JÕULUKÜLA

  • Tavapilet 8 €

    Sooduspilet 6 €

    Perepilet 16 €

16. - 17. detsember 2017

kell 11:00 - 16:00

JÕULUAEG - TOOMAPÄEVAST KOLMEKUNINGAPÄEVANI

„Kas on luba jõulul sisse tulla?“ küsis ukse taga õlgi süles hoidev sulane. „Jah, on!“ vastas pererahvas, mille peale sulane õled tuppa tõi. Nii algasidki jõulupühad...

Tänapäeval jõuludest rääkides mõtleme me tihti just jõululaupäeva ja esimest jõulupüha. Vanarahvakalendri järgi aga kestavad jõulupühad üle kahe nädala alates toomapäevast 21. detsembril kuni kolmekuningapäevani 6. jaanuaril. Tutvustamaks jõuluaja erinevaid tähtpäevi ja nendega seonduvat kombestikku, on vabaõhumuuseumi külarahvas avanud oma talude ja majapidamiste uksed, et jagada vanu pühadetraditsioone kõigi külastajatega!

 

TEGEVUSED TALUDES 16. JA 17. DETSEMBRIL

 

LAU POOD

3. ADVENT

On 1938. aasta 3. advent, pühadeootuse aeg. Süüdatud on kolmas advendiküünal ning jõuludeks valmistumine on juba alanud. Lau poepreilid on pühadeks sortimenti suurendanud, et iga ostja leiaks soovitud kingituse. Pakkumisel on erinevad maiustused, portselannõud, kleidiriie ja palju muud põnevat. Avatud on ka postkontor, et soojad jõulu- ja uusaastasoovid õigeks ajaks pere ja sõpradeni jõuaksid. Elutoas on kokku tulnud kohalik naisselts, et pühadeks orbudekodule jõulukaunistusi valmistada.

 

KÖSTRIASEME TALU

TOOMAPÄEV 

Rahvakalendris tähistab just toomapäev* jõuluaja algust. Siis alustati suuremate ettevalmistustöödega pühadeks. Köstriaseme talu pererahvas on lõpetamas suurpuhastust ning asunud jõuluroogasid valmistama. Vanaperenaine topib tanguvorste ja köstriproua meisterdab jõulukroone ja õlest kaunistusi. Köstrihärra juurde on aga saabunud noorpaar, kes tahaks enne jõule leerikooliga lõpule saada, et veel selle aasta sees abieluranda sõuda.

* Toomapäev on 21. detsembril

 

PULGA TALU

JÕULULAUPÄEV

Pulga talus on õled jõululaupäeva* hommikul tuppa toodud ja kroonid lakke riputatud. Aknad on kurja silma eest kinni kaetud ning Piibel lauale asetatud. Laud on jõuludele kohaselt toidu all lookas ning õueserval köeb saun. Sel pimedal õhtul on Kontonite pere valmis aasta tähtsamaid pühi pidama.

*Jõululaupäev on 24. detsembril

 

HÄRJAPEA TALU

ESIMENE JÕULUPÜHA* 

1925. aasta lõpuks möödub juba pea aasta sellest, kui Härjapea vanim perepoeg August talu oma isalt päris. Need on tema esimesed jõulud Härjapea peremehena! Paraku pole August veel jõudnud tagasi Narvast, kuhu ta läks talukaupa müüma. Pererahvas ootab murelikult, olles katnud jõululaua ja süüdanud küünlad kuusel. Köögis valmivad piparkoogid ja moodsad piduroad ning tagatoas juhendab peretütar pisemaid, kuidas valmistada lauakaunistusi. Koos tuletatakse meelde vanu jõululaule. Keegi aga ei tea, et Augustil on üllatus varuks - õuel ootab õiget hetke jõulumees!

*Esimene jõulupüha on 25. detsembril

 

KUIE KOOL

NÄÄRID*

Juba kooliaasta alguses otsustasid Kuie kooli õpetajad korraldada koos lastega lõbusa näärikarnevali, et võtta vastu 1976. aasta. Selleks, et sulanduda rebaste, jäneste ja muude heade loomade sekka, kutsub pioneerijuht kõiki üles endale maski meisterdama. Muusikaõpetaja on valmistanud ette lõbusa laulude ja mängudega eeskava ning tulemata ei jää ka näärivana!

*Näärid on 31. detsembril

 

SEPA TALU 

KOLMEKUNINGAPÄEV

Käes on kolmekuningapäev*. Nüüd, kui jõuluaeg on lõppemas, tuleb jõulukuusk välja viia ja jõuluehted ära panna. Kombe kohaselt ei sobi enam head uut aastat soovida. Setumaalt pärit perenaine ja sepa vanatüdrukust õde jätavad pühadeajaga hüvasti, süües veel viimaseid jõulutoite ning kõneldes lõppeva jõuluaja tähistamisest, nähtud jõulusokkudest ja näärikurgedest. Sepp ise aga toimetab sepikojas, et valada õnne ja ennustada uut aastat.

*Kolmekuningapäev on 6. jaanuaril

 

SETU TALUS JA PEIPSIVENE MAJAPIDAMISES tähistatakse jõulupühi vana kalendri järgi 6. ja 7. jaanuaril. Sellegipoolest on mõlema maja uksed avatud ja pererahvas ootab külalisi. Tule ja vaata, mida tehakse setude ja peipsivene vanausuliste juures ajal, mil eestlased jõule peavad!

 

SUTLEPA KABEL

Vabaõhumuuseumi küla väikesest pühakojast on kosta jõululaule. Laupäeval kell 13.00 saab Eesti Vabaõhumuuseumis esmakordselt osa luutsinapäeva kommetest Noarootsi Gümnaasiumi koori etteastes!

Laupäeval, 16. detsembril

Kell 12.00 Pelgulinna Gümnaasiumi segakoor

Kell 13.00 Noarootsi Gümnaasiumi koor tutvustab luutsinapäeva

Kell 14.00 Eesti Kunstiakadeemia Kammerkoor

Kell 15.00 Tallinna Prantsuse Lütseumi poistekoor

Pühapäeval, 17. detsembril

Kell 12.00 Tallinna Nõmme Folgiring

Kell 13.30 Tallinna Saarlaste Segakoor

Kell 15.00 Jõulupalvus

* Luutsinapäev on 13. detsembril

 

SASSI-JAANI

Mis oleks üks jõuluküla ilma jõululaadata? Kaunist käsitööd ja väikesi kingitusi lähedastele saab soetada Sassi-Jaani rehetoas. Suveköögis pakub sooja teed Eesti Vabaõhumuuseumi Sõprade Selts.

 

KOLU KÕRTS 

Soe ja hubane Kolu kõrts pakub maitsvaid jõuluroogasid! Lisaks jõulupidude korraldamisele pakub Kolu kõrts ka jõulupakke nii suurtele kui väikestele.

 

 

Piletid müügil Piletilevis ja Silverticketis

 

KUIDAS MEIENI JÕUDA?

Autoga: tasuta parkimine nii muuseumi peavärava parklas kui ka tagumises

parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).

Ühistransport: muuseumi väravasse toovad bussid nr 21 ja 21B. Muuseumist

kesklinna suunas viivad bussid nr 41 ja 41b. Bussid nr 22, 42 ja 43: sõita kuni

Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed.

Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

 

TOETAJAD JA KOOSTÖÖPARTNERID: 

AS Haljas

Kullo teatriring

A. Le Coq

Maks&Moorits