Tagasi

Koolitused ja seminarid

Teaduspäev: suvilad ja suvitamine

06. detsember, 2024
06.12.24
Koolitused ja seminarid

Teaduspäev: suvilad ja suvitamine

Tasuta

6. detsembril toimub Eesti Vabaõhumuuseumi Setu talu lauda seminariruumis iga-aastane Eesti Vabaõhumuuseumi teaduspäev, mis keskendub sel korral suvilatele ja suvitamisele Eestis.

 

Vabaõhumuuseumis ei ole seni eksponeeritud ühtki suvilat. Siiski on muuseumil otsene seos suvitamisega – see on rajatud kunagise Rocca al Mare suvemõisa maadele, mida muuseumiala südames meenutab kolm suvilat, nende seas šveitsi majaks kutsutud hoone. Soovist avada tulevikus külastajatele nii šveitsi maja kui ka täiendada muuseumi püsinäitust maal suvitava linlase teemaga, tõukub vabaõhumuuseumi käesoleval aastal alanud uurimissuund, mis tegeleb suvilate ajaloo, ruumi ja kultuuri küsimustega Eestis. 


Teaduspäeval tutvustatakse nii Rocca al Mare ja šveitsi majaga seotud värskeid uuringuid kui ka vaadeldakse suvilaid, suvitusmaastikke ja -kultuuri Eestis laiemalt. Sõna saavad nii muuseumi teadurid kui ka teema uurijad ja mõtestajad väljastpoolt.

 
Päevakava:

  • 10.30 Kogunemine, tervituskohv
  • 11.00 Vivian Siirman (EVM), sissejuhatus „Eesti Vabaõhumuuseum ja (Rocca al Mare) suvilad“
  • 11.15 Hannes Vinnal (EVM, EKA) „Uusi vaateid Rocca al Mare ajaloole“
  • 11.45 Hilkka Hiiop, Maria Elisabeth Leemet, Alois Andreas Põdra (EKA, EVM) „Rocca al Mare šveitsi maja uuringud“
  • 12.30 Paus
  • 13.00 Heiki Pärdi (EVM) „Suvitamine Eestis. Miks, millal, kus?“
  • 13.30 Anu Järs (ERM), „Sisemaa supelmaastikud 1920.-1930. aastatel“
  • 14.00 Madis Tuuder (Narva) „Narva-Jõesuu ja selle ümbruskonna kujunemine suvituspiirkonnaks ning selle samas funktsioonis areng/taandareng hilisematel aastakümnetel“
  • 14.30 Paus
  • 15.00 Epp Lankots (EKA) „Kuidas puhkamisest kujunes ruumilise planeerimise küsimus: nõukogudeaegsete suvilakooperatiivide taustalugu“
  • 15.30 Liina Pärn (EKA) „Juhend on kaasas ehk puitkilpsuvila Laulasmaal“
  • 16.00 Mari Nuga (Rootsi, TÜ) „Nõukogudeaegsest suvilast eeslinnakoduks: statistika, vaatlus ja etnograafiline uurimus“ (veebiettekanne)
  • 16.30. Lõpuarutelu

 

Üritusel osalemine on tasuta. Osaleda saab koha peal Eesti Vabaõhumuuseumis või jälgides otseülekannet EVM maaarhitektuuri keskuse YouTube’i kanalil.

 
Koha peal osalemiseks palume täita registreerimisvorm:

Email again:
Kas soovid liituda maaarhitektuuri keskuse meililistiga? Saadame kord kuus uudiskirja viimastest uudistest, üritustest jm.


Lisainfo:

Vivian Siirman

Vivian.siirman@evm.ee

Tel 56636791


Päisefoto: Suvila Võsul (Anu Järs, Eesti Rahva Muuseum, ERM Fk 2806:308)

Teaduspäeva korraldamist on toetanud kultuuriministeerium teadusarendusprojekti „Rocca al Mare suvemõisa ekspositsiooni alusuuringud“ kaudu.


Sündmused

02.11.24 - 30.11.24
Näitused

"Alevi unistus" Pärnu Keskraamatukogus

Rändnäitus "Alevi unistus" on jõudnud Pärnu Keskraamatukokku! Näituse autor etnograaf Heiki Pärdi sai inspiratsiooni 2016. aastast ajakirjas „Pööning“ ilmunud artiklisarjast „Alevite pärlid“. Väljapanek annab läbilõike olulistest hoonetüüpidest ja avalikust ruumist erinevatel ajajärkudel.
04.11.24 - 27.12.24
Näitused

"Talumaja silmad ja suud" Tartu Linnaraamatukogu Karlova harukogus

Näitus „Talumajade silmad ja suud“ on jõudnud Tartu Linnaraamatukogu Karlova harukogusse!  Näitus sündis Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskuses vajadusest näidata vanade talumajade kõnekamaid detaile – uksi ja aknaid, mis nagu inimese silmad ja suugi annavad ühele hoonele sisuka ja väärika näo.
06.11.24 - 30.11.24
Näitused

"Raudteemajade saatus" Vara Raamatukogus

Näitus "Raudteemajade saatus" on jõudnud Vara Raamatukokku! 2020. aastal loodud näitusega tähistab Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskus Eesti raudtee 150. juubelit – 1870. aastal alustas tööd Paldiski–Tallinna–Tosno raudteeliin.
23.11.24
Vana maamaja päev

Vana maamaja päev

Traditsioonilisel novembrikuisel Vana maamaja päeval Eesti Vabaõhumuuseumi Kolu kõrtsis avaneb taas võimalus osa saada sisukatest ettekannetest ja inspireerivast kogemusloost. Sündmus toob kokku majaomanikud, taluarhitektuuri huvilised, restauraatorid ja eksperdid, et jagada teadmisi ning kogemusi Eesti ajalooliste hoonete taastamise ja säilitamise kohta.
Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti