VASTLAPÄEV PEREDELE

  • Tavapilet 8 

    Sooduspilet 6 €

    Perepilet 16 €

23.-25. veebruar 2020

 

Vastlaolümpia iga ilmaga!

23. veebruar kell 11-16

 

Eestlased on vastlapäeval läbi aegade harrastanud talviseid sportlikke meelelahutusi. Kui meie esivanemad lasid saanide, kelkude, suuskade, uiskude ja regedega liugu, et tulevaks aastaks hea linakasv kindlustada, siis kaasajal on kollektiivsete talispordipäevade eesmärgiks jõu ja vastupidavuse proovilepanek.

 

Eesti Vabaõhumuuseumis on tänavu võimalik end tõelise olümpiakangelasena tunda! 23. veebruaril leiavad esmakordselt aset ülemaailmsed Vastlaolümpiamängud! Sportimiseks vajamineva instrumentaariumiga varustab teid olümpiaküla. Osalejatelt ootame ilmale vastavat riietust ja võitlusvaimu. Kõik olümpiaalad edukalt läbinud sportlased saavad pjedestaalil medali rinda. Vanu vastlakombeid austavad inimesed ei pea pettuma: liulaskmist, patsipunumist, vurrikeerutamist, kadaajamist ja punajoomist jagub ka Vastlaolümpiale.

 

Hää äri – Kondid soojaks!

Ükski olümpiasangar ei alusta sporditegemist külma kerega. Vastlavurri keerutades saab soojaks nii enda kui sea kondid. Vurri undamine peletab eemale pahad vaimud ja konkurentide kadeduse.

 

Sassi-Jaani talu – Kadahoki

Taliolümpia üks armastatumaid alasid on jäähoki. Kui seda mängida vanade eestlaste kombel kadaga, saab ühtlasi terveks aastaks lahti mustusest, hädadest ja viletsusest.

 

Köstriaseme talu – Suusa(lina)hüpped

Selleks, et linakasv oleks korralik ja pererahvas saaks tuleval aastal nabapluuside asemel pikki särke kududa, tuleb suuskadel võimalikult hoogsaid hüppeid sooritada.

 

Pulga talu – Hundilaskesuusatamine

Sead ei tohi suvel karjast ära ei joosta, sestap tuleb vastlapäeval suuskadel kiire olla. Karjasele tuleb kasuks ka täpsus – teinekord peab loomi kimbutavat hunti ju ragulkaga tabama!

 

Härjapea talu – Iluuisutaja iluvigurid

Kui vanadel eestlastel tuli ainult vastlapäeval palju kordi juukseid kammida, et kiharad pikaks ja paksuks kasvaksid, siis iluuisutaja jaoks on see argipäev. Härjapea talus peab võistleja esmalt punuma maailma pikimat iluuisutaja patsi ja seejärel sooritama kauneid piruette.

 

Nätsi tuulik – Popsi bobisõit ja setu slaalom

Liulaskmisest ei saa pudrupäeval ega vastlaolümpial üle ega ümber. Kuigi, vahel tuleb just liueldes üle mäe saada ja teinekord viguritega ümber puude tuhiseda. Peaasi, et ikka libiseks!

 

Lau pood – Dopingujaam

Vastlapäeval on õrnem sugu tarbinud punaseid joovastavaid jooke, et põsed oleksid rõõsad ja tervis tervis püsiks hea. Teatavasti kasutavad ka mõned olümpiasportlased edumaa saavutamiseks dopingut. Lau poest saab hankida jõudu ja põsepuna andvat punast märjukest.

 

Kuie kool – Autasustamistseremoonia

Tähtis olümpiakomitee loeb olümpiatule all sportlaste tulemused kokku ja riputab võitjatele medali kaela.

 

 

 

Vastlatoimetused taludes

24. veebruar kell 11-16

 

 

Sepa taluõuel käib lõbus vastlatrall. Perenaine kutsub sigu metsa ajama, et uuel aastal ikka sead karjas püsiksid ning utsitab kõiki suusatama, et liug ikka pikk saaks  ja linad hästi kasvaksid. 

 

Kuie kooli köögis õpetab perenaine, kuidas seakondivurriga vuristada ning papist tuuleveskeid valmistada.

 

Härjapea talus valmistab perenaine 1933. aasta retseptide järgi maitsvaid vastlamaiustusi ning pakub maitsta punast jooki, et põsed terve aasta rõõsad püsiksid.

 

Lau poes saab poemamsli juhendamisel punuda endale imekauni sini-must-valge paela ning hankida head-paremat vabariigiaastapäeva peolauale.

 

Setu talus ja peipsivene majas on võinädala toimetused. Küpsetatakse pliine ja ennustatakse tulevikku.

 

Kolu kõrts kostitab kõiki maitsvate vastlaroogadega.

 

 

 

Vastlatoimetused taludes

25. veebruar kell 13.00-17.30

 

Sassi-Jaani talu õuel Sassi-Jaani õuel saab osa vahvatest vastlamängudest: kada ajamiseta või sigade põllule sundimiseta oleks vastlapäev raisus!

 

Köstriaseme talu Lina on taim, mille pärast vastlapäeval kõige rohkem südant valutatakse ja ilusa linakiu saamiseks pikka liugu lastakse. Milline on linataim, kuidas temast ilusat niiti saab ning miks selle nimel üldse nii palju vaeva nähakse, räägib Köstriaseme pererahvas.

 

Härjapea talu Härjapea perenaine valmistab 1930. aastate retseptide järgi maitsvaid vastlamaiustusi, mis enne paastuaja algust eriti rohke või ja koorega vääristatud saavad. Härjapea peretütred tutvustavad tolleaegseid moodsamaid ilunippe –  on vastlapäev ju naiste püha!

 

Nätsi tuulik – Külmal ajal peab end veidigi liigutama, et soe ikka kontides püsiks. Teeme talisporti vanade eestlaste moodi!

 

Sepa talu Vastlapäeval ei ole ketrustööd lubatud, muidu ei püsi sead karjas. Küll aga tohivad naised peeneid paelu punuda ning kõrtsis käia. Sepa perenaine ongi asunud paela punuma, õpetab seda külalistelegi, ning jutustab, kuidas tema nooruspõlves vastlapäeva tähistas.

 

Kuie kool Söögitoas õpetab koolmeistri pere, kuidas seakondist ning papist vurre valmistada. Klassitoas ootab koolipreili põnevate vastlapäeva mõistatustega.

 

Lau poest saab osta punast jooki, et naised terve aasta terved ja rõõsad püsiksid.

 

Kolu kõrts kostitab kõiki maitsvate vastlaroogadega.

 

 

Kuidas vabaõhumuuseumisse jõuda?

Autoga: tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas.

Ühistransport: muuseumi väravasse toovad kesklinnast bussid nr 21 ja 21B (petaus Rocca al Mare). Muuseumist kesklinna suunas viivad bussid nr 41 ja 41b. Bussid nr 22, 42 ja 43: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.