Kooljakuu santide päev

  • Tavapilet 8 

    Sooduspilet 6 €

    Perepilet 16 €

7. november 2021 kell 11-15

Päevad muutuvad aina lühemaks ning pimedus hiilib ligi aina varem. Käes on hingede aeg, mil luusivad ringi kõiksugu müstilised olendid, näiteks kratid ja kodukäijad. Kui tulevad koledaks maskeerunud mardid, teevad nad nõnda suurt lärmi, et peletavad kurjad vaimud minema. Kadrisandid on sama lärmakad, kuid tükk maad kaunimad. Kas sa oled aga kuulnud ka andresesantidest või hingesantidest?

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub santide ja tontidega tutvuma nii suuri kui väikseid!

 

Pulga talu – hingedepäev

Perenaine ja peremees kütavad sauna. Pererahvas teab pajatada nii sellest, kuidas hingedepäeval kadunud esivanemaid vastu võtta, kui ka hingesantidest ja kooljakuul ringi käivatest müstilistest olenditest.

Piilu sisse rehemaja aknast, et näha hingekestele kaetud lauda. Vaikselt olles kuuled ehk ukse tagant hingesandi laulu.

 

Härjapea talu kadripäev

Härjapea talus valmistuvad kadrid santima minekuks: tehakse põsed peediga roosaks, harjutatakse kadrilaule ja meisterdatakse kauneid keesid. Kadrilaulude õppimine toimub kl 12, 13 ja 14.

Kellest koosnes kadripere ja milline roll igal pereliikmel oli, näeb videost Nullimaie saunas.

 

Lau pood – täida annikott

Osta poest kaasa kaupa, mida santidele annikotti pista! Küsi poemamslilt õnnevilja, kui soovid ise sanditama minna.

 

Kuie kool – mardipäev

Mardipere on koolmeistri ameti üheks päevaks üle võtnud ja Kuie koolist Mardikooli teinud. Milline näeb välja ja kuidas käitub üks õige mart ning kuidas marte vastu võtta? Vastuse annavad Mardikooli tunnid kl 11.30, 12.30, 13.30 ja 14.30. Vahetundides, kui mardiema saaki jagab, saab tema pereliikmetega tutvuda video teel.

 

Kolhoosi korterelamu – meisterda mask

Enne santimist tuleb end korralikult maskeerida. Valmista endale kolhoosimaja keldrikorrusel mardi- või kadrimask!

 

Sepa talu – andresepäev

Andresepäeval saabus külm ja lõppes kadrisula, põletati öö otsa tuld ning ennustati tulevast armsamat. Andresesandid olid enamasti mehed ning kandsid kaasas ahjuharki. Sepa talu naispere jutustab andresepäevast ja -santidest ning annab õpetusi armsama ennustamiseks.

 

Kolu kõrts

Osta kõrtsist kehakinnituseks maitsvaid mardi- ja kadripäeva roogasid! Söömise kõrvale saad tallialuses filmist vaadata, kas kõik mardi- ja kadripere liikmed said ikka selgeks.


NB! Üritusel osalemiseks tuleb esitada kehtiv Covid tõend.