JÕULUKÜLA

  • Tavapilet 8 €

    Sooduspilet 6 €

    Perepilet 16 €

15. - 16. detsember 2018 

kell 11-16

 

Ametmeeste jõulud

Jõulud on meie armsaimad pühad, mida ootavad nii suured kui väikesed.

Kõigil aga ei tule jõulud ühtmoodi. Nii mõnelgi ametmehel möödub jõuluaeg kiire töö tähe all. Koolmeister peab lastele jõuluevangeeliumi ja -laulud selgeks õpetama, pastoriproual tuleb kirik teenistuseks valmis seada, poemamsel vaatab, et kõigile soovijatele kaupa jätkuks, vallavanema pere kannab hoolt, et vaesemale vallarahvalegi jõuluroog lauale saaks. Tule ja saa osa erinevate ametmeeste toimekast jõuluajast rohkem kui 100 aastat tagasi!

 

Sassi-Jaani talu

Jõululaat

Mis oleks üks jõuluküla ilma jõululaadata? Kaunist käsitööd ja väikesi kingitusi lähedastele saab soetada Sassi-Jaani rehetoas. Suveköögis pakub sooja teed Eesti Vabaõhumuuseumi Sõprade Selts.

 

Köstriaseme talu

Metsavahi pere jõuluaeg

Pühade eel valmistab metsavaht metsloomadele söödasõime, et talvel oleks ka neil elukene pisut kergem. Paraku ei saa ta ka oma põhitööd – metsa valvamist – unarusse jätta, sest nii mõnigi võib mõisametsa vargile kippuda. Metsavahi naine meisterdab pühadeks jõulukrooni ning õlgedest kaunistusi.

 

Pulga talu

Talupere jõulud

Pulga perel on jõulude eel käed-jalad tööd täis. Puutööd armastav peremees meisterdab laternaid, mida on vaja hämaral ajal nii toas kui õues talitades. Vanaperenaine valmistab tanguvorste, mis kuuluvad kombekohaselt meie jõululauale. Külla on tulnud mõisas teeniv peretütar, kes teab pajatada mõisaelust ja sealsetest kommetest.

 

Härjapea talu

Vallavanema pühad

Köögist õhkab mõnusat piparkoogihõngu, elutoas krabisevad paberid – vallavanema peres valmistatakse pühaderoogasid ning pakitakse kingitusi kogukonna vaesematele liikmetele. Kogu perega minnakse jõulukinke ja -kosti viima oma küla kehvematele, et neilegi pühaderõõmu teha.

 

Härjapea talu saun

Jõulud vaestemajas

Vaestemajas särisevad pannil jahukäkid, sest see on kõik, mida siinsed elanikud endale lubada saavad. Ent jõulude ajal toob vallavanema pere vaesele rahvale üllatuseks söögipoolist ja kingitusi. Paraku võivad mõned neist täiesti arusaamatuks osutuda

 

Aarte kaluritalu

Kaluripere jõulud 

Salapiiritusevedajatel tuleb hooaja lõpus oma vahendid korralikult ära pakkida ning peita, et mitte piirivalvele vahele jääda ning et kevadel oleks need kohe jälle käepärast võtta. Mehed on toonud Soomest paremat kraami, millest perenaise abiga jõuab õhtuks üht-teist ka jõululauale.

 

Sutlepa kabel

Vabaõhumuuseumi väike pühakoda on jõuludeks ehitud, on tunda kuuse- ja küünlalõhna ning kuulda jõululaule. Pastoriproua sätib kiriku jõulukontsertideks ja jumalateenistuseks valmis.

Laupäev 15. detsember

Kell 12.00 Nõmme Pärimuskool

Kell 13.00 Kammerkoor Crede

Kell 14.00 Prantsuse Lütseumi Poistekoor

Pühapäev 16. detsember

Kell 12.00 Eesti Kunstiakadeemia Kammerkoor

Kell 13.00 Tallinna Saarlaste Segakoor

Kell 14.00 Noarootsi Gümnaasiumi koor luutsinapäeva programmiga

Kell 15.00 Jõulupalvus

 

Lau külapood

Poemamsli pühadesagin

Väikses külapoes on tunda ärevat jõulusaginat. Kaup vajab riiulitesse sättimist ja pakkimist, sest pühade eel on rohkesti kundesid oodata. Samas jõuavad poemamslid tulistelt ka daamide soengumoodide üle vaielda. Avatud on postkontor, kus saab omad jõulu- ning uusaastasoovid teele panna. Poest on võimalik osta maitsvat kraami ja kingitusi nii jõulumehe kotti kui kuuse alla panemiseks.

 

Kuie kool

Koolmeistri jõulud

Koolmeister õpetab lastele pühadelaule ja -salme ning jõuluevangeeliumi. Köögis valmistab köstriproua koos lastega kirikule kaunist jõulusõime, mille lemmiktegelasi on võimalik ka ise meisterdada.

 

Sepa talus

Sepa pere jõuluaeg

Külasepp teeb usinasti tööd, et regi saaks kirikusse sõiduks rautatud. Selle kõrvalt leiab ta aega ka õnnemüntide löömiseks. Tule ja tao endale üks tõeline õnnemünt! Sepa eit koos oma õega tegeleb aga igasuguste ennustuste ja nõidustega.

 

Setu talus ja peipsivene majas tähistatakse jõule vana kalendri kohaselt 6. ja 7. jaanuaril. Eesti Vabaõhumuuseumis saab nende jõulukommetega põhjalikumalt tutvuda 5. jaanuaril. Sellegipoolest on mõlema majapidamise uksed ka sel nädalavahetusel avatud.

Setu talus tutvustatakse Eesti vähemusrahvuste pühadekombeid

Peipsivene majas saab tutvuda vanausuliste teejoomise traditsiooniga.  

 

Kolu kõrts

Soe ja hubane Kolu kõrts pakub maitsvaid jõuluroogasid!

 

Jõulukuused

Värava lähedal asuvast Härmoonikumi majakesest on võimalus soetada omale Eestimaist päritolu jõulukuusk. 

 

 

TOETAJAD JA KOOSTÖÖPARTNERID:

SA Eesti Meremuuseum, A le Coq

 

KUIDAS MEIENI JÕUDA?

Autoga: tasuta parkimine nii muuseumi peavärava parklas kui ka tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).

Ühistransport: muuseumi väravasse toovad bussid nr 21 ja 21B. Muuseumist kesklinna suunas viivad bussid nr 41 ja 41b. Bussid nr 22, 42 ja 43: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.