KEVADLAAT ja VANA KALENDRI LIHAVÕTTED

  • Tavapilet 10 €

    Sooduspilet 7 €

    Perepilet 20 €

1. mail kell 10.00-16.00

Pühapäev Jumala päralt, argipäev töö päralt

 

Vabaõhumuuseumi suvehooaja algust tervitame suure kevadlaadaga, mis langeb sel aastal kokku vana kalendri ülestõusmispühadega. Ajal, mil õigeusklikud setud ja Peipsiveere vanausulised peavad pühi ning tähistavad uue elu tärkamist kiigelaulude, pühademunade kirjamise, erisuguste mängude ning rikkaliku toidulauaga, on mujal Eestis käsil kibekiired kevadtööd: vaja on korrastada laudad ja kraamida aidad, algamas on kevadkülv. Lapsed käivad juba karjas ning noorte jaoks toob erilist elevust ehalkäimise aeg. Tule kaema, millised toimetused on käsil muuseumi taludes!

Kevadlaat ootab maitsva toidukraami, silmailu pakkuva käsitöö ja aastaajale vastavate aiasaadustega!

 

Külavainu – setu lihavõttekommete tutvustamine

Setumaal tähistatakse ülestõusmispühi kiigelaulude, munade värvimise ja munamängudega. Nii värvitakse ka muuseumi külavainul suures pajas mune ning igaüks saab munaloomkal mune veeretades oma õnne ja osavuse proovile panna. Lisaks setudele on oma rikkalikke pühadekombeid, laule ja tantse tutvustama tulnud ka udmurdid.

Kell 12.00 Ansambel Ošmes tutvustab udmurdi kevadpühade kombeid

Kell 13.00 Leelokoor Sõsarõ laulab lihavõttelaule

Kell 14.00 Kiigelaulude õpituba Ülle Paltseri eestvedamisel

Kell 15.00 Elvi Nassar tutvustab setu lihavõttekombestikku

 

Peipsivene maja – vanausuliste ülestõusmispühade tutvustamine

Suur paast ja kasinuse aeg on mööda saanud. Peipsivene maja perenaistel valmib traditsiooniline pühadesai ehk seitsmekihiline kulitš, mille taignasse segatakse rammusat koort, mune, võid ja muud head-paremat, mida tuli pika paastu ajal vältida. Kuna aasta suurimaiks pidupäevaks tapeti ka siga, haudub ahjupotis priske lihakäntsakas.

 

Setu talu uustare – setu lihavõtteroad

Õigeusklikel setudel on suur rõõm pärast paastu katta lihavõttelaud kombekohaste piima-, muna- ja lihatoitudega, mida pererahvas külalistelegi tutvustab. Kindlasti ei puudu piduroogade seast setu köögi au ja uhkus – kohupiimajuust sõir.

 

Setu talu vanatare – Ukraina munakirjamine ning kaitsenuku valmistamise õpituba

Lihavõttemunade kaunistamise kunst on idakirikus suure au sees. Eestis elavad ukrainlased tutvustavad oma kultuuris levinud munakirjamise võtteid.

Selleks, et kuri külge ei hakkaks, saab iga soovija meisterdada endale slaavipärase kaitsenuku.

 

Setu talu laut – Mäksa Maanaiste Seltsi kohvituba

Mäksa Maanaiste Selts tähistab oma 10. juubelit. Väärika tähtpäeva puhul on seltsi liikmed otsustanud külarahvale väikese kohvimaja avada. Müüakse mitmesuguseid hõrke roogasid, soolaseid ja magusaid suupisted ning keelekastet.

Paraku juhtus peo korraldamise käigus äpardus – koogiks mõeldud kanamunad kukkusid puruks, kuid naabertalust saadud värsked munad ei taha sugugi vahtu minna. Tule naistele appi!

Kell 12, 13, 14 munade vispeldamise võistlus.

 

Rusi talu – karjalaste õu

Jüripäevast sai laste tähtsaimaks tööks karjaskäimine. Selleks, et hunt karja ei kipuks ja kõik loomad mihklipäevani elus-terved püsiksid, oli vaja erioskusi ning teadmisi.

Rusi talus saab loomade karjatamise tarkustega tutvust teha, roopilli meisterdada ja karjasemänge mängida.

 

Kolga talu – teatri- ja õieõu

Emadepäev on peagi ukse ees. Mis oleks emale parem kingitus kui lapse istutatud lilleke? Tule ja tee käed mullaseks, pane seeme potti, võta koju kaasa ning hoolitse taimekese eest nii, et sellest kasvaks ilus lill!  

Kell 12, 13, 14 ja 15 Are Uderi õpetlik lasteetendus „Lopi ja Lapi" Fr. R. Kreutzwaldi jutu ainetel.

 

Roosta talu – kevadised talutoimetused

Roosta talus on kibekiired ajad. Peremees on lõpetanud sõnnikuveo ja kevadkünni, nüüd on tarvis külvamiseks valmistuda. Naispere peab tööst mustad rõivad puhtaks küürima ning sulane saunaahju kuumaks kütma. Peretütred on ametis aida koristamisega, sest suure kauplemisega on saadud vanematelt luba aita magama minna. Elevust on palju, sest laupäeva õhtul on oodata ehalkäijaid.

 

Jüri-Jaagu talu  talgupäev

Noored mehed on kogunenud Jüri-Jaagu tallu, et talgute korras lammastele varjualune ning küülikutele puur valmis teha. Töö kõrvalt ei ole märkamata jäänud ka üleaedsed aida ümber askeldavad naabritüdrukud, sestap kipuvad noormeeste mõtted vägisi laupäevase ehalkäimise peale minema.

Vanaperenaine valmistab suveköögis pajarooga, et meestel ramm töö juures otsa ei saaks.

 

 

KUIDAS VABAÕHUMUUSEUMISSE JÕUDA?

Autoga: tasuta parkimine nii tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas) kui ka muuseumi peavärava parklas.

Ühistransport: muuseumi väravasse toovad bussid nr 21 ja 21B. Muuseumist kesklinna suunas viivad bussid nr 41 ja 41b. Bussid nr 22, 42 ja 43: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

 

TOETAJAD JA KOOSTÖÖPARTNERID: 

Tere, Eesti Kultuurkapital, EGGO, A Le Coq