Teksti suurus
Kontrastsus
Reavahe kõrgus
Teised valikud

Kogud, teadus ja pärandehitus

Kogude tutvustus

Vabaõhumuuseumile kuulub Eesti suurim museaalhoonete kollektsioon - rahvaarhitektuuri kogu, mis hõlmab 82 hoonet 17. sajandist tänapäevani, arhailisest külakabelist ja tuulikutest kolhoosiaegse korterelamu ja 21. sajandi tehases valminud puitmajani.

 

Esemekogus (15500 museaali) leidub näiteks 300-aastane riidekirst, talumööblit, valgusteid, tekstiile, puunõusid, tööriistu, aga ka nõukogude perioodist pärit raudvoodi, suhkrupakk, seebikarp, sportkingad 1970. aastast ja sinimustvalge kartulikorv 2000. aastast.

 

Fotokogusid (negatiivid, fotod, diapositiivid - 56342 museaali) ehib Johannes Parikase album ülesvõtetega 20. sajandi alguse maaelust.

 

Väikesest kunstikogust (249 museaali) leiab töid külaelu armastavatelt kunstnikelt (K. Burman, M. Bormeister, A. Pulst, R. Sagrits, H. Eelma jt). Arhitektuuriuurijaid rõõmustavad muuseumi ühe rajaja, arhitekt Karl Tihase akvarellid, mis on tehtud muuseumile hooneid otsides ning rahvaarhitektuuri raamatut kirjutades.


Meie joonistekogu (3948 museaali) sisaldab suuremas osas mõõdistusjooniseid Eesti taluarhitektuurist, talu õuejaotustest, arhitektuuridetailidest aga ka talumööblist ja riietest.

 

Käsikirjade, videode ja dokumentide kogud (1662 museaali). Etnograafilises arhiivis ja teaduslikes artiklites on muuseumi teadurite välitöödel kogutud andmed ehitistest ja eluolust. Meie kõige uuem kogu on audio-videokogu kuhu on koondanud intervjuude helifailid ja ka hoonete ületoomisel tehtud videod. Dokumentaalarhiivis säilitame vanu dokumente, nii armastus- kui murekirju, pisitrükiseid.


Kõiki meie museaale aitavad koguhoidjatel säilitada, konserveerivad ning vajadusel restaureerivad muuseumi restauraatorid. Puidule, metallile, tekstiilile, nahale, klaasile-portselanile, trükistele - igale museaalile leidub oma asjatundja, kes aitab pikendada tema eluiga ja hoida teda järeltulevate põlvede jaoks.


Eesti Vabaõhumuuseumi kogudega saab tutvuda Muuseumide infosüsteemis (MuIS).

Kogumispõhimõtetega saab tutvuda siin

Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti