KEVADLAAT

  • Tavapilet 9 €

    Sooduspilet 6 €

    Perepilet 18 €

1. mai 2018 

Laat kell 10-16, tegevused taludes kell 11-16.

Ühe vana on teise uus!

Kevadpühadel on Eesti Vabaõhumuuseumist kuulda moosekantide muusikat ja laadaliste suminat – toimub suur kevadlaat!
 
Vabaõhumuuseumisse on kohale tulnud laadakaupmehed üle Eesti ja kaugemaltki, et müüa maitsvat toidupoolist ja ehedat omatehtud käsitööd. Esmakordselt toimub laadaliste rõõmuks lisaks traditsioonilisele käsitöö- ja toidulaadale ka suur antiigilaat! Ühe vana on teise uus!
 
Taludes askeldab pererahvas, kellel on varrukast võtta nii nalja kui ka õpetlikke sõnu. Kas Sina tead, kuidas valmistada vanadest leivakontsudest toitev leivasupp või kuidas voolida puulusikat?
 
 
KAVA:
 

Peatee – Käsitöö- ja toidulaat, kus leidub kaupa igale maitsele.

 

Nätsi tuuliku plats – Antiigilaat

Lapsi rõõmustab Polli loomaaed kitsede ja poniga.

 

Kolu kõrts

Kolu kõrtsi eest kostub lõbusat rahvamuusikat pillimeistrilt ja lõõtsamängijalt Leho Laaserilt.

Kell 12.30 ja 14.00 astuvad laadaliste ette armastatud Lottemaa elanikud! Dr Ave, Tark konn Raimond ja jänes Mihkel rõõmustavad laadalisi etendusega "Leivad ühte kappi".

Kolu kõrtsis tegutsevad spetsialistid Eesti Vabaõhumuuseumi Konserveerimis- ja digiteerimiskeskusest Kanut. Talli all saab näha huvitavaid filmiklippe restaureerimisest ning kell 13.00 toimub sakstekambris konserveerimise teemaline loeng.   

 

Sassi-Jaani talu õu - Väärtustame ja uuskasutame vana!

Sassi-Jaani talu õuelt leiab Uuskasutuskeskuse nurga, kus saab jalga puhata, õppida taaskasutama, panna ennast käeliselt proovile ning osta omanäolist vana kraami! Samuti ootavad seal huvilisi mööbli ümberdisainimisega tegelevad ettevõtted VARN ja Eesti ReDisain ning tarbeasjade uuskasutuse entusiast Katrin Sisask. Osa saab võtta toredatest töötubadest, kus igaühel on võimalik luua vanast uus!

 

Kuie kool Mis on vana, mis on uus?

Kõik me teame, et taaskasutuskeskustes ning kaltsukates käies võib vahel silma jääda nii mõnigi omapärane ese, mis ostlejas huvi tekitab. Selleks, et panna alus teadlikumale ostlemisele, saab Kuie koolis tutvuda paari viimase sajandi mööbli- ja riidemoega. Arutame üheskoos, kuidas antiigimööblit järeletehtust eristada ning kuidas kaltsukas ära tunda mööbli- või riideeseme ajastu.

 

Köstriaseme talu - Ühe vana maja on teise uus kodu!

Köstriaseme talu õue peal on kõigile vaatamiseks avatud näitus „Moodne rehemaja. Arhailise maja taassünd“. Lisaks jagavad vanade tööriistade parandamise, hooldamise ja korrahoiu kohta head nõu Eesti maaarhitektuuri spetsialistid. Kas Sina tead, kuidas päevinäinud kirvele uus käepide valmistada?

 

Härjapea talu –  Taaskasutus sõjaajal

Teise maailmasõja aegses Härjapea talus läheb pererahvas vaatamata kõigile raskustele oma eluga edasi. Nutikas naispere teeb köögis nappidest toiduvarudest süüa. Perenaise õde õmbleb vanast leerikleidist ristimiskleiti peagi sündivale lapsukesele. Peremees loeb lehte ning vestleb oma armsa sugulasega, kes pommitamiste ja toidupuuduse eest on maale pagenud. Härjapea talu on märganud ka rongiga linnast tulnud kohvrikaupmees, kes loodab kohvris leiduvate tikkude ning niidurullide vastu oma perele hädavajalikku toidukraami vahetada.

 

Pulga talu – Ise tehtud, hästi tehtud!

Vaid mõnisada aastat tagasi oli eestlane, sealhulgas ka Pulga talu pererahvas, harjunud ise pea kõiki vajalikke materjale ja esemeid kodus valmistama. Mis lagunemas, seda parandati ikka ja jälle. Raisku ei lastud millelgi minna. Pulga talu suveköögis pikendab perenaine pajas toitu. Peremees sepistab sepikojas ja sulane parandab virgalt talvega lagunenud aeda. Rehemaja reheahjus valmivad kakukesed viimasest leivataignast ning tööka tüdruku käe all vuriseb vokk.

 

 

KUIDAS MEIENI JÕUDA?

Autoga: tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas ja tagumises parklas (umbes 1 km Kakumäe suunas).

Ühistransport: muuseumi väravasse toovad kesklinnast bussid nr 21 ja 21B. Muuseumist kesklinna suunas viivad bussid nr 41 ja 41b. Bussid nr 22, 42 ja 43: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.