Mihklipäev

  • Sissepääs tasuta!

29. september 2020, kl 11-15

Mihklipäev tähistab suve lõppu ja talve algust. Taluperemees lasi mihklipäeval vabaks suvised hooajatöölised ja karjalapsed, kes talvel koolis käisid. Vanausulised ja setud hakkasid valmistuma paastuajaks. Astu 29. septembril vabaõhumuuseumi taludesse ja uuri järele, millised tegemised olid meie esivanematel käsil talvisel ajal.

Sissepääs muuseumisse tasuta!

 

Härjapea talu

Talviste-tubaste tegemiste hulka kuulus kraasimine ja ketramine, mis võttis omajagu aega. Härjapea talus vurisebki vokk - perenaisel on käsil ketrustööd.

 

Sepa talu

Mihklipäevaks oli kombeks ohverdada lammas – sellest ütlemine, et „igal oinal oma mihklipäev“. Mine uudista laudas määgivaid lambakesi ja küsi perenaiselt, kuidas lambapidamine välja näeb.

 

Kuie kool

Karjalapsed sõitsid mihklipäeval talveks koju ja said kooli minna. Kuie koolis saab uurida, milline nägi vanasti välja koolilapse elu. 

 

Setu talu

Ees on ootamas pikk talv, mille sisse jääb mitu paastu. Selleks, et ka loomset toitu söömata keha tervena hoida, tuleb paastu ajaks palju looduses leiduvat toidukraami hankida. Seened sobivad suurepäraselt kasina toidu perioodiks. Sellepärast soolab ja kuivatabki setu talu perenaine eri sorti seeni, et neid saaks talvel pirukatesse, suppidesse ja ahjuroogadesse panna.

 

Peipsivene maja

Peipsi-äärsete vene vanausuliste suurim elatusallikas on juba aastasadu olnud köögiviljakasvatus ja levinumaid põllukultuure on sigur. Sügisel tuleb sigurijuured maast üles võtta, ära pesta, käsitsi hakkida, brenneris röstida ja jahvatada. Kogu seda kohviasendaja töötlemise protsessi saab näha peipsivene majas.

 

Kolu kõrts pakub maitsvat kehakinnitust. 

 

NB!

Üritusele ei ole lubatud külastajad, kes on viimase 14 päeva jooksul haigestunud COVID-19-sse või olnud kontaktis kinnitatud COVID-19 haigestunuga või kellel on respiratoorse nakkushaiguse sümptomid (näiteks palavik, kuiv köha, hingamisraskused). Hoiame ennast ja teisi! 

 

Pöörame hoolega tähelepanu muuseumikülastajate turvalisusele:

  • Puhastame erilise tähelepanuga ühiskasutatavaid pindu nagu ukselingid, kassa, toolid-lauad, kiiged, avalikud tualettruumid.
  • Kõikidel meie külalistel on võimalik pesta käsi ja kasutada desinfitseerimisvahendeid.
 

Külastajatel soovitame:

  • Kanda muuseumi siseruume külastades maski.
  • Hoida soovituslikku 2+2 vahemaad.
  • Laadida alla HOIA äpp.
  • Haigena või ennast kehvasti tundes jääda koju.