VASTLAPÄEV PEREDELE

7. veebruar 2016 kell 11-15

Eesti Vabaõhumuuseum tähistab sel korral vastlapäeva kahel päeval. Pühapäeval on vastlaliu harjutamiseks muuseumisse oodatud kõik suured ja väiksed huvilised, et koos lasta pikka liugu, meisterdada vurri ja süüa seajalgu ning vastlakukleid. Anname nõu, mismoodi liulaskmisega rikkaks võib saada ja vastupidi, kuidas liugu pikemaks venitada!

Traditsiooniline vastlapäev suurtele ja väikestele

Köstriaseme talu – tutvustame vastlapäeva pika liu peasüüdlast, linataime. Näitame, kuidas saada linataimest linakiudu, millest kedratud niidist valmisid omaaegsetel perenaistel nii voodilinad kui peenemad pitsid.

Härjapea talu – vastlapäeva lemmiktoit on kahtlemata värske vastlakukkel, kuid vastlapäeval võib maiustada ka muude küpsetistega. Härjapea talu perenaise retseptid on pärit 1930ndatest aastatest.

Jüri-Jaagu talu õu – kui ilma jagub on talverõõme võimalik nautida mitmel moel, olgu selleks loomaluudest tritsudel tiigijääl sõitmine, jääkarussell või laiad jahimehesuusad. Isegi ilma lumeta saab hullata ka kadamängu mängides või vastlapäeva kombe kohaselt „sigu“ põllule ajades.

Kuie koolimaja – seajalgade söömise juurde kuulub vanast ajast komme sea jalaluukondist vurri meisterdada. Koolimaja köögis näidatakse, mil viisil vurri valmistada.

Sepa talu – et kevadisel ajal ilus olla, jõid naisterahvad vastlapäeval puna ning lõikasid juukseid. Vastlapäev on tuntud kui naiste püha, mil talvised ketrustööd olid keelatud ning punuda võis vaid paelu. See oli ka päev, kui naised kõrtsis käisid.

Kelgumägi – avatud on kelgumägi, kus kõik saavad pikka vastlaliugu lasta ja sellega endale terveks aastaks jõukust kindlustada. Kelgumäe alusele tiigile on sisse seatud jääkarussell, mis pakub palju lusti. NB! Avatud ainult sobiva ilmaga!

Kolu kõrts  pakub maitsvaid pühaderoogasid! Vastlapäeval on paslik enne kevadist paastu või saleduskuuri süüa veel viimane rammus kausitäis hernesuppi ja seajalgu!

 

Teisipäeval, 9. veebruaril ehk õigel vastlapäeval pöörame aga pilgud lähiminevikku, mil suusakampsuni väel sai puusuuskadega metsaradadel tuhisetud. Nõukogudeaegse talispordipäeva vaimus ootame kõiki oma puusuuski tõrvama ja nendega kiiremaid ringe tegema! Üks korralik vastlaõhtu lõppeb ikka tantsupeoga ning seekord pakub nostalgilist tantsumuusikat vokaalistrumentaalansambel „Ristikhein“. Vaata lähemalt SIIT.

 

Toetavad: Eesti Kultuurkapital, AS Selver 

 

*****

KUIDAS MEIENI JÕUDA?

Autoga: tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas.

Ühistransport: muuseumisse toovad mugavalt bussid nr 21 ja 21B, mis peatuvad Balti jaamas ja Vabaduse väljakul. Tagasi linna viib muuseumi peavärava vastast buss nr 41. Kesklinnast väljuvad ka bussid nr 22, 42 ja 43: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.  

City Tour: sinise liini bussid peatuvad muuseumi peavärava ees. Sõiduajad: www.citytour.ee.