VASTLAPÄEV KUI LUSTIPIDU!

 • Tavapilet 8 €

  Sooduspilet 6 €

  Perepilet 16 €

   

  Kell 16–20 kõigile 3 €

14. veebruar 2021

Muuseum avatud kl 10–21

Kassa avatud kl 10–20

Vastlapäeva tegevused taludes kl 11–16

Kelgumägi ja kõrts avatud kl 11–21

 

Vastlapäevakommetest on tänapäeval laiemalt levinud hernesupi ja vastlakuklite söömine ning kelguga mäest alla laskmine. Vähem teatakse, et vastlapäeval oli keelatud töötada ning kindlasti pidi oma juukseid kammima ja lõikama, et need pikaks ja tihedaks kasvaksid. Viimastel aastatel ei saa lumeliulegi loota, sest talved on ettearvamatud ning lund ei pruugi õigeks ajaks maha sadada. Ometi on vastlapäev lustimise püha, päev enne paastu, mil söödi rammusaid lihatoite ja mängiti lõbusaid mänge.

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub värskesse õhku trallima ja vastlakommetega tutvuma. Ilumeelseid õpetatakse kauneid punutisi tegema ja neile jagatakse ilunippe, hõbekõrid saavad selgeks vastlalaulud, mida kelgumäele liulaskmiseks kaasa võtta, ja spordihuvilised võivad end proovile panna tasakaalulindil. Tule mängi lustakaid vastlamänge, meisterda vastlavurri, õpi linatööde üheksa sammu kohta ning maitse rammusaid vastlatoite!

NB! Kõik tegevused toimuvad vabas õhus! 

 

1. Sassi-Jaani talu õu – vastlamängud

Kada ajamise komme sümboliseeris talve ja kõige halva ärasaatmist ning andis head saagiõnne. Pärast söömist viidi vastlapäeval seajalakondid sealauta, põllule või karjamaale, et sead hästi edeneksid ega tükiks suvel paha peale. Sassi-Jaani õuel saab mängida neist kommetest välja kujunenud vanu vahvaid vastlamänge – kada ajamist ja „sigade“ põllule ajamist!

 

2. Köstriaseme talu – linatööd

Lina on taim, mille pärast vastlapäeval kõige rohkem südant valutatakse ja ilusa linakiu saamiseks pikka liugu lastakse. Milline on linataim, kuidas temast ilusat niiti saab ning miks selle nimel üldse nii palju vaeva nähakse, räägib Köstriaseme pererahvas.

 

3. Köstriaseme talu taga – tasakaalulindi töötuba

Liu laskmiseks tuleb enne sooja teha ja saada tasakaal paika, et kelk mäel uppi ei lendaks.  Köstriaseme rehemaja taga metsatukas jagavad Vabadusspordi noormehed nippe, kuidas kõige paremini tasakaalu säilitada, ning iga soovija saab neid tasakaalulindil ise järele proovida.

 

4. Härjapea talu – ilunipid ja punutiste töötuba

Härjapea peretütred tutvustavad tolleaegseid moodsamaid ilunippe – on vastlapäev ju naiste püha!

Vastlapäeval pidi juukseid hoolega kammima ja lõikama, et nad kasvaksid siledad ja tihedad. Juuksur Cäroly Anton räägib soengute ajaloost ning õpetab selgeks lihtsamad ja soovi korral ka keerukamad punutised.

 

5. Kuie kool – vastlavurri meisterdamine

Seajalgade söömise juurde kuulub vanast ajast ka komme sea jalaluukondist vurri meisterdada. Koolimajas õpetatakse, kuidas seda teha. Kel jõud seakondist üle ei käi, saab nööbist vurre valmistada.

 

6. Sepa talu – hundilaskesuusatamine

Et sead suvel karjast ära ei jookseks, peab karjane vastlapäeval olema kiire suusataja. Kui satub hunt või muu kiskja karja, peab olema hea sihi ja täpse silmaga, et kimbutajat minema peletada. Selleks tuleb vastlapäeval ragulkaga märgitabamist harjutada.

 

7. Kolu kõrts

Kolu kõrts pakub maitsvaid vastlatoite – seajalgu, hernesuppi ja vahukooreseid vastlakukleid! Söögi kõrvale kiika tallialuses vahvaid vastlavideoid! 

 

Kõrtsi ees toimub vastlalaulude töötuba.

Võta kelgumäele laul kaasa! Lauluhuvilised on oodatud vastlalaulude töötuppa, mida viib läbi Sander Udikas. Töötoad toimuvad algusega kl 12, 13 ja 14.

 

8. Lau külapood – postkontor

Lau külapood pakub ostjatele vabariigiaegset kaupa. Avatud on ka postkontor, et sõpradele talviseid tervitusi saata.

 

Avatud on Setu talu ja Peipsivene maja, kus toimetavad perenaised tähistavad algava paastu eelõhtut vana kalendri järgi alles 13. märtsil toimuval Maaslenitsal.

 

9. Setu talu – paastukombed

Küsi Setu talu perenaiselt setude paastukombestiku ja -toitude kohta!

 

10. Peipsivene maja – samovaritee ja keedusuhkur

Peipsivene maja perenaine tutvustab vanausuliste teejoomise traditsioone ning pakub koorest tehtud keedusuhkrut.

 

Hobusõit külastajatele: kus künkaid-mägesid polnud, tuli liulaskmise asemel hobusaaniga sõita – mida pikem sõit, seda pikemaks järgmisel aastal linad kasvasid! Hea linakasv aga tagas perele omakorda aastaringse jõukuse.

 

11. Tuulikute mägi - kelgumägi

Kui taevataat annab lund ja ilma, avatakse kelgumägi, kus kõik saavad pikka vastlaliugu lasta ja sellega endale terveks aastaks jõukust kindlustada. Kelgumäe alusele tiigile on sisse seatud jääkarussell, mis pakub palju lusti. NB! Avatud ainult sobiva ilmaga!

Kelgumäel soojendab kell 11-16 lõke ja saab laenutada liulootsikuid (hinnaga 5 €/h, tasumine sularahsa). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toetajad:   

 

****

NB!

Üritusele ei ole lubatud külastajad, kes on viimase 14 päeva jooksul haigestunud COVID-19-sse või olnud kontaktis kinnitatud COVID-19 haigestunuga või kellel on respiratoorse nakkushaiguse sümptomid (näiteks palavik, kuiv köha, hingamisraskused). Hoiame ennast ja teisi! Korraldajal on õigus respiratoorse nakkushaiguse sümptomitega inimesi üritusele mitte lubada.   

 

Pöörame hoolega tähelepanu muuseumikülastajate turvalisusele:

 • Puhastame erilise tähelepanuga ühiskasutatavaid pindu nagu ukselingid, kassa, toolid-lauad, kiiged, avalikud tualettruumid.
 • Kõikidel meie külalistel on võimalik pesta käsi ja kasutada desinfitseerimisvahendeid.

Külastajatel palume:

 • kanda siseruumides maski.
 • hoida 2+2 vahemaad.
 • laadida alla HOIA äpp.
 • haigena või ennast kehvasti tundes jääda koju.