Kadripäev

  • Tavapilet 8 €

    Sooduspilet 6 €

    Perepilet 16 €

25. november 2018

kell 11 - 15

 

Kadripäev tähistab eestlaste rahvakalendris tubaste tööde algust. Sellel päeval riietuvad kõik, nii mehed kui naised, kaunitesse valgetesse riietesse, värvivad põsed punaseks ja käivad kodust kodusse kadrisanti jooksmas ning karjaõnne soovimas. Eesti Vabaõhumuuseumis saab teada kadritarkusi: meisterdada kadripatsi, tutvuda kommete ning pühadetoitudega. Tulemata ei jää kadrisandidki!

 

Sepa talu

Talurahvale on teada asi, et kadrilaupäeval käivad kadrisandid talust talusse peaasjalikult naispere tööde järge kontrollimas ja lahkele perele karjaõnne ning tervist toomas. Perenaine-peretütar lasevad näppudel kiiresti käia – kadridele tuleb ju midagi ette näidata. Villatööd on vaja ära teha, et saaks kangast kududa ja perele sokid jalga ning kindad kätte. Kadripäeval on ketramine keelatud!  

 

Kuie kool

Külakoolis saavad tulevased kadrisandid teha läbi kadrikoolituse, kus õpetatakse õigeid kadrikombeid. Miks kadri ukselt uksele käib? Milliseid laule ta laulab? Mida pererahvalt küsib ja mida neile soovib? Kõikidele tublidele õppuritele väljastatakse kadritunnistus, millega saab minna Pulga tallu kadrisanditamiseks valmistuma.

Köögis õpetab koolmeistri proua lõngast lambakese meisterdamist. Toovad ju kadrid just lambaõnne!

 

Lau külapood

Kadrid hakkavad sajatama, kui neid tuppa ei lasta või neile ande ei anta. Poemamma käest saab soetada anniks kadrisantidele või endale põskepistmiseks magusaid kompvekke.

 

Pulga talu

Pulga talus käib suur sagimine, sest kadrisandid valmistuvad jooksma minekuks. Selleks lepitakse kokku, kes missugust osa täidab, ehitakse end, tehakse hääleharjutusi, korratakse laule. Kuna kadripere otsib ka uusi liikmeid, saab iga soovija sanditamises kaasa lüüa.

Rehetoas õpetab perenaine ehtsat kadripatsi punuma.

 

Kutsari talu saun

Sauniku pere ootab külla kadrisante, et need tulevaks aastaks ikka hääd lambaõnne tooksid. Tubli perenaine askeldab lee ümber, peremees meenutab, kuidas tema lapsepõlves kadripäeva peeti.

Laual on keedetud kana, mille luud pärast lambalauta maetud saavad – vanaema olla rääkinud, et utekesed nõnda paremini kosuvad.

Kas on juba ukse taga kuulda kadrisantide laulu?

 

Härjapea talu

Võide küla neiud on uuest Maalehest lugenud imelugusid, kuidas Pariisis kadripäeva peetakse. Kujutage vaid ette – sel päeval käivad prantsuse neiud mööda linna ringi ilusate aga kummaliste kübaratega ning musutavad vastutulevaid mehi! Neid eeskujuks võttes on otsustatud korraldada seltsimaja kadrikarneval sel aastal just Prantsuse moe järgi. Nii on  kogunetud Härjapea tallu, et põnevaid peakatteid meisterdada.

Perenaine valmistab köögis küpsiseid, mida on hea külalistele pakkuda.

 

Kolu kõrts

Vanalinna Muusikamaja folgiring Veerik  kutsub laulumänge mängima kell 13.00 ning 14.00.

Talli seintel saab imetleda Haabersti lasteaedade poolt valmistatud kadrimaske ja põnevaimale maskile ka oma hääle anda. Kell 14.30 kuulutatakse välja kõige vahvam kadrimask.

Kolu kõrts pakub kehakinnituseks erinevaid kadripäevaroogasid.

 

 

NB!

PILETID ON MÜÜGIL KA PILETILEVIS.