Mihklipäev

  • Sissepääs talvehooaja alguse puhul tasuta, kassas tuleb esitada Covid tõend!

     

29. september 2021

Tegevused taludes toimuvad 11.00-15.00, talud on avatud 10.00-17.00 ja muuseumi park on avatud 10.00-19.00.

Mihklipäev tähistab suve lõppu ja talve algust. Taluperemees lasi mihklipäeval vabaks suvised hooajatöölised ja karjalapsed, kes talvel koolis käisid. Vanausulised ja setud hakkasid valmistuma paastuajaks. Astu 29. septembril vabaõhumuuseumi taludesse ja uuri järele, millised tegemised olid meie esivanematel käsil talvisel ajal.

Sissepääs muuseumisse tasuta!

 

Härjapea talu

Talviste-tubaste tegemiste hulka kuulus kraasimine ja ketramine, mis võttis omajagu aega. Härjapea talus vurisebki vokk - perenaisel on käsil ketrustööd. 

 

Sepa talu

Mihklipäevaks oli kombeks ohverdada lammas – sellest ütlemine „igal oinal oma mihklipäev“. Mine uudista laudas määgivaid lambakesi ja küsi perenaiselt, kuidas lambapidamine välja näeb. 

 

Kuie kool

Karjalapsed sõitsid mihklipäeval talveks koju ja said kooli minna. Kuie koolis saab uurida, milline nägi vanasti välja koolilapse elu.   

 

Sutlepa kabel

Mihklipäeva jumalateenistus kell 15. 

 

Setu talu

Ees on ootamas pikk talv, mille sisse jääb mitu paastu. Selleks, et ka loomset toitu söömata keha tervena hoida, tuleb paastu ajaks palju looduses leiduvat toidukraami hankida. Seened sobivad suurepäraselt kasina toidu perioodiks. Sellepärast soolab ja kuivatab setu talu perenaine eri sorti seeni, et neid saaks talvel pirukatesse, suppidesse ja ahjuroogadesse panna. 

 

Peipsivene maja

Peipsi-äärsete vene vanausuliste suurim elatusallikas on juba aastasadu olnud köögiviljakasvatus ja levinumaid põllukultuure on sigur. Sügisel tuleb sigurijuured maast üles võtta, ära pesta, käsitsi hakkida, brenneris röstida ja jahvatada. Kogu seda kohviasendaja töötlemise protsessi saab näha peipsivene majas. 

 

Kolhoosi korterelamu

Kui kartul on salves, on õige aeg uurida moodsatest kokaraamatutest, milliseid häid roogasid kartulist teha annab.

 

NB! Üritusel osalemiseks tuleb muuseumi kassas esitada kehtiv Covid tõend.