JÕULUKÜLA

  • Tavapilet 8 €

    Sooduspilet 5 €

    Perepilet 16 €

17. - 18. detsember 2016, kell 11-16

Käes on aeg, mil päev käib oma kõige lühemat sammu. Vaevu üle silmapiiri tõusnud päikeseketas hakkab end kohe unele sättima, mähkides teed ja õued vaiksesse hämarusse. Jõuluööl ei ole aga valgusest puudust – öö läbi põlevad küünlad, et näidata koduteed lähedastele, kutsuda koju käima esivanemate hinged ning peletada eemale kuri ja õnnetused. Ehkki käredamad pakased ja tugevamad tuisud seisavad alles ees, siis talve pimedaimas ajas peitub kindel lootus ja teadmine: siitpeale hakkab päev kukesammu võrra pikemaks venima!

Eesti Vabaõhumuuseumiski kutsuvad pühade ajal valged aknad külalisi lähedalt ja kaugelt sisse astuma ja osa saama sajanditagustest jõululugudest Eesti külas. 

 

Sassi-Jaani talu – kinkimise aeg

Kõiki kingijahtijaid ootab Sassi-Jaani talu rehetoas väike jõululaat, kust võib leida südamesoojusega vürtsitatud kodumaist käsitööd!

Suveköögis peletab talvist külma soe tee, mida keedavad lõkke peal Eesti Vabaõhumuuseumi Sõprade Seltsi liikmed!

 

Köstriaseme talu – laulu- ja mänguaeg

Pimedate ilmade saabumisega oli talurahval viimaks mahti tubasemad tegemised ette võtta, kuid alles suurte pühade tulekuga võis laulust ja mängust tõeliselt mõnu tunda! Rehetuppa on kogunenud rahvast omast talust ja kaugemalt, et lasta laulul kõlada. Perenaine valmistab Läänemaale omast jõulukaunistust – krässi.

 

Lau külapood – heade soovide aeg

Poes on jõulude eel kiired päevad. Ükski kingituste või pühadekaupade nõutaja ei pea tühjade kätega jääma! Külapood pakub laia valikut koloniaalkaupu, maiustusi ja jõulukraami! Lisaks saab soetada pühadekaarte ja kirjamarke, et südamlikud jõulusoovid samas posti panna!

Külapoe elutoas meisterdatakse Poe-Liisi juhatusel vanaaegseid jõulukaunistusi.

 

Kuie koolimaja – pidulik aeg

Koolimajas tehakse ettevalmistusi jõulupuu pidamiseks. Kuna jõulupeo pidamine on maal alles hiljutine komme, siis on ootusärevus eriti suur - nii mõnigi laps näeb kaunilt ehitud kuusepuud esimest korda!

Koolipreili harjutab jõululaulude saatmist harmooniumil ja tal on äraütlemata hea meel, kui külalised kaasa laulavad! Köster tutvustab lastele „liikuvaid pilte“ ja igaüks saab peo tarbeks lastele mänguasja valmistamises kaasa teha.

 

Sepa talu – valguse aeg

Pisike küünlake jõulutulega pidi põlema ka kõige vaesemates ja väiksemates taludes. Sepa talus valmistatakse lambarasvast küünlaid, et pikkade pühade ajal silmavalgust jätkuks.

 

Härjapea talu – armastuse aeg

1938. aasta jõulud on elevust täis – lisaks pühadele on oodata ka pulmi! Aino on süüdanud Elmari südames leegi ning pühadeaeg on täidetud pulmaeelse sagimise ning peomeeleoluga! Köögis valmistatakse piduroogasid ja pühadetoite!

 

Pulga talu – pere aeg

Vanasti usuti, et jõulupühade ajal peab küünal toas põlema ka siis, kui pererahvas kirikusse läheb, sest valgustatud tuppa ei saavat Vanatühi sisse kippuda. Söögilaud jäi kojukäivate hingede jaoks kaetuks terveks ööks, samal ajal kui pererahvas mõnusalt õlgedel pikutas. Pulga talu pererahvas veedab jõulupühad mängides ja üheksa korda öö jooksul piduroogadega maiustades.

 

Nulli-Maie saun Härjapea-Kutsari talus – imede ja nõiduste aeg

Saunanaine Nulli-Maie teab, et jõuluöö ja pühadeaeg on soodus kõiksugu ennustamisteks ja nõidusteks. Nulli-Maie tervitab oma kehvas saunikumajas külalisi ja jagab oma tarkusi ka nendega, kes päevavalgel muidu ebausukombeid ehk ei usu.

 

Sutlepa kabel – pühalik aeg

Jõulurõõmu toovad kaunid koorikontserdid

Laupäeval, 17. detsembril

Kell 12.00 Meero Muusiku laululapsed ja Mirjam Dede (kontsert 30 min)

Kell 13.30 Meero Muusiku laululapsed ja Mirjam Dede (kontsert 30 min)

Kell 15.00 ITL segakoor

 

Pühapäeval, 18. detsembril

Kell 12.00 Tallinna Saarlaste Segakoor

Kell 13.30 Tallinna Saarlaste Segakoor

Kell 15.00 Jõulupalvus. Teenib õpetaja Toomas Paul

 

Kolu kõrts – külluse aeg

Kolu kõrts pakub kehakinnituseks mõnusalt maitsvaid pühaderoogasid!

 

Setumaa eluolust saab aimu Vanatalos ja peipsiveere omast vanausulise Petšonkini kalurielamus. Neis paigus tähistatakse jõulupühi tänini vana kalendri järgi, nii tähistame ka meie neis taludes jõule alles 7. jaanuaril! Vaata rohkem siit

 

 

******

KUIDAS MEIENI JÕUDA?

Autoga: tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas.

Ühistransport: muuseumi väravasse toovad bussid nr 21 ja 21B. Muuseumist kesklinna suunas viivad bussid nr 41 ja 41b. Bussid nr 22, 42 ja 43: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

City Tour: sinise liini bussid peatuvad muuseumi peavärava ees. Sõiduajad: www.citytour.ee.

 

TOETAJAD JA KOOSTÖÖPARTNERID:

Rahvakultuuriansambel Leigarid lauluring, Eesti Vabaõhumuuseumi Sõprade Selts, AS Haljas, A le Coq