Jüripäev

23. aprill 2015

Jüripäev on eestlaste rahvakalendris tähistanud kevadtööde algust ja suurt kolimist. Jüripäevast asusid taludesse oma kompsudega peremeestele põllutöödele appi kaubeldud sulased ja teenijad. Tavaliselt kulus see päev uue kohaga tutvumiseks.

Nõnda on ka Eesti Vabaõhumuuseumis. 23. aprillil avame hooaja ja anname talveunes olnud talud üle suvistele perenaistele ja -meestele.

 

Sassi-Jaani talus

12.00-17.00

Rammuproov

Vanasti oli taluperemeestel vaja kindel olla, et suvistel abilistel - sulastel ja tüdrukutel - rammu jätkuks raskete põllutööde tegemiseks.

Sassi-Jaani talus saab proovida sulase leivakoti kaalumist.

Proovi, kas oleksid 150 aastat tagasi taluperre suiliseks sobinud. Kõige tublimale leivakoti kaalujale auhind!

 

Köstriaseme talus

12.00-17.00

Majaõnne tagamine ja säilitamine.

Vanal ajal ei olnud oluline vaid oma majapidamise puhastamine tolmust. Tähtsaks peeti ka, et talus valitseks “hea vaim”. Köstriaseme talu perenaine räägib, millega suitsutada ruume, et puhastada maja ja tõrjuda kurje jõude ning kuidas majaõnne hoida.

 

Härjapea talus

12.00-17.00

Tänapäeval räägitakse üha enam kodukeemia kahjulikkusest. Tihtipeale arvatakse, et vaid värvilistes pakendites ja tugeva lõhnaga puhastusvahendid suudavad kodu läikima lüüa. Siiski näitab ajalugu vastupidist. Vaatamata sellele, et 1930. aastatel kasutati kodude koristamisel eelkõige looduslikke vahendeid, läikisid talud kui prillikivid.

Härjapea naispere võtab jüripäeval ette suurema koristamise ja tutvustab vanu häid nippe, kuidas koduses majapidamises puhtust luua ja säilitada.

 

Kuie koolis

12.00-17.00

Jüripäevaks pidid talulastel koolitükid selged olema. Kuie kooli perenaine kontrollib teadmisi. Kas olete lugemise, kirjutamise ja rehkendamise talvega ikka selgeks saanud?

Kolu kõrtsis saab mõnusasti keha kinnitada ja Lau poest head-paremat osta!

 

Suvehooaja esimese päeva puhul on sissepääs tasuta!