JÕULUKÜLA. Jõuluuskumused ja imed läbi sajandite

  • Tavapilet 12 €

    Sooduspilet 10 €

    Perepilet 25 €

14. - 15. detsember 2019, kell 11-16

 

NB! Pärast Jõuluküla on võimalik sama piletiga nautida liikuvat video- ja valgusetendust Pööriöine pulmapidu

 

Jõulupühade tähistamine on pikkade sajandite jooksul muutunud – paganlikud kombed on segunenud kristlikega, vanad rahvatraditsioonid uute läänelike mõjutustega. Erinevatel aegadel on jõuluööl koju oodatud esivanemate hingi, võetud ette õnnetoovaid kombetalitusi, jutustatud lugusid Jeesuslapsest ning oodatud jõuluvana või päkapikke. On usutud jõuluimesse.

Vabaõhumuuseumi Jõulukülas võid osa saada eri aegadel elanud perede jõulutundest, uskumustest ja kommetest.

 

1) Sassi-Jaani talu –  päkapikumäng ja tingel-tangel

Tänapäeva kaubanduskeskustest tuttav jõuluaegne sagin, vilkuvad jõulutuled ja lakkamatult kõrvu kostev muusika on jõudnud otsapidi ka Jõulukülla. Need mõjuvad kui moodsa aja virvatuled. Sassi-Jaani talu on jõuluehtes ning siia on peitu pugenud päkapikud. Kui leiad nad üles, saad jõulumemme käest tasuks maiustusi. Rehemajas toimuvalt jõululaadalt saab osta kauneid kingitusi Eesti käsitöömeistritelt. Suveköögis pakub sooja teed Vabaõhumuuseumi Sõprade Selts.

 

2) Köstriaseme talu – jõulud köstri peres

Juba sajandeid tähistatakse jõule kui Jeesus Kristuse sünnipäeva. Köstriaseme peres valitseb harras meeleolu. Köstrihärra valmistub jõulujumalateenistuseks. Siin saab kuulda Jeesuslapse sünnist, jõulude sõnumist ja jõuluimedest. Rehetoas saab valmistada õlgedest jõulukaunistusi.

 

3) Härjapea talu  „Näärimees on juba teel!“

Nõukogude ajal olid jõulud kui usupüha põlu all ning nende tähistamine riiklikult piiratud, jõulupühad olid tavalised tööpäevad. Seetõttu tähistati paljudes peredes lõbusa peoga pigem vana-aasta õhtut. Härjapea talus on tunda aastalõpu elevust – pere on koos, kuusk ehitud, pidulaud kaetud, šampus külmas. Keda veel pole, on Näärimees…

 

4) Nulli-Maie saun – pimeda pööriöö uskumused

Et kargel jõuluõhtul natukenegi sooja saada, kütab vaene kehvikupere sauna ning pajatab põnevaid ja natuke kõhedaid muistseid lugusid talvisest pööriööst. Siin saab kuulda vanapaganast, tontidest ja kodukäijatest, kes kõik on samuti pühadeajal liikvel.

 

5) Pulga talu – jõulud vanas rehetares

Rehetare on soojaks köetud, jõulukroonid lakke riputatud ja pühadelaud kaetud. Vanu jõulukombeid austav pererahvas on õled tuppa toonud ja valmistub väärikalt talvepühi tähistama. Siin tutvustatakse vanu jõulukombeid ja jagatakse näpunäiteid, kuidas oma peret kurja eest kaitsta.

 

6) Kuie kool – esimene jõulupuu 1887

Kuie uus koolmeister on korraldanud jõulupuu valla vaestemaja elanikele, et härdameelsetele vaesekestele natukenegi jõulurõõmu pakkuda. Koos lauldakse kauneid jõululaule, kaunistatakse jõulukuuske ja jagatakse kingitusi. Vallavaeste jaoks on see õhtu kui tõeline ime.

 

7) Lau pood – kingituste ja heade soovide aeg

1930. aastatel läheb nii maal kui linnas üha enam moodi jõulukingituste tegemine. Lau külapoe mamslid panevad välja uut jõulukaupa ja annavad häid soovitusi, mida pühadeks lähedastele kinkida. Uudisasjana on saabunud värske valik imekauneid postkaarte ning avatud on postkontor. Elutoas saab ka ise jõulukaarte valmistada ning need heade soovidega kohe teele panna.

 

8) Sepa talu –  kui teaks, mida uus aasta toob…

Pikad pühad, eriti jõulu- ja nääriöö on hea aeg ennustamiseks ja tuleviku mõjutamiseks. Sepa talu peretütred on küla peal tuntud kui head ennustajad, emalt on nad õppinud natukene nõidustki. Neid tarkusi jagavad nad kõigile uudishimulikele, kes julgevad tuppa astuda. Ega Sepa peremees oma naisperest kehvem ole, tema kutsub kõiki soovijaid sepikotta õnne valama.

 

9) Sutlepa kabel:

Vabaõhumuuseumi väikeses pühakojas kõlavad kaunid jõululaulud.

Laupäev

Kell 12.00 Prantsuse Lütseumi lastekoor

Kell 13.00 Kammerkoor Crede

Kell 14.00 Nõmme Pärimuskool

Kell 15.00 Eesti Kunstiakadeemia kammerkoor

Pühapäev

Kell 12.00 Tallinna Saarlaste Segakoor

Kell 14.00 Peeteli kammerkoor esineb luutsinapäeva kavaga

Kell 15.00 Jumalateenistus, teenib Toomas Paul

 

10) Kolu kõrts

Kõrtsis on võimalik jalga puhata ja maitsvaid pühaderoogasid nautida.

 

11) Setu talus ja peipsivene majapidamises tähistatakse jõulupühi vana kalendri järgi 6. ja 7. jaanuaril. Eesti Vabaõhumuuseumis saab nende jõulukommetega põhjalikumalt tutvuda 4. jaanuaril. Vaata lähemalt Svjatkad ja talvised talsipühad.

 

Sponsorid –          

 

 

Pärast Jõuluküla on võimalik sama piletiga nautida liikuvat video- ja valgusetendust Pööriöine pulmapidu

 

 

Kuidas vabaõhumuuseumisse jõuda?

* Autoga tulles tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas ja Töökmani parklas (200 m enne peavärava parklat).

* Ühistransport: bussid nr 21 ja 21B väljuvad Balti jaamast ja kesklinnast (nt Vabaduse väljakult) ning peatuvad muuseumi peavärava ees; bussid nr 22, 42 või 43 kesklinnast: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Tagasi linna viivad bussid nr 41 ja 41B muuseumi peavärava vastast. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

 

Jõuluküla teekond muuseumis: