LIHAVÕTTED

  • Tavapilet 8 €

    Sooduspilet 6 €

    Perepilet 16 €

21. aprill 2019

Kell 11-16

 

Lihavõtted, munadepühad, ülestõusmispühad, kevadpühad, kiigepühad – nii palju ilusaid nimesid ühelainsal tähtpäeval!

Loodus on lõpuks ärganud ja ehtinud end pungas puude ning kaunite õitega. Paastuaeg on möödas ja jälle tohib kiigel lustida, liha süüa ning pühademune koksida.

Eesti Vabaõhumuuseumi talutarede vahel saab sellest kõigest osa!

 

Munade otsimise mäng

1930. aastatel oli Eesti taluperedes tore traditsioon peita lihavõttepühade hommikuks õuele värvitud mune, mida lapsed õhinaga otsima asusid. Räägiti, et sel päeval toob lastele mune lihavõttejänes.   Lihavõttejänes on luusinud ka muuseumis ning tema poolt peidetud mune võib leida Sepa,  Härjapea talu ja Kuie kooli õuelt. Igas paigas on kokku kümme muna. Loenda, mitu muna on ühte, mitu teist värvi! Õigesti vastanutele pistab perenaine pihku midagi eriti magusat.

 

Härjapea talu

Kevadpühade toidulaud on pärast pikka paastu pidulik ja rikkalik. Härjapea talu perenaine tutvustab vastsest „Taluperenaisest“ loetud pühade näidismenüüd ja valmistab ka ise üht-teist head-paremat pidulauale.

 

Kolu kõrtsi ees

Muna on lihavõtete tähtsaim tegelane.  Mune värvime looduslike vahenditega ühiselt kõrtsi ees suures pajas. Mune keetes peab tuli olema tasane ning paja alla puhuda ei tohi!

Kell 12.00 ja 14.00 läheme koos Tallinna Linnuklubiga muuseumi metsateedele linnuvaatlusretkele. Millised kevadekuulutajad on juba koju saabunud?

 

Kolu kõrts

Kõrtsipere on ette valmistanud uhke pühademenüü, kus paastuaja lõpu puhul on aukohal liha- ning munaroad.

Kell 12.30 ja 13.30 kutsuvad Laulasmaa "Rannapõngerjad" laulumänge kaasa tegema.

 

Lau külapood

Külapoes saab kirjutada ja posti panna kauneid kevadpühade postkaarte, nii nagu see ka 1930. aastatel kombeks oli. 

Kuie koolimaja

Kuie koolimajas tähistame lihavõtteid lõbusaid pühadejäneseid meisterdades, kiigelaule õppides,  mune koksides ja kauneimat muna valides.

Too oma kirev pühedemuna iludusvõistusele või tule hääleta toredaima muna poolt! Võitjale auhind!

 

Kell 13.00 Kiigelaulude ekspressõpitoas tuleb jutuks kiigel laulmise traditsioon üldiselt ja saab selgemaks, kuidas kiigelaulud kiigel töötavad ja mis võlu sellel kõigel on. Õpituba on soovituslik neile, kes kella 14.00-st külakiigele laulma tulevad.

 

Kell 14.00 suur munakoksimisvõistlus!

Kell 15.00 kauneima pühademuna väljakuulutamine!

 

Külaväljak 14.00

 

Kiigelaulude laulmine toimus Põhja- ja Lõuna-Eestis erineval ajal, Lõuna-Eestis algas see varem ja oli tihtipeale seotud vaid lihavõtteajaga, Põhja-Eestis oli kiikumise aeg pikem ning algas tihtipeale alles suvistepühadel. Seekord laulame külakiigel nii Põhja- kui Lõuna-Eesti kiigelaule.

 

Laule võtab eest Leigarite laulurühm. Võta kaasa oma kiigelaul!

 

Sepa talu

Lihavõttega algab Lõuna-Eestis kiigeaeg. Enne kiigeaja algust tegid tüdrukud kindaid ja vöid, sukapaelu, mida kiigemeistrile kinkida, lepituseks kiige külge siduda või lihtsalt meeldivale noormehele pihku pista. Sepa talu perenaine räägib kiikumisega seotud kombestikust ja õpetab lihtsa paela punumist. Taluõuel on võimalus munamängudes oma veeretamisoskusi proovile panna.

 

Sutlepa kabel

Kell 15.00 jumalateenistus, teenib õpetaja Toomas Paul

 

Üritust toetavad: EGGO, Eesti Kultuurkapital, Tere AS