KOO END AJALUKKU

  • Tule vaatama juubelivaiba näitust!

Eesti Vabaõhumuuseumi algatusel valmis Eesti Vabariigi juubeliks rahva ühistööna väärikas 100-meetrine kaltsuvaip. Kutsume külastama näitust, kus 100 meetrit ühistööna kootud vaipa väljas. Väljapanek hõlmab ka mustrikavandeid, plakateid kudujate nimedega ning foto- ja videomaterjali vaiba valmimisest. 

 

Näitused toimuvad:

30. jaanuar - 19. veebruar Eesti Vabaõhumuuseumi Moodsa Eesti Paviljonis. Näitus on avatud muuseumi lahtiolekuaegadel. 

 22. veebruar - 28. märts Pärnu kontserdimajas 

 

"KOO END AJALUKKU" ALGATUSEST

Eesti Vabaõhumuuseum algatas ajaloolise vaiba kudumise aprillis 2017, kutsudes osalema kõiki Eesti inimesi. Vaibakudumine kestis kaheksa kuud ja sellesse andis oma panuse ligikaudu 7000 inimest. 5-meetriste osadena valminud kaltsuvaibas on värvide ja triibukombinatsioonidega esindatud Eesti ajalooliste kihelkondade mustrid. Juubelivaiba loomist nõustasid tekstiilikunstnikud Anu Raud, Ene Pars ja Reet Talimaa. Algatuses osales 40 vabatahtlikku juhendajat, kes muutsid kangastelgedel kudumise hõlpsaks ka käsitöövõõrastele. Kõik kudujad said oma nimed kirjutada külalisteraamatusse ja mustriplakatitele – nii on need ajaloo tarvis talletatud

 

Eesti Vabaõhumuuseumi arendusjuhi Evelin Värgi sõnul soovis vabaõhumuuseum Eesti riigi seni olulisimat juubelit vääristada millegagi, mis kajastaks osakest Eesti rahvast ja traditsioonidest. Nii sündiski idee kududa vabaõhumuuseumis traditsioonipärane kaltsuvaip, mille autoriks saab igaüks, kes on sellele kasvõi ühe triibu lisanud. “Me tahame oma riigile kinkida midagi märgilist, mis ühendaks nii meie inimesi kui erinevaid piirkondi,” kirjeldas Värk, miks valiti ajalooliseks kingituseks just kaltsuvaip. Evelin Värk lisab, et paljude inimeste ühistööna valminud kingitus Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks aitab meie riiki hoida, väärtustada ning koos edasi luua. 

 

 

AJAGRAAFIK:

Vaibakudumine algas 11. aprillil 2017 pressiüritusega ja lõppes 9. detsembril 2017, kui 100 meetrit valmis sai. Sellele järgnes vaiba viimistlemine vaibanäituste ning piduliku üleandmise jaoks. Pidulik üleandmine Vabariigi Presidendi Kantseleile toimub 23. veebruaril 2018.

 

MUU INFO:

Vaipa sai kuduma tulla tavalise muuseumipiletiga. 

Kangasteljed asusid Kolu kõrtsi talliall.

Kudumismaterjal oli kõrtsis olemas. 

Kudumine toimus elavas järjekorras.  

Kohapeal olid olemas juhendid ja/või juhendaja. 

Kõik, kes oma read juubelivaiba kudusid, said oma nime kirja panna külalisteraamatusse ja mustriplakatile vastava kihelkonna juurde. Nii on ka kudujate nimed ajalukku talletatud.  

 
#kooendajalukku #eesti100vaip #eestivabaõhumuuseum
 

MUSTER: 

Kudumist alustasime Kirbla mustriga, viimasena kudusime Äksi kihelkonna mustri. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ALGATUSE TOETAJAD: