Talsipühad ja talvised svjatkad

  • Tavapilet 6 €

    Sooduspilet 4 €

    Perepilet 12 €

7. jaanuar 2017 kell 12-17

Setu ja peipsivene jõulud

Enamus slaavlasi ja õigeusklikud setud tähistavad jõule ka vana kalendri järgi ehk 6. ja 7. jaanuaril. Kogu talviste pühade periood – svjatkad kestab aga kuni 19. jaanuarini ehk ristimise päevani. Sel ajavahemikul ei tehta tööd vaid rõõmustatakse Kristuse sündimise üle ja käiakse ka naabritele kristoslaavitamise näol tähtsat sündmust kuulutamas. Teist aastat saab ka Eesti Vabaõhumuuseumis lisaks eesti jõuludele pidada setu talsipühi ja vene jõule. 

 

Peipsivene maja

Küpsetatakse keedutaignast pidupäeva peenleiba ja vatruškasid. Joogiks keedetakse sigurikohvi.

Arvatakse, et jõuluajal on võimalik tulevikku näha. Seepärast saab peipsivene maja tagatoas ennustada ja vaadata, mida toob aasta uus.

 

Setu talu

Uustares tehakse ehtsat verivorsti ja küpsetatakse pidosaia, mida külastajad ka maitsta saavad. Vanatares valmivad vana retsepti järgi ahjupliinid. Soovijad saavad meisterdada omale toreda rätinuku.

 

Tegevused setu talu laudas

Kell 12.00 Algavad setu laulumängud Ülle Paltseri juhtimisel.

Kell 13.45 Kristoslaavitajad valmistuvad majast majja käima, et kuulutada pererahvale Jeesuse sündimist.

Kell 14.00-16.00 Laulude ja tantsudega tutvustavad oma talvise pööripäeva pühadekombestikku Eestis elavad ersad, mokšad, marid, setud ja venelased.

 

Peipsivene maja ja setu talu vahelisel külavainul

Kolu kõrts pakub suppi ja muud meelepärast.

Saab osa võtta vanadest rahvamängudest ja jõukatsumistest.

Suitsevast samovarist saab rüübata ehtsat samovariteed.

Ilusa ilma korral saab suusatada ja kelgutada.

 

NB! Laupäeval on lisaks peaväravale avatud ka muuseumi tagumine värav (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas). Kesklinnast toob kohale buss nr 21 (peatus Õismäe raba) ja tagasi kesklinna viib buss nr 41.