Teemapäev „Nõukogudeaegne toidukultuur“

 • Tavapilet 8 €

  Veebiülekande pilet 5 €

  Loengusarja seeriapilet 25€

UUS KUUPÄEV! 17. aprill 2021, algusega kell 12 Kolu kõrtsis või veebiülekande vahendusel

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub osa saama nõukogude aja argielu tutvustavast loengusarjast, mis avab tolleaegse maainimese töid, eluolu ja maailmavaadet.

Loengusari teeb sissejuhatuse nõukogude argielu kajastamisele ja nelja korteriga kolhoosimaja avamisele Eesti Vabaõhumuuseumis.

 

Teisel teemapäeval räägivad Anu Kannike ja Ester Bardone muuseumi Kolu kõrtsis nõukogudeaegset toidukultuurist eelkõige tavatarbija vaatepunktist.

 

Anu Kannike on Eesti Rahva Muuseumi vanemteadur, Ester Bardone Tartu Ülikooli etnoloogia lektor. Nad on uurinud Eesti toidukultuuri ajalugu ja moderniseerumist, sealhulgas nõukogude aja koduseid toidupraktikaid ja -mälestusi.  

Loengul tutvustavad nad 1940.-1980. aastate toidukultuuri iseärasusi ja erinevatel kümnenditel toimunud muutusi koduse argielu ja tavainimese vaatepunktist. Kuidas perekonnad defitsiidimajanduse tingimustes nii linnas kui maal toitu kasvatasid, hankisid ja varusid? Millist rolli mängisid peres edasi antud tavad ja oskused, millist aga tutvused ja sidemed? Millised olid naiste ja millised meeste ülesanded toidu hankimisel ja valmistamisel? Millised nägid välja köögid ja köögitarbed? Kuidas söödi argi- ja kuidas pidupäeval?  

 

Pärast loengut saavad kõik osalejad setu talu köögis tutvuda nõukogude aja toiduvalmistamise nippidega, maitsta mõnd ajastulist suupistet ja jälgida, kuidas toimus koduste hoidiste kaanetamine. Nõukogudeaegseid toidu valmistamise nippe jagab Lea Korem.

Setu talu laut asub muuseumi kassast 15 minuti pikkuse jalutuskäigu kaugusel.

 

Ettekannete osa saab vaadata ka veebiülekande vahendusel. 

Müügil on piiratud arv loengusarja seeriapileteid hinnaga 25 €. Ühe loengupäeva pilet 8 €. Veebivaatamise pilet 5 €. 

Osalejate arv on piiratud. Kõigil külastajatel palume kanda maski.

 

Järgmised loengupäevad ja teemad:

*13. veebruaril „Nõukogude mees“ (lektorid Toomas Hiio ja Nõmme Vanameeste klubi esindajad)
*13. märtsil „Nõukogude naine“ (lektorid Fideelia-Signe Roots ja Mark Soosaar)
*10. aprillil „Nõukogude laps“ (lektorid Helena Grauberg ja Veronika Varik)

 

Loengusarja toetab:

 

 

 

 

 

 

NB!

Üritusele ei ole lubatud külastajad, kes on viimase 14 päeva jooksul haigestunud COVID-19-sse või olnud kontaktis kinnitatud COVID-19 haigestunuga või kellel on respiratoorse nakkushaiguse sümptomid (näiteks palavik, kuiv köha, hingamisraskused). Hoiame ennast ja teisi! 

 

Pöörame hoolega tähelepanu muuseumikülastajate turvalisusele:

 • Puhastame erilise tähelepanuga ühiskasutatavaid pindu nagu ukselingid, kassa, toolid-lauad, kiiged, avalikud tualettruumid.
 • Kõikidel meie külalistel on võimalik pesta käsi ja kasutada desinfitseerimisvahendeid.

 

Külastajatel palume:

 • Kanda siseruumides maski.
 • Hoida 2+2 vahemaad.
 • Laadida alla HOIA äpp.
 • Haigena või ennast kehvasti tundes jääda koju.