JÕULUKÜLA "Jõulud kodus, jõulud võõrsil"

  • Tavapilet 8€

    Sooduspilet 5€

    Perepilet 16€

19.-20. detsember 2015, kell 11-16

Kõigi meie elus tuleb varem või hiljem ette aegu, kui me ei saa olla pühade ajal kodus ja pere keskel. Olgu põhjuseks ärireis, kauge koolitee või pealesunnitud eemalolek, pühad ei hooli kiirest ajast ega rändudest. Jõulud saabuvad oma vaikse pehme paitusega igal aastal, küsimata, kas viibid kodus või võõrsil. Nad tulevad küünlasära ja koduse tundega isegi siis, kui neid saab tähistada vaid oma südame sügavas sopis. Jõulud on tunne ja mõte kodust, lähedastest ja koosolemisest. Pühad tulevad, kui lased neil tulla!

Eesti Vabaõhumuuseumi jõuluküla viib külastajad ajas tagasi möödunud sajandi hetkedesse ja vaatleb, kuidas inimesed on jõulupühi tähistanud erinevates oludes.

 

Köstriaseme talu

Rentnikul on raske oma talu pidada ja mõisnikule meele järele olla, nii ei ole ime, et kauge maa kutse ahvatlev tundub. Peremehe vend on aastate eest võtnud ette seiklusliku tee Kanadasse, et seal uudismaa ülesharimise hinnaga endale talu rajada. Kodumaale saadetud kirjas kutsub ta ka venda enda jälgedes käima.

Pulga talu

Rehetare on soojaks köetud, pühadelaud kaetud, jõulukroonid lakke riputatud. Vanaaegseid jõulukombeid au sees hoidev pererahvas on õled tuppa toonud ja valmistub jõuluõhtul seitse korda sööma. Koju on käima tulnud ka linnas elav peretütar, kel kaukas nii hämmastavad lood suure linna elust kui ka kodustele head-paremat.

Pulga talu tagune küün

Kui saabusid pühad, tuli metsavendadel neid punkris vastu võtta. Ometi olid mehed valmis eluga riskima, et vahel harva oma lähedasi näha. Lähedasse tallu oma silmarõõmu vaatama siirduva metsavenna lootused üürikeseks rõõmsaks pühadehetkeks luhtuvad, kui halva üllatusena tuleb märguanne punaste luusimisest ümbruskonnas ning mees on sunnitud lähedalasuvast küünist varju otsima kuniks õhk puhas.

Metsavenna pühadeloo lõpplahendus saabub 20. detsembril kell 14.00 Härjapea ja Pulga õuel. Koostöös sõjaajaloo klubiga Front Line.

Härjapea talu

Nõukogude võimu esimesel kümnendil oli eluasemepuudus väga terav. Vähegi suuremas elamises tuli tube jagada mitme pere vahel ja külg-külje kõrval pidid elama võhivõõrad inimesed oma erinevate eluviiside ja kommetega. Sageli elas ühes kitsukeses toas koos terve perekond. Enne jõule tuleb pererahval ootamatult majutada uut kolhoosi partorgi.

Lau külapood

Külapoel on enne jõule kiired ajad – kingitusi ja pühadelauale head-paremat jahtivad kunded on teretulnud! Poe kõrvalruumides asuvas korteris valmistutakse jõuludeks ja kuulatakse hiljuti Brasiiliast tagasi Eestisse emigreerunud sugulase jutte. 

Kuie kool

Orbudekodu kasvandikud valmistuvad pühadeaegseks tänukontserdiks, mis peetakse annetajate ja toetajate auks.

Sepa talu

Siberisse asumisele saatmine oli suur tragöödia, kuid elu tahab elamist – karmides oludes said paljud eestlased visa töö ja vaevaga aastatega oma eluolu parandada. Sündisid lapsed, käisid kooliski. Kui saabus aeg otsustada, kas naasta kodumaale, ei olnud vastus alati sugugi ühene.

Peipsivene maja

Peipsiäärsed vanausulised asusid Eestisse elama juba 17. sajandil. Läbi aastasadade on väike rahvakild säilitanud oma kultuuri ja kombed. Jõule peetakse vana kalendri järgi. Kuuma samovaritee kõrvale räägitakse tulijaile jutte vanausuliste ajaloost ja kultuurist.

Setu talu

Vanatalo on pärit Setumaalt Lõkova külast, paigast, mis nüüdseks on jäänud Vene Föderatsiooni aladele. Nagu Setumaa hümngi ütleb, on tegemist rahvakilluga, mis asub kahe ilma veerel. Oma keelt ja kultuuri hoitakse alal uhkelt ja hea meelega ja isegi kodust kaugel.

 

Sutlepa kabeli koorikontserdid

Laupäeval, 19. detsembril

12.00 Tallinna Saksa Gümnaasium

13.30 Tallinna Saksa Gümnaasium

15.00 Tallinna Saarlaste Segakoor

Pühapäeval, 20. detsembril

12.00 Naiskoor Ilo

13.30 Nõmme Folgiring

15.00 Jõulupalvus. Teenib õpetaja Toomas Paul, laulab Eesti Vabaõhumuuseumi Segakoor

 

Toit, jook ja kingikiirabi:

Väike jõululaat leiab aset Sassi-Jaani talu rehetoas, suveköögis pakub aga sooja teed Eesti Vabaõhumuuseumi Sõprade Selts, laupäeval ja pühapäeval kell 11.00-16.00

Kolu kõrts pakub maitsvaid pühaderoogasid ja sooja jooki reedest pühapäevani kell 10.00-20.00

Hää Äri peavärava kõrval kosutab kuumade jookidega laupäeval ja pühapäeval kell 11.00-16.00

Lau külapood 1930ndate aastate stiilis kaubavalikuga on avatud iga päev 10.00-17.00

Muuseumipood peaväravas avatud iga päev kell 10.00-20.00

Hobusõit iga päev kell 11.00-16.00

 

PILETIHINNAD

Reedel, 18. detsembril: täispilet 6 €, sooduspilet 4 €, perepilet 12 €

Laupäeval ja pühapäeval, 19.-20. detsembril: täispilet 8 €, sooduspilet 5 €, perepilet 16 €

Piletid on müügis kohapeal ja Piletilevis.

 

**********

KUIDAS MEIENI JÕUDA?

Tasuta bussid: 19.-20. detsembril toovad muuseumisse tasuta bussid Viru hotelli eest kell 11.00, 12.00, 13.00, 14.00. Tagasisõit muuseumist linna suunas kell 13.30, 14.30, 15.30. Tagasiteel nõudepeatus Kristiine keskuse juures.

Autoga: tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas, 19.-20. detsember ka tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).

Ühistransport: bussid nr 21 ja 21B väljuvad Balti jaamast ja peatuvad muuseumi peavärava ees; buss nr 22 või trollid nr 6 ja 7 kesklinnast: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Tagasi linna viivad nr 41 ja 41B muuseumi peavärava vastast. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

City Tour: sinise liini bussid peatuvad muuseumi peavärava ees. Sõiduajad: www.citytour.ee.

 

Laupäeval ja pühapäeval on avatud piletikassad ja parklad muuseumi esimeses ja tagumises väravas.

 

Meenutus Jõulukülast 2014