KEVADLAAT JA VANA KALENDRI ÜLESTÕUSMISPÜHAD

1. mai 2016, kell 10-16

 

NB! Info laadakaupmeestele SIIN.

 

Vana kalendri järgi tähistatakse sel aastal ülestõusmispühi 1. mail. Lõppenud on pikk paastuaeg ning setu talu ja peipsivene maja on piduehtesse seatud, et Kristuse sündi kuulutada. Lauad kaetakse liha- ning piimatoitudega, värvitakse mune ja rõõmustatakse kevade saabumise üle.

Lihavõtete aegu peeti vanasti meelsasti laatasid, et algavaks hooajaks kaubelda endale seapõrsas või tubli tööhobune. Meiegi tervitame uut hooaega suure kevadlaadaga, kus võib leida ehedat ja eestimaist käsitööd ning toidukaupa.

 

Kevadlaat
Suurel kevadlaadal pakutakse eestimaist käsitööd ja head kodumaist toidukraami. Laadamelu jätkub Rusi talu õuele, setu talu aida platsile ning külavainule.

 

Külavainul
Külavainul saab tutvuda setu lihavõttekommetega – suures pajas värvitakse mune ning igaüks saab oma õnne ja osavuse proovile panna traditsioonilisel munaloomkal mune veeretades! Maitsvaid pühaderoogasid pakub Kolu kõrts.

Kell 11.30 Leigarite lasterühm laulab ja mängib ning kutsub ka kõiki teisi lapsi kaasa tegema!
Kell 12.30 Stash Wyslouch String Band  
Kell 14.00 Kiigelaulud. Lihavõtte ajal on Setumaal kombeks koguneda kiikuma ja kiigelaule laulma. Leigarite laulurühm võtab laulu üles.

 

Peipsivene maja
Ülestõusmispühad on vanausuliste jaoks tähtsaim kirikupüha aastas ja seda sündmust tähistatakse väga suurejooneliselt. Kuna Kristuse ülestõusmisega lõpeb ka suur paast, valmistatakse väga rikkalikke roogasid. Nende hulka kuulub ka seitsmest tasandist koosnev vanausuliste pühadesai kulitš, mille küpsetamist ka vanausulise majas näha saab.

Peipsivenelased on pühade puhul armastanud kiigel käia. Vanausulise maja tagatoas saab õppida lihtsa paela punumist, mida seejärel kiigele lepituseks viia.

 

Peipsivene maja õu
Aedniku kevad. Peipsivene õuel saab iga väike aednik näpud mullaseks teha ja istutada potti ühe kuulsa Peipsi sibula!

 

Setu talu
Uues tares - Õigeusklikud setud peavad enne lihavõtteid paastu ning on suur rõõm lihavõtte pühadelaud katta piima- ja munatoitudega, mida pererahvas külalistelegi tutvustab.
Vanas tares - Lihavõttemune võib kaunistada ka väga peenel moel. Vanas tares saab näha munade „kirjutamist“ ukraina kombe kohaselt.

 

Setu talu laudas
Kell 12.00 ja 13.00 Ilja Lunini ja Aleksandr Peljovini kontsert

 

Rusi talu rehemaja
Kevadised põllutööd ootavad, kuid ei ole töötegijat ilma kõhutäieta. Uuurime, millest koosnes külvaja kõhutäis ja sulase söögiaeg ning millistes anumates endisaja töömurdjad lõunat kaasa võtsid.  

Puuvitsadega puunõudel on kombeks kuivas seistes ära laguneda. Rusi talu õuel saab uudistada, kuidas puunõudele vitsu peale pannakse.

Vitsik, lüpsik, kibu, aam - kas tunned erinevaid puunõusid? Oma teadmised saab proovile panna toredat ristsõna lahendades!

 

Kalma tuulik
Laatadel pole vanast ajast käidud mitte üksnes kasuliku kauba tegemiseks, vaid ka lõbutsemiseks ja ilma ning inimeste vaatamiseks. Tuulikus saab näha ajaloolisi filmikaadreid laatadest ja turgudest Eestimaal.
Mängida saab suurt veskimängu ja meisterdada soolataignast loomakesi.  

 

*******

KUIDAS MEIENI JÕUDA?

Tasuta bussid: tasuta bussid Viru hotelli eest väljuvad kell 10.00, 11.00, 12.00 ja 13.00. Peatus Õismäe raba bussipeatuses muuseumi tagumise värava juures laadaplatsi läheduses. Tagasisõit Õismäe raba peatusest linna suunas kell 12.30, 13.30, 14.30 ja 15.30.

Autoga: tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas ja tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).

Ühistransport: bussid nr 21 ja 21B väljuvad Balti jaamast ja Vabaduse väljakult ning peatuvad muuseumi peavärava ees ja Õismäe raba peatuses (laadaplatsi läheduses); buss nr 22, 42 või 43 kesklinnast: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Tagasi linna viivad bussid nr 41 ja 41B muuseumi peavärava vastast. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

City Tour: sinise liini bussid peatuvad muuseumi peavärava ees. Sõiduajad: www.citytour.ee.

 

Avatud on nii muuseumi peakassa kui tagumine värav. Samuti on mõlemas väravas avatud parklad.

 

Eesti Vabaõhumuuseum valmistab pühadetoite ja värvib vana kalendri lihavõtete puhul Eggo mune!

Toetavad:
Ameerika Ühendriikide Suursaatkond Eestis, Dava Foods OÜ, Selveri Köök