Naisterahvad ja meesterahvad, need on ainukesed rahvad (Andres Vanapa)

  • Tavapilet 8 €

    Sooduspilet 6 €

    Perepilet 16 €

24. märts 2019

Kell 12-16

 

Üritusel tutvustame naiste ja meeste rolle ning nende muutumist läbi aegade. Mis oli keelatud naistele 19. sajandil ning milliseid töid ei passinud meestel teha 20. sajandi alguses? Aga tänapäeval? Kas mehed peavad pesu pesema ja naised õlut pruulima?

 

Kolu kõrts

12.00 Andreas Kalkuni ettekanne Eesti talurahva seksuaalsusest

13.00 Feministeriumi ettekanne tänapäeva Eesti naise olukorrast võrreldes teiste riikidega

14.00 Kärt Pärteli ettekanne teemal "Mees- ja naiskaitseväelaste hoiakud seoses naiste ja meeste rollidega ühiskonnas ning kaitseväes kui totaalses institutsioonis"

16.00 Ansambli Ülemakstud Rentslihärrad kontsert

 

Kuie koolimaja

Iga koolipäev algas wallakoolis vaimuliku palvega ja usuõpetus oli päeva tähtsaim tund. Kõik õpilased pidid piiblilugu ja vaimulikke laule teadma, muidu ei saanud leerieksamit sooritatud ja ilma selle tähtsa tunnistuseta ei lubanud kirikuõpetaja abielluda. Kuie koolimajas on aasta 1910 ja koolmeister kõneleb lastele inimese loomisest.

Tund algab igal täistunnil: kell 12, 13, 14, 15.

 

Lau külapood

Aasta 1934 - naine mehe ametis e prouast poemamsliks

Peale abikaasa traagilist surma pärib Anna Pauline Tikerberg Lau külapoe. Koos tütre Alicega tuleb end kauplemisega ära elatada, kuna oma maatükk talupidamiseks puudub. Õnneks jääb poepidamise kõrvalt aega ka heategevuseks.

Kohalikud külanaised on kokku tulnud, et abivajajatele sokke kududa ja heategevuslikku loteriid korraldada. Ühtlasi on poemammat ka Kuldsüdame ballile kutsutud ja ta arutab sõbrannadega missuguseid rõivaid kanda ja palub tantsusammude õppimisel abi. Erilist tähelepanu pööratakse fokstrotile, kuna see pidavat linnas praegu kõige moodsam tants olema.

 

Härjapea talu

Linnast on saabunud külla perenaise õde, kes on kaasa toonud taimetoidu retseptidega kokaraamatu. Üheskoos proovitakse uudsemaid roogasid valmistada ja mekkida. Suurem osa pererahvast arvab, et see on ikka üks paras lurr ja teeb endale magustoiduks vana head rammukreemi.


Pulga talu

Pulga talu peremehel on vaja uue pesuküna tarbeks jalad teha. Kohe hakkab tema naine sünnitama aga igapäevaseid töid ja toimetusi ei saa sellegipoolest unarusse jätta. Vesi vajab kandmist ja toit keetmist. Suurematest lastest järgi jäänud riided tuleb puhtaks pesta, paigata ja uue ilmakodaniku järgi kohendada. Pereisa on kindel, et tuleb jälle tütar, sest neid on kodus juba 4. Perenaine on enesetunde järgi kindel, et seekord saab ta poisiga maha.

  

Nulli-Maie saun

Saunikust lesk peab majapidamises ilma naiseta hakkama saama. Enamus asjadega on Juhan õppinud ise toime tulema aga sokikanna nõelumist ja püksitagumiku paikamist pole ta seni selgeks saanud.

Ehk on mõni naine nõus hädalisele peenema näputöö võtteid õpetama.

 

Sepa talu

Vana sepp on juba mitu aastat surnud ja vanapiigast tütar koos emaga peavad ise majapidamisega toime tulema. Vanasti elatuti külarahvale tööriistade tegemisest ja käsitöö tellimuste täitmisest aga nüüd pole kedagi, kes kuuma rauda taoks ja peenemat näputööd telliks. Kõik tehakse ära vabrikutes. Kuidagi suudetakse endal hing sees hoida aga meeste töödega on väga raske hakkama saada. Peale muu viletsuse kukkus vana ema suure libeda ajal nii õnnetult, et parem käsi ei taha mitte sõna kuulata. Sulle-mulle saega aga puid üksi saagida pole võimalik. Ehk aitab lahke külarahvas natuke pliidipuid saagida ja lõhkuda. Ühtlasi uuritakse ka vabade ja vallaliste meeste kohta. Ema tahaks ikka tütre mehele panna, sest kui tema ise teise ilma läheb saab tütre elu üksinda ikka õige kibe olema.

 

 

 

PILETIINFO:

Päevane muuseumi külastus:

Tavapilet 8 €

Sooduspilet 6 €

Perepilet 16 €

 

Muuseumi külastuse ja Kontsert Ülemakstud Rentslihärrad ühispilet:

Tavapilet 17 €

Sooduspilet 15 €

Perepilet 34 €

 

Kontsert Ülemakstud Rentslihärrad  Kolu kõrtsis kell 16:

Tavapilet: 13 €

Kontserdile kuni 12-aastastele sissepääs tasuta.