõuaks end enne pimedat puhtaks küürida ja jõululauda istuda. Ehk võiks isegi kosja minna, mõtiskleb vend.Sutlepa kabel – koorikontserdid

Kabel on pühadeks kuuskedega ehitud, küünalde hele leek toob südamesse jõuluvalgust. Kõlavad kaunid jõululaulud kooride ja ansamblite esituses.

Laupäev, 17. detsember

Kl 11 Tallinna Saarlaste Segakoor

Kl 12 Naiskoor Meelika

Kl 13 Tallinna Prantsuse Lütseumi lauljad

Kl 14 Tallinna Inglise Kolledži LÕV-i (lastevanemate, õpetajate, vilistlaste) koor

Kl 15 Nõmme Pärimuskool

 

Pühapäev, 18. detsember

Kl 12 Vabaõhumuuseumi segakoor

Kl 13 Peeteli kammerkoor luutsinapäeva kavaga

Kl 14 Eesti Kunstiakadeemia Kammerkoor

Kl 15 Jõulupalvus, teenib õpetaja ...

 

Lau pood – annetused sõjameestele 

Lau poes on annetuskast, kuhu Eesti Vigastatud Sõjameeste Ühing kogub annetusi vigastatud või hukkunud sõjameeste perede toetuseks. Külma talve saabudes on oodatud nii rahaline abi kui soojad sokid-kindad. Koos poe elutuppa kogunenud naistega saad sinagi sokkide-kinnaste kudumisele kaasa aidata.

 

Praegusel ajal vajavad sõjamehed taaskord abi: kogutud annetused saadetakse seekord teele Ukraina poole. Anna ka sina oma panus!

 

Kuie koolimaja – esimene jõulupuu ja päevapiltnik

Koolimajas peetakse esimest jõulupuud, sel puhul on oodata ka mõisaproua külaskäiku. Klassitoast on kosta harmooniumimängu ja rõõmsaid lauluhääli. Koolipreili õpetab lastele pühadelaule ja -salme ning jõuluevangeeliumi. Põnevust lisavad “liikuvad pildid”, mida uudistada ja meisterdada. Erakordset sündmust on kutsutud jäädvustama fotograaf. Koolimaja elutoas saad sinagi panna selga kostüümi ja astuda tsaariaega, et lasta endast teha üks kena pilt.

 

Kolhoosi korterelamu – 1990. aastate jõulud, meisterdamine

On 1993. aasta jõulud töötuks jäänud Raimo peres. Selleks puhuks on kodu veidi rohkem kraamitud. Naabritelt on laenuks saadud mõni videokassett ja videomakk, mida püütakse koos tööle saada. Kassettmakist kuulatakse jõululaule, köögipliidil särisevad verivorstid ja ahjus küpsevad piparkoogid. Külla saabub valla sotsiaaltöötaja, kes toob perele toidu- ja rõivaabi.


2019. a korteris meisterdatakse jõulukaunistusi, materjali hind 2 €.

 

Sepa talu – jõulutaadi majake

Jõuluajal soovitakse imede täitumist. See on ka aeg, mil võtta aasta kokku ja mõelda, mis on läinud hästi ja mille eest saab tänulik olla. Mis on see, mida nendeks jõuludeks soovida?  

Sepa talu kambrisse astudes leiad jõulutaadi, kellega oma soove või tänulikkuse mõtteid jagada.

 

Setu talus ja peipsivene majas tähistatakse jõule vana kalendri kohaselt 6. ja 7. jaanuaril. Eesti Vabaõhumuuseumis saab nende jõulukommetega põhjalikumalt tutvuda 7. jaanuaril. Sellegipoolest on mõlema majapidamise uksed ka sel nädalavahetusel avatud.Hobusõit

Vanasti sõideti jõulu ajal saaniga kirikusse. Muuseumiski saab hobusõitu teha – kas saani või vankriga, sõltub ilmast. Pileteid saab osta kutsarilt.

 

Toetajad ja koostööpartnerid: Eesti Floristikakool, Maks ja Moorits

Liitu uudiskirjaga

Ole kursis põnevate sündmuste ja uudistega Vabaõhumuuseumist.
Email again:
Uudiskiri
Privaatsusnõuded
Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti