Talupäev setu talus

  • Osalemine muuseumipiletiga. 

20. august 2020 kell 11-16

Perenaised teevad sõira ning erinevaid õunatoite ja räägivad paasapäeva kombestikust.

Paasapäev (19. august) on üks paljudest seto pühadest. Selle teine nimi – õunapäev – seletab päeva tähendust paremini. Nimelt võis alates paasapäevast hakata sööma õunu ja teisi puuvilju.

 

Setomaal tuntud paasapäevast kirjutab pikemalt vabaõhumuuseumi peavarahoidja Elvi Nassar.

Vanasti paastuti Setomaal rohkesti, iga suurema kirikupüha eel. Neitsi Maarja uinumise püha (28. august) eel peeti nn maarjapaastu. Paastuaega langes ka setode kirikupüha paasapäiv ehk issandamuutmise püha 19. augustil. Oluline on see püha eelkõige Obinitsa ümbruse rahva jaoks, aga ka Tailova kandi setodele. Paasapäevale sõidavad tänapäevalgi kokku sugulased ja sõbrad üle Eesti. Käiakse kirikus, osaletakse ristikäigul, valmistatakse pühadetoitu. Obinitsa külaplatsil peetakse külapidu ehk kirmaskit.

Enne paasapäeva ei tohtinud süüa õunu. Eriti järgisid seda tava vanemad inimesed ja noored neiud. Viimased paastusid noort peigmeest (kosilast), sest „paass“ (vene Спас) oli meeste pühak ehk poissa puusli. Paasapäevast alates võis süüa ka herneid ja teisi aedvilju, võtta värsket mett. Vene rahvakalendris oli õunapaast aasta esimene lõikuspüha – aeg, mil suvi pöördus aegapidi sügiseks.

Õigeusklikel setodel on kombeks kalmudel söömine. Kirikusse võetakse kaasa hernestest ja meeleemest valmistaud püha mäletussööki kutjat ja muidki toite. Pärast teenistust kantakse õnnistatud toit kalmudele ja asetatakse kaasavõetud laudlinale. Kõigepealt maitstakse  kutjat, mälestatakse kadunuid, seejärel süüakse-juuakse muudki head-paremat.

Vanasti, kui paastumiskommetest rangelt kinni peeti, võeti kalmulegi kaas üksnes paastusööke – nisuleiba (vatska), seene- ja kartulipirukaid, hapendatud kurke. Ei peetud patuks pruukida söögialustuseks koduõlut või pitsikest kangemat kraami.

Tänapäeval, kui liha- ja piimasaadusi tarvitatakse ka paastuajal, tehakse kodudes pühade puhuks sõira. Hea sõira saamiseks on soovitav tarvitada maapiima (toorpiima), kohupiima  ja võimalikult kollase rebuga mune. Või lisamine teeb kodujuustu pehmemaks. Maitse jaoks lisatakse ka köömneid.