Muuseumiöö

  • Tasuta sissepääs!

18. mai 2019

Kell 18.00-23.00

„Öös on mustreid“

 

Loomajäljed metsas, lummavad triibud vaibal, unkaaugud katuses, siksakid kiikhobul mustrid ümbritsevad meid kõikjal. Selleks, et neid paremini märgata, tuleb avatud silmadega ringi käia ja hoolikalt enda ümber vaadata.

Eesti Vabaõhumuuseumi rehemajad ja taluõued, tarbevara ja piduriided, kiviaiad ja metsatukad moodustavad muuseumis lugematul hulgal mustreid.

Muuseumiööl avame oma väravad, et iga külastaja saaks seda ilu meie väljapanekust ise otsida.

Muuseum on avatud 18.00-23.00

 

Sassi-Jaani

Tants on mustrite keel, mida igaüks võib mõista erineval moel. Iga kujund, samm või tõste räägib vaatajale oma lugu.

Taluhoovis on hoo sisse saanud rahvatantsuansambel Soveldaja, kes tervitavad muuseumiöölasi oma kavaga kell 19.00 ning 20.00.

 

Köstriaseme

Igasse mustrisse on sisse kirjutatud ajalugu. Köstriaseme perenaine meenutab oma lapsepõlvekodu, mille ukselävel seisis põneva ornamendiga luud, mida ta mälu järgi järele teha püüab.

 

Kolu kõrts 

Kõrtsis saab tutvuda käsitöömeister Lembe Sihvre kureeritud näitusega „Läbi lillede“, mis tutvustab erinevates käsitööklubides ja ühendustes valminud lilltikandis tekke.

Lillelised tekid teevad tuju heaks ja neid saab tikkida ainult hea tujuga!

 

Härjapea talu

Väätsa Maanaiste Selts on püsti pannud kodukohviku, kus loodetakse koguda raha valla laulukoori rahvarõivaste ostuks. Tulemas on ju laulupidu ja naised peavad ilusad olema! Vaata, millised mustrid on prouad oma küpsetistesse põiminud!

 

Pulga talu

Rist, ruut, ring, siksak, kolmnurk ja silmusnelinurk – need on sümbolid, mis sündisid tuhandeid aastaid tagasi ning lähtusid muistsest loodususust. Kõik need ornamendid on esindatud kirivööl, meie rahvarõiva ühel kauneimal ja tähtsaimal osal.

Kas Sina oled näinud kuidas valmib ehtne kirivöö? Pulga talu perenaine laseb nobedatel näppudel käia ning tutvustab töövõtteid.

 

Lau külapood

Triibulised vähikommid, ruudulised šokolaaditahvlid, ringikujulised küpsised!

Poemamslil onn pakkuda head ja paremat igale maitsele!

 

Mustrite otsimise mäng

Võta kassast mänguleht ning leia taluõuedelt põnevad mustrid! Osalejate vahel loositakse välja muuseumi priipääse!

 

 

Püsiekspositsioon

 

Eesti Vabaõhumuuseum on kui omamoodi küla, mis asutati linna piirile, kunagise Rocca al Mare suvemõisa alale 22. mail 1957. Siinse väärtusliku Eesti maa-arhitektuuri kollektsiooni moodustavad ligi 80 paarist viimasest aastasajast pärit hoonet.

 

Nagu Eesti maastikul, nii paiknevad ka muuseumi talud vastavalt omaaegsetele külatüüpidele: Lääne- ja Põhja-Eesti talud ahelküla-laadses reas, saarte talud ümber külaväljaku sumbkülas, Lõuna-Eesti talud hajali siin-seal maastikul. Setu ja peipsivene talud seisavad aga kõrvuti nagu tänavkülades kombeks.

 

Muuseumi tosina taluõue tähtsaimad hooned on elamud, kunagised kodud. Enamasti seisab õuel aukohal aastasadu eestlastele peavarju pakkunud ainulaadne rehemaja, kuid näha võib ka kaluri ja sauniku väheldasi hooneid ning 1930. aastate moodsamat talumaja.

 

Ühiskasutuses olnud hooned – kool, kabel, kõrts, pood ja pritsikuur – moodustavad väikese külakeskuse.  Maastikupilti ilmestavad veskid ning võrgumajad.