Jõulud Eesti külas

Üritus toimub 18.-19. detsembril 2021, kell 11-16.
 

Laulud, mängud, lookas pühadelaud ja kingitused – jõuluaeg on imekaunis! Eesti Vabaõhumuuseumi jõulukülas saad osa meie esivanemate vanadest jõulukommetest. Mitu korda pidi jõululaupäeval sööma ning milliseid mänge talutares mängiti? Miks oli jõulusaun nii eriline? Mida ja kuidas ennustati uueks aastaks?   

Uues kolhoosi kortermajas on võimalik põigata ka lähiminevikku, et näha, mis on pühadetähistuses aja jooksul muutunud. Miks nõukogude ajal jõule ei tähistatud? Kuidas ehiti nääripuud? Mida söödi ja joodi? Millal jõudsid laste juurde päkapikud?

Kabelist kostab kaunist koorilaulu ning kõrtsi ümber on koondunud laadamelu. Siit leiad kingikotti pistmiseks maiustusi ja kaunist käsitööd, saad kuuse juures pilti teha ning jõulutaadile patsi lüüa! 

Elamusekskursioonid "Jõulurännak läbi ajaloo keerdkäikude"

Jõulunädalavahetusel on võimalik osaleda ka eripiletiga elamusekskursioonidel "Jõulurännak läbi ajaloo keerdkäikude". Piletid saab osta siit. Ekskursioonipiletiga on võimalik osaleda "Jõulud Eesti külas" programmis. 

 

PROGRAMM

Hää äri

Meisterda endale Floristikakooli juhendamisel kaunis männiokstest pärg, samblapall või muu looduslikest materjalidest kaunistus! Meisterdamise kõrvale saab soetada pipar- või õunakooki ning sooja jooki.

 

Kõrtsi juures

Jõululaat kl 11–15

Jõululaadalt saab osta kauneid kingitusi Eesti käsitöömeistritelt, Kolu kõrtsi erilise retsepti järgi küpsetatud piparkooke ja sooja jooki. Tee kuuse juures pilti ja viska lumepalliga märki!

 

Kõrtsi tallialuses

Meisterda Urmas Veersaluga roost vanaaegseid jõulukaunistusi! Jõulutaat tuleb külla kl 12, 13, 14 ja 15.

 

Pulga talu rehemaja

Pulga rehemajja astudes satud mitme sajandi tagusesse aega. Esivanemate kombel kaetud laud on jõuluroogadest lookas, toad on pühadeks puhtaks kraamitud ning õledki tuppa toodud. Perenaised tutvustavad vanu jõulutoite ning peretütar kutsub jõulumänge mängima.

Rehealuses saab näha aga Urmas Veersalu ja Eesti Rookoondise muinasjutuliselt ilusat näitust “Eesti rookroonid – traditsioonid ja visioonid”.

 

Pulga talu saun

Jõululaupäeval oli kombeks saunas käia, ennast pesta ja vihelda, et ihu ja hing pühadeks puhtaks saada. Jõulusaun annab tervist ja rõõmsat tuju kogu perele.

 

Pulga talu sepikoda

Sepal on uue aasta eel käed tööd täis. Külarahvas tahab teada, mida järgnev aasta toob. Sepikojas saab temaga koos õnne valada ja tulevikku ennustada.

 

Sutlepa kabel

Kabel kajab jõululaulude kaunist kõlast.

 

Laupäev, 18. detsember

Kl 11 Kooristuudio Ilus Hääl laululapsed

Kl 12 Eesti Vabaõhumuuseumi segakoor

Kl 13 Tallinna Prantsuse Lütseum

Kl 14 NUKU koor

Kl 15 Nõmme Pärimuskool

 

Pühapäev, 19. detsember

Kl 11 Meero Muusiku laululapsed

Kl 12 Naiskoor Meelika

Kl 12.30 Naiskammerkoor Lu

Kl 13 Eesti Kunstiakadeemia Kammerkoor

Kl 14 Tallinna Saarlaste seltsi segakoor

Kl 15 jõulupalvus

 

Lau pood

Pühadesäras Lau pood tervitab kõiki sisseastujaid. Letil leiab nii silmailu, meelehead kui tarvilikku – igaühe kingikotti midagi. Avatud on ka pühadepostkontor.

 

Kolhoosi korterelamu

Kolhoosimaja täidavad tuttavad lõhnad! Kui mõned siinsetest korterielanikest valmistuvad lõbusaks aastavahetusepeoks, teised jõuludeks, siis pühadetoidud on läbi aastakümnete ikka samaks jäänud! Nii nagu vanal ajal, tehti ka nõukogude ajal sülti, verivorsti ja hapukapsaid ning küpsetati piparkooke. Need on armastatud jõulutoidud tänagi!

Kõik siinsed kodud on pühadeootel, kuused toas ja kulla-karraga ehitud. Tule, siin saad sinagi endale toreda jõulukaunistuse meisterdada!

 

Toiduakadeemia telgis on võimalik veidi sõrmi soojendada ning einestada.

 

Hobusõit

Vanasti sõideti jõulu ajal saaniga kirikusse. Muuseumiski saab hobusõitu teha – kas saani või vankriga, sõltub ilmast. Pileteid saab osta kutsarilt.

 

Setu talu

Setod on üks õnnelik rahvas. Nemad peavad jõule lausa kaks korda aastas. Kuni 2014. aastani peeti jõule e talsipühi vana kalendri järgi e 6.-7. jaanuaril, peale seda aga otsustati, et jõulupühi hakatakse tähistama detsembri lõpus nagu katoliiklased ja luterlased. See ei tähenda aga sugugi, et vanad jõulud oleks unustatud. Ka jaanuari alguses peetakse pühi nagu kord ja kohus.

Setu Vanatalo uustares saab tutvuda seto rahva jõulude ettevalmistuste ja piduroogadega.

 

Peipsivene maja

Katoliiklaste ja luterlaste jõulude ajal järgivad vanausulised veel paastu ja loomset toitu ei tarbi. Samuti tuleb hoiduda kõikidest lõbustustest ja kärarikastest töödest-tegemistest. Paastu ajal ongi perenaisel vaja nuputada, mida söögiks valmistada, et kogu pere ka ilma rammusa toidupooliseta roogadest piisavalt jõudu ja vitamiine saaks.

Astudes Peipsivene Petšonkini majja, saab näha, kuidas keedetakse kohvi „asendajast“ sigurist jooki ja tehakse maitsvat seene-sibula salatit.

 

 

Toetajad ja koostööpartnerid: Eesti Floristikakool, Urmas Veersalu ja A. Le Coq. 


NB! Muuseumi kassas tuleb esitada kehtiv Covid tõend.