KEVADLAAT

1. mai 2015 kell 10-16

NB! Info laadakaupmeestele siin!

Tule õue!

Õues on tore olla! Õue tasub tulla kasvõi selleks, et värsket õhku hingata ja end taeva poole pikaks sirutada, pisut päikest võtta ja kevadetuult nautida.

Õues on ootamas ka palju tähtsaid töid ja toimetusi, eriti kevadisel ajal. Vaja on kaevata maa, teha peenrad, külvata seemned. Ülevaatamist vajavad aiad, kaevud, välikäimlad, kartuliaugud ja keldrid. Tuulutamist ootavad toad ja kapid ning pesu vajab pesemist. Toimetamist on nii palju, et isegi süüa ei malda keegi toas, vaid pigem ikka õues värske õhu käes.

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub õue! Tule hinga värsket kevadõhku ja ammuta ideid, kuidas oma õue-elu korraldada!

 

Muuseumi peatee

LAADALE-LAADALE!

Kevadlaadalt saab osta ilusat eestimaist käsitööd ja maitsvat kodumaist toidukaupa.

Laadamelu loob pilliklubi Söepõletajad

 

Temaatilised ringkäigud, algus Kolu kõrtsi ees

12.00 Hää koht. Käimlatest taluõuedel. Heiki Pärdi 

13.00 Kelder - avastamisväärt õuehoone. Maret Tamjärv

14.00 Talurahva õueelu. Aile Heidmets

 

Köstriaseme talu

KEVAD ON KORILUSE AEG

Seda, et suvel marjul ja sügisel seenel käiakse, teab igaüks. Siiski on juba kevadelgi metsas, aias ja aasal kasvamas palju maitsvaid ja kasulikke ande. Räägime, kuidas loodus kevadel meile kasulik saab olla. Köstriaseme suveköögi juures õpetame loomarasvast seebi keetmist.

 

Pulga talu rehemaja ja suveköök

ÕUE SÖÖMA!

Õues on mõnus süüa ja süüa teha – seda teadsid juba meie esivanemad. Värskes õhus toidutegemiseks ehitati suveköögid, kus lahtisel tulel suures pajas keedeti maitsvaid suppe, ühepajatoitu, putrusid. Vanas pajas sai isegi kala suitsetada.

Õpetame, kuidas saada hakkama ilma elektripliidi, grilli ja kalli suitsuahjuta: suitsetame räimi ja keedame tõelist ühe paja toitu

 

PESU PUHTAKS KONDIAURUL!

Kui pesu vajab pesemist, aga maal pole masinat… siis saab pesu puhtaks ka käsitsi.

Näitame, kuidas kasutada pesulauda ja pesukurikat. Kuivanud pesu saab siledaks ilma triikrauatagi, puust vaalikaika ja -kurika abil.

 

Härjapea talu õu

SEEME MULDA!

Vanarahvas on mäletamatutest aegadest saati põldu harinud ja peenramaal juurikaid kasvatanud, kuid paljud praegusajal tavalised taimed polegi nii kaua meie aedu ilustanud.  Mõisaaedadest toodud esimeste üksikute õunapuudega õuenurkadest said Eesti aja lõpuks kaunilt kujundatud ja praktilised taluaiad. Uurime vanu sorte, harime peenramaad ja paneme seemned mulda.

 

Härjapea maja

TUUL TUPPA!

Kevadel tuleb päike välja ja siis ei kannata enam suurpuhastust edasi lükata.

Tuulutame kappe ja räägime sellest, kuidas koduste lihtsate vahenditega puhastada peegleid ja aknad, lüüa läikima nõud ja mööbel.

 

Kuie koolimaja

LAPSED, ÕUE!

Vanasti lõppes kooliaasta juba 15. aprillil, sest lapsed pidid täitma oma suvist töökohustust – karjas käima. Päev otsa väljas olles leidsid karjalapsed oma mängudeks innustust loodusest: nii sai

puupulgast mängukurikas, nöörijupist hüpits, riideräbalast pall.

Mängime vanu õuemänge ja selle asemel, et hüpitada helendaval ekraanil virtuaalseid tegelasi, hüppame ja jookseme ise.

 

Õueehitused vanadel välitööde fotodel

Elu on muutunud järjest tubasemaks. Meie vanaisade-emade ajal oli veel kraanikausi asemel kaev, külmkapi asemel kelder, tubase pliidi asemel suveköök, wc asemel käimla aianurgas. Koolitoas saab näha pildirida vabaõhumuuseumi välitöödel kohatud huvitavatest õueehitistest.

 

Nätsi tuuliku taga

SELJAKOTID SELGA!

Kevadõhk toob kaasa matkapisiku. Metsas hakkamasaamine nõuab nutikust ja teadmisi loodusest.

Gaidide ja skautide matkatarkused ehk köisredelist ravimtaimedeni.

 

Sepa talu

HIRMUTAME HERNEKS!

Seemned võib ju mulda panna, aga tuleb hea seista sellegi eest, et linnud-loomad enne meid saaki koristama ei asuks.

Teeme koos tõeliselt hirmsaid hernehirmutisi ja linnupeletajaid.

 

KOLU KÕRTS

Kõrtsis saab jalga puhata ning mõnusate eestimaiste roogadega keha kinnitada.

Muusikat teeb pilliklubi Söepõletajad.

 

LAU KÜLAPOOD

Külapood pakub põnevat kaupa igale maitsele. Tubli majapidaja või aednik leiab siit ka tarvilikku rauakaupa ning kodumaiste köögiviljasortide seemneid!

 

KUIDAS MEIENI JÕUDA?

Tasuta bussid Eesti Vabaõhumuuseumisse väljuvad Viru hotelli eest kell 10.00, 11.00, 12.00 ja 13.00. Tagasi linna suunas väljumised 12.30, 13.30, 14.30, 15.30 (tagasiteel nõudepeatus Kristiine keskuse juures).

Autoga: tasuta parkimine nii muuseumi peavärava parklas kui ka tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).

Ühistransport: bussid nr 21 ja 21B väljuvad Balti jaamast ja peatuvad muuseumi peavärava ees; buss nr 22 või trollid nr 6 ja 7 kesklinnast: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

City Tour: sinise liini bussid peatuvad muuseumi peavärava ees. Sõiduajad: www.citytour.ee.